Mihrapi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Mihrapi i xhamise Ajasofja, Stamboll

Mihrap ose mihrab (persisht: مهرابه mihrāba) është një vend gjysmërrethor në murin e një xhamie që tregon kible, domethënë drejtimin e QabesëMekë dhe pra drejtimi me të cilin duhet të përballen myslimanët kur falen. Muri në të cilin shfaqet një mihrap është kështu "muri qibla".

Mihrap nuk duhet të ngatërrohet me mimberin, që është platforma e ngritur nga e cila një imam (hoxhë) i drejtohet xhematit. Mihrap ndodhet në të majtë të mimberit.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]