Mongozi i hollë angolas

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Mongozi i hollë angolas
Një individ në Namibi
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Unrecognized taxon (fix): Galerella
Lloji:
Emri binomial
Galerella flavescens
(Bocage, 1889)
Gama e mongozit të hollë angolas

Mongozi i hollë angolas ose mangusta e hollë angolase ( Galerella flavescens ) është një mongoz që jeton në jugperëndim të Afrikës , veçanërisht në Angolan jugperëndimore  dhe veriperëndimore në Namibi . Emra të tjerë të zakonshëm përfshijnë mangustën e hollë e Kaokoveldit dhe mongozi i hollë i zi . Ka një trup të gjatë, të hollë dhe ka forma të ndryshme ngjyrash, një formë kafe e zezë ose e errët në pjesën jugore të diapazonit të tij, dhe një formë e verdhë- ose e kuqërremtë në veri. Ky mongoz banon në habitatet e thata, shkëmbore dhe ushqehet me insekte, akrepa dhe vertebrorë të vegjël. Ёshtë relativisht e zakonshme dhe Unioni Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës e ka vlerësuar atë si " shqetësimin më të vogël ".

Pëshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangustai e hollë angolas është një specie e vogël, më e hollë dhe me një bisht të gjatë dhe të qetë. Meshkujt kanë një gjatësi kokë dhe trup mesatarisht 343 mm (13.5 in) me femra më të vogla në 310 mm (12.2 in), bishti në secilin rast është i gjatë rreth 340 mm (13.4 in) në gjatësi. Kafka është mesatarisht e gjerë dhe veshët janë të rrumbullakosur. Ky mongoz ka disa forma të ndryshme ngjyrash; shumica e individëve janë kafe të zezë ose kafe të thellë, por disa individë janë të kuqërremtë-kafe deri në të verdhë-portokalli, nënshartesa janë me të verdhë-portokall dhe bishti i zvogëluar është një ngjyrë e ngjashme, por me një majë të zezë.

Shpërndarja dhe habitati[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mongozi i hollë angolian është endemik në Afrikën Jugore, gamën e tij duke përfshirë Angolën Jugperëndimore dhe Namibinë veriperëndimore. Kafshët në Namibi janë kafe të errët ose të zezë, ndërsa ato në Angola janë kryesisht morfja e zbehtë. Kur dy llojet janë në afërsi të lumit Cunene , nuk ka forma të ndërmjetme ngjyrash. Habitati natyror janë daljet shkëmbore dhe zonat me gurë të mëdhenj graniti, dhe pyjet dhe shpatet përreth këtyre tipareve.

Ekologjia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kjo mangustë është kafshë dite dhe kryesisht e vetmuar, me një gamë shtëpie deri në 4 km 2 (1.5 km mi) që përmban disa dendura. Shkon shpesh mbivendosen me mongozën fqinje. Dieta përbëhet kryesisht nga insektet , solifugët , akrepat , hardhucat , gjarpërinjtë , zogjtë e vegjël dhe gjitarët . Mangusta gjuhet vetëm nga grabitqarët më të mëdhenj siç është shiponja-gjeraqinë afrikane .

Statusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mangusta e hollë angolase ka një gamë disi të kufizuar, dhe megjithëse madhësia e tij e popullsisë nuk është vlerësuar, duket se është e zakonshme dhe nuk janë identifikuar kërcënime të veçanta. Bashkimi Ndërkombëtar për Ruajtjen e Natyrës ka vlerësuar statusin e saj të ruajtjes si i " shqetësim të vogël ".

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Hoffmann, M. & Rathbun, G. (2008). "Herpestes flavescens". IUCN Red List of Threatened Species. 2008. Marrë më 22 mars 2009. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Database entry includes a brief justification of why this species is of least concern