Balenat e bardha

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
(Përcjellë nga Monodontidae)
Jump to navigation Jump to search

Balenat e bardha
White Whale Narwhal 150.JPG
Ilustrim i belugës dhe narvalit
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Cetacea
Nënrendi: Odontoceti
Superfamilja: Delphinoidea
Familja: Monodontidae
Gray, 1821
Llojet

Delphinapterus leucas, beluga
Monodon monoceros, narvali

Famila e cetaceve Monodontidae përfshin dy të lloj të pazakontë të balenavenarvalin, ku mashkulli ka çatall të gajtë, dhe belugën, pa pendë shpinore eme ngjyrë të pastër të bardhë. Ata njihen edhe si balenat e bardha. Ata janë vendor në rajonet bregdetare rreth Arktikut. Belugat mund të gjenden në veriun e largët të Atlantikut dhe Paqësorit; shpërndarja e narvalëve është e kufizuar në Arktik dhe Atlantik.

Taksonomia[redakto | përpunoni burim]

Nënrendi Odontoceti

Referimet[redakto | përpunoni burim]