Montréjeau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Malgjon
Kisha Shën Gjon Pagëzori e Malgjonit
Kisha Shën Gjon Pagëzori e Malgjonit
Stema Malgjon
VendiFranca
Sipërfaqja
1
8.210 km2 (3.170 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
2.726
 • Dendësia330/km2 (860/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Montréjeau ( shqiptimi frëngjisht: [mɔ̃ʁeʒo] ; [1] Gaskon: Montrejau ; Shqip: Malgjoni) është një komunëdepartamentin Haute-GaronneFrancën jugperëndimore. Stacioni Montréjeau-Gourdan-Polignan ka lidhje hekurudhore me Tuluzën, Paun, Bajonën dhe Tarbën.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Malgjoni ishte vendi i një prej betejave të fundit të revolucionit francez midis republikanëve dhe mbretërve . Në verën e vitit 1799, në Garonën e Epërme shpërtheu kryengritja anti-revolucionare. Për një kohë të shkurtër ajo lulëzoi, madje duke kërcënuar qytetin e Tuluzës . Drejtoria reagoi me shpejtësi, duke urdhëruar trupat që mundën me vendosmëri rebelët në Malgjon më 1 Fructidor Viti VII (18 gusht 1799). [2]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±%
19683.700—    
19753.473−6.1%
19823.161−9.0%
19902.857−9.6%
19992.577−9.8%
20072.722+5.6%
20122.834+4.1%
20172.796−1.3%
  1. ^ La ville de Montrejeau perd ses commerces de proximité du centre ville (në anglisht), arkivuar nga origjinali më 23 qershor 2023, marrë më 2019-07-30{{citation}}: Mirëmbajtja CS1: BOT: Gjendja e adresës origjinale është e panjohur (lidhja)
  2. ^ Soboul, Albert (1975). The French Revolution 1787–1799. New York: Vintage. fq. 538–539. ISBN 0-394-71220-X. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)