Momuy

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Momujë
Momui (Ocitanisht)
Momuy (Frëngjisht)
Komunë
Këshilli Bashkiak në Momujë
Këshilli Bashkiak në Momujë
VendiFranca
RajoniNouvelle-Aquitaine
DepartamentiLandes
QarkuMont-de-Marsan
KantoniChalosse Tursan
NdërkomunalitetChalosse Tursan
Qeveria
 • Kryetari (2020–2026) David Nogues[1]
Sipërfaqja
1
1.330 km2 (514 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
475
 • Dendësia36/km2 (92/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
INSEE/Kodi postar
40188 /40700
Lartësia41–126 m (135–413 ft)
(avg. 101 m or 331 ft)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Momuy ( shqiptimi frëngjisht: [mɔmɥi] ; Ocitanisht: Momui ; Shqip: Momujë ) është një komunëdepartamentin Landes në Akuitaninë e Re në Francën jugperëndimore. Gazetari dhe shkrimtari Pierre Veilletet (1943–2013) lindi në Momujë.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Répertoire national des élus: les maires". data.gouv.fr, Plateforme ouverte des données publiques françaises (në frëngjisht). 2 dhjetor 2020.