Monford Orloff

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Monford Arthur Orloff (29 mars 1914 – 13 shkurt 2000) ishte biznesmen, financier dhe filantrop amerikan. Ai ishte i martuar me Janice Orloff dhe kishin tre fëmijë; Jon, Carole dhe Chester. Orloff ishte i njohur si bashkëpuntorë agresiv i arteve.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Orloff lindi në Omaha, Nebraska. Ai u rrit në Nebraska dhe New York City dhe ka përfunduar shkollën në Vancouver, Kolumbia Britanike. Ai diplomoi në Universitetin Stanford në vitin 1937. Në vitin 1940, ai diplomoi me doktoraturën J.D në Shkollën e Ligjit në Harvad. Ai ishte ushtarë në ushtrinë amerikane gjatë Luftës së Dytë Botërore.

Orloff ishte marrur përsipër nga Victor Posner në vitin 1983 dhe qëndroi si konsulent deri në vitin 1985, në kohën ku u bë kreu i kompanisë FEI në Hillsboro, Oregon.