Jump to content

Mongoza e hollë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Galerella[1]
Slender mongoose (Galerella sanguinea)
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Galerella
Species
Galerella ranges

Galerella është një gjini e familjes mongoze (Herpestidae) vendase në Afrikë dhe zakonisht quhet mongoza e hollë .

Ka katër ose pesë specie në këtë gjini, me më shumë se 30 nënspecie .

Katër nga speciet janë krijuar prej kohësh:

Imazhi Emri shkencor Emri i zakonshëm Shpërndarja
Galerella flavescens Mongozi i hollë angolas Angola dhe Namibi.
Galerella ochracea Mongozi i hollë somalez Somalia
Galerella pulverulenta Mongozi gri i Kepit Afrika e Jugut, Lesoto dhe Namibia jugore
Galerella sanguinea Mongozi i hollë Afrika subSaharane
Galerella nigrata Mongozi i zi Angola dhe Namibia

Një shtesë e fundit është mongozi i zi , Galerella nigrata , e cila tani konsiderohet një specie e veçantë nga shumë shkencëtarë, pas analizave gjenetike. Më parë ishte parë si një variant i Galerella sanguinea .[2]

  1. ^ Wilson, D.E.; Reeder, D.M., red. (2005). "Galerella". Mammal Species of the World: A Taxonomic and Geographic Reference (bot. 3rd). Johns Hopkins University Press. ISBN 978-0-8018-8221-0. OCLC 62265494. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Tromp S (2007). "Introducing the black mongoose" (PDF). University of Queensland. Arkivuar nga origjinali (PDF) më 4 mars 2016. Marrë më 2014-08-12. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)