Jump to content

Mike Johnson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mike Johnson
Portreti Zyrtar, 2022
Kryetari i Dhomës së Përfaqësuesve
Titullar
Në detyrë
25 Tetor 2023
Paraprirë ngaKevin McCarthy[a]
Lider i Konferencës Republikane të Dhomës
Titullar
Në detyrë
25 Tetor 2023
Paraprirë ngaKevin McCarthy
Zëvëndës Kryetar i Konferencës Republikane të Dhomës
Në detyrë
3 Janar 2021 – 25 Tetor 2023
UdhëheqësiKevin McCarthy
Paraprirë ngaMark Walker
Pasuar ngaVacant
Të dhëna vetjake
U lind më
James Michael Johnson

Gabim: Nevojitet datë e vlefshme lindjeje: viti, muaji, data
Shreveport, SHBA
Partia politikeRepublikan
Bashkëshortja/etKelly Lary
Fëmijët4
ArsimimiUniversiteti Shtetëror i Luizianës (BS, JD)
Nënshkrimi
Faqja në rrjetHouse website

James Michael Johnson (lindur më 30 janar 1972) është një avokat dhe politikan amerikan i cili është kryetari i 56-të dhe aktual i Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara që nga 25 tetori 2023 . Një anëtar i Partisë Republikane, Johnson u zgjodh për herë të parë në Dhomën e Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara në 2016. Ai shërbeu si Kryetar i Komitetit të Studimeve Republikane nga 2019 deri në 2021 dhe si Zëvendës Kryetar i Konferencës Republikane të Dhomës së Përfaqësuesve nga 2021 deri në 2023.

Një anëtar i grupimit të djathtë të krishterë të Partisë Republikane, [1] [2] Johnson është i njohur për mbështetjen e tij të fortë për një ndalim kombëtar të abortit [3] [4] [5] dhe fundin e martesave të ligjshme mes të njëjtit seks . [6] Ai ka kërkuar rrëzimin e vendimit të Gjykatës së Lartë Obergefell vs Hodges dhe kufizimin e marijuanës mjekësore, duke iu referuar kësaj të fundit si një " drogë portë ". Në Dhjetor 2020, Johnson nënshkroi një raport miqësor në mbështetje të Teksas vs Pensilvania, një padi e paraqitur në Gjykatën e Lartë e cila kundërshtoi rezultatet e zgjedhjeve presidenciale të vitit 2020 . Në janar 2021, Johnson votoi për të përmbysur rezultatin e zgjedhjeve në Pensilvani . [7] Johnson ka kultivuar lidhje të ngushta me grupet fundamentaliste protestante Përgjigjet në Zanafillë, Forumi Familjar i Luizianës, Aleanca në Mbrojtjen e Lirisë dhe Fokusimi në Familje . [8] [9] Përpara karrierës së tij si politikan, ai ka punuar me ta për të "përfaqësuar kishat, pastorët dhe kongregantët, vizioni i të cilëve për lirinë fetare binte ndesh me rregulloret e qeverisë". [4] Johnson mbështet përfundimin e ndihmës ushtarake amerikane për Ukrainënluftën e saj me Rusinë . [4]

Më 24 tetor 2023, pas tre raundeve votim nga fraksioni republikan, Johnson u bë kandidati i katërt republikan për Kryetar të Dhomës në zgjedhjet e kryesisë së tetorit 2023, pas kandidaturave të dështuara të Steve Scalise, Jim Jordan dhe Tom Emmer . [10] [11] Më 25 tetor, ai u zgjodh Kryetari i 56-të i Dhomës së Përfaqësuesve të Shteteve të Bashkuara . [12] Ai është kryetari i parë i Dhomës nga Luiziana.


Gabim referencash: Etiketat <ref> ekzistojnë për një grup të quajtur "lower-alpha", por nuk u gjet etiketa korresponduese <references group="lower-alpha"/>

 1. ^ Duffy, Nick (2023-10-25). "Low-profile Republican Mike Johnson becomes US House Speaker after factional war". I (në anglisht). Marrë më 2023-10-25. Mike Johnson supported efforts to overturn the 2020 election and comes from the party's Christian right faction, supporting a nationwide ban on abortion and pushing to overturn same-sex marriage
 2. ^ Clarkson, Frederick (2018-01-19). "A Manual to Restore a Christian Nation that Never Was". Political Research Associates (në anglisht).
 3. ^ Karni, Annie (2023-10-25). "Who Is Mike Johnson? One of the House's Staunchest Conservatives". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2023-10-25.
 4. ^ a b c Ballard, Mark (2023-10-24). "House Republicans tap Mike Johnson of Louisiana as speaker-designate". The Times-Picayune/The New Orleans Advocate (në anglisht). Marrë më 2023-10-25.
 5. ^ Benen, Steve (2023-10-25). "Desperate GOP turns to election denier in race for House speaker". MSNBC (në anglisht). Marrë më 2023-10-25.
 6. ^ Tamari, Jonathan; Cohen, Zach; Sheehey, Maeve; Zeller, Katherine (2023-10-25). "What to Know About Trump-Backed House Speaker Candidate Mike Johnson". Bloomberg News (në anglisht). Marrë më 2023-10-25.
 7. ^ Yourish, Karen; Buchanan, Larry; Lu, Denise (7 janar 2021). "The 147 Republicans Who Voted to Overturn Election Results" – nëpërmjet NYTimes.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "U.S. Rep Mike Johnson molds Republican messaging as 5th-highest GOP member of Congress". KTBS. 29 nëntor 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ Ballard, Mark (20 tetor 2023). "With Jim Jordan out, Rep. Mike Johnson of Benton may take his swing for House speaker". The Times-Picayune/The New Orleans Advocate. Marrë më 25 tetor 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Republicans nominate Mike Johnson for House speaker in latest attempt to break GOP impasse". NBC News (në anglisht). 2023-10-25. Marrë më 2023-10-25.
 11. ^ "House Republicans pick Rep. Mike Johnson as their fourth speaker nominee". The Washington Post. 24 tetor 2023. Marrë më 25 tetor 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "Louisiana Republican Mike Johnson elected House Speaker". wwltv.com (në anglishte amerikane). 25 tetor 2023. Marrë më 2023-10-25.