Mongozi gri i Kepit

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi gri i Kepit
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Galerella
Lloji:
Emri binomial
Galerella pulverulenta
(Wagner, 1839)
Gama e mongozit gri të Kepit

Mongozi gri i Kepit ose mangusta gri e Kepit ( Galerella pulverulenta ), i quajtur gjithashtu mangusta e vogël gri , është një gjitar i vogël vendas në Afrikën e Jugut , Lesoto dhe Namibis jugore .

Anatomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ёshtë një specie e vogël (55–69 cm e gjatë, diapazoni i peshës 0,5 - 1,0 kg). Ёshtë ngjyrë gri e errët me një majë të errët të bishtit. Këmbët janë gri më e errët se pjesa tjetër e trupit. Ai ka një formë trupore tipike të zgjatur si çdo mongoz. Veshët janë të vegjël dhe të rrumbullakët dhe gjenden në anët e kokës. Bishti është i gjatë dhe kaçurela. Dhëmbët tregojnë përshtatje si për prerje ashtu edhe për shtypje.

Dieta dhe sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi gri i Kepit ushqehet kryesisht me insekte dhe brejtës të vegjël, por ushqehet edhe me zogj , zvarranikë të vegjël , amfibë , jovertebrorë të tjerë dhe fruta .

Ёshtë kryesisht insektivor por edhe mishngrënës. Insektet dhe artropodat e tjera të tilla si merimangat kapen në tokë dhe më pas mbahen poshtë me putra dhe hahen. Preja më e madhe si brejtësit grumbullohen dhe vriten me një kafshim në kokë. Artikujt e mëdhenj të preve mbahen poshtë me putrat dhe më pas ndahen në copa përmes kafshimit me dhëmbë.

Brejtësit e vegjël, në veçanti Otomys dhe Rhabdomys , janë përbërësi i tyre më i rëndësishëm dietik. Me raste, lepujt e papjekur ose të rinjtë e antilopave të vogla si grisboku i Kepit mund të sulmohen.

Mongozi gri i Kepit, adoleshent i vonë, anëtar i një grupi familjar, duke inspektuar rrethinat.

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Deri disa dekada më parë, speciet mendohej se ishin endemike për Provincën e Kepit , por tani dihet se ndodhen në pjesën më të madhe të Afrikës së Jugut dhe në perëndim, në veri në Angolën jugore . Ende nuk është e qartë se sa është e vazhdueshme diapazoni, dhe sa është kjo prani më e gjerë për shkak të shtrirjes së diapazonit të tij. Dendësia e tij në zonat ku speciet janë vendosur, varion nga një mongoz për 60 hektarë në një për dy hektarë.

Habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai banon në bimësi të tipit makchia ( fynbos ), gjysmë shkretëtirë ( Karoo ), dhe pyje. Sidoqoftë, nuk gjendet në biomin e barit . Shpesh ata jetojnë në shoqëri të ngushtë me njeriun, shpesh nën dyshemetë e ndërtimeve, dhe madje jetojnë me sukses në skajin e periferisë. Kur janë në prani të pranisë njerëzore, ata mund të tolerojnë një afrim të afërt.

Sjellja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta gri e Kepit është kafshë dite. Kur nuk rritet, është e vetmuar, por pjella mbetet së bashku në një grup familjar të paktën deri në adoleshencën e vonë. Ata jetojnë në vargje të mbivendosura prej 5-68 ha, me meshkujt që kanë varg më të madh se femrat. Sidoqoftë, nuk është plotësisht e qartë nëse kjo specie është territoriale apo jo, apo nëse mund të jetë më sociale nga sa besohej në përgjithësi. Ata janë gërmues të dobët, kështu që ata përdorin grumbuj gurësh, çarjesh, shkurre dhe zgavra në bagazhet e pemëve për strehim kur nuk ka mbulesë të mjaftueshme. Ata shpesh vërehen nga njerëzit kur kalojnë rrugët.

Riprodhimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Këlyshët e 1 - 3 të rinj kanë lindur nga gushti deri në dhjetor dhe fshihen në shkurre, çarje shkëmbore ose zgavra pemësh. Në lindje, këlyshët janë të verbër plotësisht, por sytë dhe veshët janë të mbyllur, duke u hapur vetëm pas rreth dy javësh. Të rinjtë mbesin në korpusin e shumimit derisa të zhduken plotësisht, dhe largohen kur janë të aftë për pavarësi.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hoffmann, M. (2008). "Herpestes pulverulentus". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 22 mars 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern