Monumentet historike të Kiotos së lashtë (qytetet Kyoto, Uji dhe Otsu)

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Trashëgimni botërore e mbrojtur nga UNESCO
Monumentet historike të Kiotos së lashtë (qytetet Kyoto, Uji dhe Otsu)*

Kinkakuji në Kyoto
Kinkakuji në Kyoto
Shteti  Japonia
Lloji Kulturor
Kriteri ii, iv
Referime 688
Rajoni** Azi dhe Paqësor
Historia e pranimit
Pranimi 1994  Mbledhja e 18-të
Monumentet historike të Kiotos së lashtë (qytetet Kyoto, Uji dhe Otsu) is located in Japoni
Monumentet historike të Kiotos së lashtë (qytetet Kyoto, Uji dhe Otsu)
Vendndodhja e Monumentet historike të Kiotos së lashtë (qytetet Kyoto, Uji dhe Otsu) në Japonia
* Emri siç është i shkruar në listën e pranimit nga UNESCO.
** Rajonet të klasifikuara sipas UNESCO-s.

Monumentet historike të Kiotos së lashtë (qytetet Kyoto, Uji dhe Otsu) është Trashëgimisë Botërore nga UNESCO që përfshin 17 vende në Japoni, në qytetin e Kiotos dhe rrethinat e afërta. Vendet janë në tri qytete: Kyoto dhe Uji në Prefekturën e Kiotos; dhe Ōtsu në Prefekturën Shiga; Uji dhe Ōtsu kufizohen me Kyoto në jug dhe në veri, respektivisht. Nga monumentet, 13 janë tempujt budistë; tre janë tempuj Shinto; dhe një është kështjellë. Vendet përfshijnë 38 ndërtesa të përcaktuara nga qeveria japoneze si Thesaret Kombëtare, 160 prona të përcaktuara si Vende të Rëndësishme Kulturore, tetë kopshte të caktuara si Vende të Veçanta të Bukurisë së Këndshme dhe katër të emëruar si Vende të Bukurisë së Këndshme. UNESCO e renditi vendin si Trashëgimi Botërore në vitin 1994.

Kriteret e përzgjedhjes[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kyoto ka një numër të konsiderueshëm ndërtesash historike, ndryshe nga qytetet e tjera japoneze që humbën ndërtesat ndaj pushtimeve të huaja dhe luftës; dhe ka përqendrimin më të madh të Vendeve Kulturore të përcaktuara në Japoni. Megjithëse u shkatërrua nga luftërat, zjarret dhe tërmetet gjatë shekullit të njëmbëdhjetë si kryeqyteti perandorak, Kyoto u kursye nga shumica e shkatërrimit dhe rrezikut të Luftës së Dytë Botërore. Ajo u ruajt nga bombardimet pothuajse universale të qyteteve të mëdha në Japoni pjesërisht për ta ruajtur atë si objektivin kryesor të bombës atomike. Më vonë u hoq nga lista e shënjestrave të bombës atomike, me ndërhyrjen personale të Sekretarit të Luftës Henry L. Stimson, pasi Stimson donte të shpëtonte këtë qendër kulturore, të cilën e njihte nga muaji i mjaltit dhe më pas vizitat diplomatike. Si rezultat, Nagasaki u shtua si një objektiv.[1][2]

17 vendet e Trashëgimisë Botërore kanë origjinën nga një periudhë midis shekullit të 10 dhe shekullit 19, dhe secila përfaqëson periudhën në të cilën është ndërtuar. Rëndësia historike e rajonit të Kiotos është marrë parasysh nga UNESCO në procesin e përzgjedhjes..[3]

Lista e vendeve[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Emri Lloji Vendndodhja Imazhi
Kamowakeikazuchi Shrine (賀茂別雷神社 Kamo Wake-ikazuchi Jinja?)
a.k.a. Kamigamo Shrine (上賀茂神社 Kamigamo Jinja?)
shrineShenjtor Shinto Kyoto Kyoto Kita-kuKita-ku, Kyoto, 35°03′37″V 135°45′10″L / 35.06028°V 135.75278°L / 35.06028; 135.75278 (Kamigamo Shrine) Kamo-wakeikazuchi-jinja31ss4272.jpg
Kamomioya Shrine (賀茂御祖神社 Kamo Mioya Jinja?) a.k.a. Shimogamo Shrine (下鴨神社 Shimogamo Jinja?) shrineShenjtor Shinto Kyoto Kyoto Sakyou-kuSakyō-ku, Kyoto, 35°02′20″V 135°46′21″L / 35.03889°V 135.77250°L / 35.03889; 135.77250 (Shimogamo Shrine) Shimogamo 01.jpg
Kyōōgokoku-ji (教王護国寺?)
a.k.a. Tō-ji (東寺?)
temple ShingonTempulli budist Shingon Kyoto Kyoto Minami-kuMinami-ku, Kyoto, 34°58′51.48″V 135°44′48.02″L / 34.9809667°V 135.7466722°L / 34.9809667; 135.7466722 (Tō-ji) Japan 2006 - Kyoto - Toji Pagoda.JPG
Kiyomizu-dera (清水寺?) temple IndependentTempulli budist i pavarur Kyoto Kyoto Higashiyama-kuHigashiyama-ku, Kyoto, 34°59′41.39″V 135°47′6.01″L / 34.9948306°V 135.7850028°L / 34.9948306; 135.7850028 (Kiyomizu-dera) Kiyomizudera sakra01.jpg
Enryaku-ji (延暦寺?) temple TendaiTempulli budist Tendai Shiga OotsuŌtsu, Shiga, 35°4′13.62″V 135°50′27.33″L / 35.0704500°V 135.8409250°L / 35.0704500; 135.8409250 (Enryaku-ji) Enryakuji Konponchudo04n4272.jpg
Daigo-ji (醍醐寺?) temple ShingonTempulli budist Shingon Kyoto Kyoto Fushimi-kuFushimi-ku, Kyoto, 34°57′3.57″V 135°49′10.51″L / 34.9509917°V 135.8195861°L / 34.9509917; 135.8195861 (Daigo-ji) Daigoji Kyoto01s5s4110.jpg
Ninna-ji (仁和寺?) temple ShingonTempulli budist Shingon Kyoto Kyoto Ukyou-kuUkyō-ku, Kyoto, 35°1′51.63″V 135°42′49.58″L / 35.0310083°V 135.7137722°L / 35.0310083; 135.7137722 (Ninna-ji) Ninnaji Kyoto07n4500.jpg
Byōdō-in (平等院?) temple Jodo shu TendaiTempull budist i mbajtur bashkërisht nga Jōdo shū dhe Tendai Kyoto UjiUji, Kyoto, 34°53′21.45″V 135°48′27.69″L / 34.8892917°V 135.8076917°L / 34.8892917; 135.8076917 (Byōdō-in) Byodoin Phoenix Hall Uji 2009.jpg
Ujigami Shrine (宇治上神社 Ujigami Jinja?) shrineShenjtor Shinto Kyoto UjiUji, Kyoto, 34°53′31″V 135°48′41″L / 34.89194°V 135.81139°L / 34.89194; 135.81139 (Ujigami Shrine) Ujigami jinja08s3s4500.jpg
Kōzan-ji (高山寺?) temple ShingonTempulli Shingon budist i shkollës Omuro Kyoto Kyoto Ukyou-kuUkyō-ku, Kyoto, 35°3′36.39″V 135°40′42.85″L / 35.0601083°V 135.6785694°L / 35.0601083; 135.6785694 (Kōzan-ji) Kozanji Kyoto Kyoto11s5s4592.jpg
Saihō-ji (西芳寺?) a.k.a. Moss temple (苔寺 Koke-dera?) temple RinzaiRinzai Zen Buddhist temple Kyoto Kyoto Nishikyou-kuNishikyō-ku, Kyoto, 34°59′31.06″V 135°40′59.93″L / 34.9919611°V 135.6833139°L / 34.9919611; 135.6833139 (Saihō-ji) Saihouji-kokedera01.jpg
Tenryū-ji (天龍寺?) temple Rinzai TenryuTempulli budist Rinzai Zen Kyoto Kyoto Ukyou-kuUkyō-ku, Kyoto, 35°0′57.47″V 135°40′25.58″L / 35.0159639°V 135.6737722°L / 35.0159639; 135.6737722 (Tenryū-ji) Tenryuji Kyoto01n4500.jpg
Rokuon-ji (鹿苑寺?) a.k.a. Temple of the Golden Pavilion (金閣寺 Kinkaku-ji?) temple RinzaiTempulli budist Rinzai Zen Kyoto Kyoto Kita-kuKita-ku, Kyoto, 35°2′21.85″V 135°43′45.71″L / 35.0394028°V 135.7293639°L / 35.0394028; 135.7293639 (Kinkaku-ji) Kinkakuji 2004-09-21.jpg
Jishō-ji (慈照寺?) a.k.a. Temple of the Silver Pavilion (銀閣寺 Ginkaku-ji?) temple RinzaiTempulli budist Rinzai Zen Kyoto Kyoto Sakyou-kuSakyō-ku, Kyoto, 35°1′36.75″V 135°47′53.7″L / 35.0268750°V 135.798250°L / 35.0268750; 135.798250 (Ginkaku-ji) Ginkakuji Temple mars 2009 053.jpg
Ryōan-ji (竜安寺、龍安寺?, The Temple of the Peaceful Dragon) temple Rinzai MyoushinjiRinzai Zen Tempulli budist i shkollës Myōshinji Kyoto Kyoto Ukyou-kuUkyō-ku, Kyoto, 35°2′4.18″V 135°43′5.71″L / 35.0344944°V 135.7182528°L / 35.0344944; 135.7182528 (Ryōan-ji) Kyoto-Ryoan-Ji MG 4512.jpg
Nishi Hongan-ji (西本願寺?) temple Jodo ShinshuTempulli budist dhe selia botërore Jodo Shinshu Kyoto Kyoto Shimogyou-kuShimogyō-ku, Kyoto, 34°59′31.37″V 135°45′5.81″L / 34.9920472°V 135.7516139°L / 34.9920472; 135.7516139 (Nishi Hongan-ji) Nishihonganji03n4592.jpg
Nijō Castle (二条城 Nijō-jō?) castleKështjellë Kyoto Kyoto Nakagyou-kuNakagyō-ku, Kyoto, 35°0′50.96″V 135°44′51.0″L / 35.0141556°V 135.747500°L / 35.0141556; 135.747500 (Nijō Castle) Nijo-jo Ninomaru-goten 2009.jpg

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Projektit Manhattan, Departamenti i Energjisë në mbe.doe.gov". Arkivuar nga origjinali origjinali më 28 shtator 2006. Marrë më 7 maj 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ "Kopje e arkivuar". Arkivuar nga origjinali origjinali më 11 qershor 2010. Marrë më 7 maj 2017. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ ICOMOS (28 shtator 1993). "Advisory Body Evaluation" (PDF). Marrë më 2009-04-10. |author= dhe |last= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]