Jump to content

Mogneville, Oise

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Moja
Mogneville (Frëngjisht)
Komunë
Bashkia në Mojë
Bashkia në Mojë
Stema Moja
VendiFranca
RajoniHauts-de-France
DepartamentiOise
QarkuClermont
KantoniNogent-sur-Oise
NdërkomunalitetLiancourtois
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) Michel Delahoche[1]
Sipërfaqja
1
3.910 km2 (1.510 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
1.467
 • Dendësia380/km2 (970/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
60404 /60140
Lartësia36–113 m (118–371 ft)
(avg. 51 m or 167 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Mogneville ( shqiptimi frëngjisht: [mɔɲvil] ; Shqip: Moja) është një komunëdepartamentin Oise në Francën veriore. [2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Edhe pse i banuar që nga epoka e gurit, ekzistenca e fshatit daton që nga kohët romake. Një nga tregtarët që ndoqi Cezarin dhe kampin e tij në Catenoy, u vendos në vendin e fshatit modern. Emri i fshatit rrjedh nga latinishtja Monnachivilla, "vendbanimi i murgjve", që në gjuhën frënge është Moineville. Murgjit banuan në këtë territor në shekujt X dhe XI. Abacia e Chaalis, Abacia e Lannoy dhe Prioria e Wariville zotëronin përfitime.

Popullatë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
130365—    
1720266+309.2%
1791214−19.5%
1806225+5.1%
1826237+5.3%
1832242+2.1%
1908506+109.1%
1962601+18.8%
1982821+36.6%
19901.203+46.5%
19991.373+14.1%

Pamjet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kisha e Saint-Denis është monumenti më i vjetër në fshatin Mojë. Ajo u shpall ndërtesë historike me një dekret të korrikut 1937. Godina e tanishme është një rikonstruksion i strukturës së shekullit XII. Fillimisht ajo u rindërtua brenda një kishe romake, më vonë - gotike.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires" (në frëngjisht). data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises. 13 shtator 2022.
  2. ^ INSEE commune file