Jump to content

Millan Martiq

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Milan Martiqi

Milan Martiqi (serbisht: Милан Мартић Milan Martić, lindur më 18 nëntor 1954) është një politikan serb kroat i cili shërbeu si president i Republikës së panjohur të Krajinës Serbe midis viteve 1994 dhe 1995, gjatë Luftës Kroate për Pavarësi. Martiq u gjykua për krime lufte nga Gjykata Penale Ndërkombëtare për ish-Jugosllavinë (ICTY) më 12 qershor 2007 dhe u dënua me 35 vjet burg.

Më 12 qershor 2007, Millan Martiq u dënua me 35 vjet burg. [1] [2] Dënimi i tij me 35 vjet burg u konfirmua nga këshilli i apelit i ICTY-së më 8 tetor 2008. Ai u zbulua se ka qenë pjesë e një "ndërmarrjeje të përbashkët kriminale" që përfshinte Blagoje Adžić, Milan Babić, Radmilo Bogdanović, Veljko Kadijević, Radovan Karadžić, Slobodan Milošević, Ratko Mladić, Vojislav Šešelj, Franko Simatovic, Jovica Stanišić, dhe Dragan Vasiljkovic.[2]

Në qershor 2009, ai u transferua në burgun Tartu Vangla në Estoni për të vuajtur dënimin. [3]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
  1. ^ "Serb leader jailed for war crimes". BBC News. Marrë më 12 qershor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b "Summary of Judgement for Milan Martić" (PDF). International Criminal Tribunal for the former Yugoslavia. Marrë më 18 maj 2011. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "War criminal transferred to Estonia", baltictimes.com; accessed 23 November 2016.