Jump to content

Monumenti i Wikipedia-s

Coordinates: 52°20′57″N 14°33′37″E / 52.34930°N 14.56014°E / 52.34930; 14.56014
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Wikipedia Monument
Polonisht: Pomnik Wikipedii
Four figures stand in a circle holding up the symbol of Wikipedia, which consists of a globe made of jigsaw pieces, with few pieces missing, symbolizing that the work of the encyclopedia will never be finished
ArtistiMihran Hakobyan
Viti22 tetor 2014 (2014-10-22)
LlojiSkulpturë
Materiali
SubjektiWikipedia community
Dimensionet250 cm × 60 cm × 60 cm (98 in × 24 in × 24 in)
VendiSlubiçe, Poloni
Coordinates52°20′57″N 14°33′37″E / 52.34930°N 14.56014°E / 52.34930; 14.56014
ZotëruesAutoritetet rajonale të Slubiçës
Modeli fillestar i Hakobyan për skulpturën

Monumenti i Wikipedia-s (polonisht: Pomnik Wikipedii), e vendosur në Slubiçe, Poloni, është një statujë e krijuar nga skulptori armen Mihran Hakobyan duke nderuar kontribuesit e Wikipedia. Ai u zbulua në sheshin e Frankfurtit (Plac Frankfurcki) më 22 tetor 2014 në një ceremoni që përfshinte përfaqësues nga të dy kapitujt lokalë të Wikimedias dhe nga Fondacioni Wikimedia

Përshkrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monumenti përshkruan katër figura nudo që mbajnë lart një glob bazuar në logon e Wikipedia, [1] duke arritur mbi 2 metres (6 ft 7 in) lart. [2] [3] Statuja me fibra dhe rrëshirë u projektua nga artisti me origjinë armene Mihran Hakobyan, i cili u diplomua në Collegium Polonicum. [1] [3] [4] Kushtoi rreth 50,000 zloty (afërsisht 13 500 dollarë; 11 700 €) dhe u financua nga autoritetet rajonale të Slubiçës. [1] [4] [5] Monumenti ka mbishkrimin e mëposhtëm:

Me këtë monument qytetarët e Slubiçës dëshirojnë t'i bëjnë homazhe mijëra redaktorëve anonimë në të gjithë botën, të cilët kanë kontribuar vullnetarisht në krijimin e Wikipedia-s, projektit më të madh të bashkë-krijuar nga njerëz pavarësisht nga kufijtë politikë, fetarë apo kulturorë. Në vitin kur ky monument zbulohet, Wikipedia është në dispozicion në më shumë se 280 gjuhë dhe përmban rreth 30 milionë artikuj. Bamirësit që qëndrojnë pas këtij monumenti ndihen të sigurt se me Wikipedia si një nga shtyllat e saj, shoqëria e dijes do të jetë në gjendje të kontribuojë në zhvillimin e qëndrueshëm të qytetërimit tonë, drejtësisë sociale dhe paqes midis kombeve. [6]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Monumenti u sugjerua rreth vitit 2010 [5] nga Krzysztof Wojciechowski [pl], një profesor universiteti dhe drejtor i Collegium Polonicum në Slubiçë. [1] Wikipedia polake është një faqe interneti e njohur në Poloni dhe, me mbi një milion artikuj, Wikipedia e 10-të më e madhe në botë. [4] Sipas Piotr Łuczyński, nënkryetar i bashkisë, memoriali "do të nxjerrë në pah rëndësinë e qytetit si një qendër akademike". [4] Një përfaqësues i Wikimedia Polska deklaroi se organizata shpreson që ky projekt "do të rrisë ndërgjegjësimin për faqen e internetit dhe do të inkurajojë njerëzit të kontribuojnë". [3]

Ajo u zbulua më 22 tetor 2014, [1]Plac Frankfurcki [pl], [3] [5] duke u bërë monumenti i parë në botë për enciklopedinë online. [4] Përfaqësues nga Fondacioni Wikimedia si dhe nga kapitujt e Wikimedia për Poloninë dhe Gjermaninë (Wikimedia Polska dhe Wikimedia Deutschland, përkatësisht) morën pjesë në ceremoninë e përkushtimit. [4] [7] Dariusz Jemielniak, një profesor i menaxhimit, aktivist i Wikimedia-s dhe një autor i librit të vitit 2014 Common Knowledge? Një Etnografi e Wikipedia-s, mbajti një fjalim në ceremoninë e hapjes. [8]

Kur Wikipedia filloi në vitin 2001, më duhet të them se kurrë nuk e imagjinoja një ditë kur Wikipedia do të nderohej me një monument  – ne shkruajmë për ta, i fotografojmë me konkursin tonë Wiki Loves Monuments, dhe tani kemi një monument e jona. Është një ditë vërtet e veçantë dhe emocionuese, dhe një ditë që shpresoj të shkëlqejë në qendër të vëmendjes mbi mijëra Wikimedianët që redaktojnë Wikipedia dhe e bëjnë atë burimin e njohurive të lira që ka ardhur në jetë. Mezi pres të vizitoj Slubiçën një ditë për të parë vetë monumentin dhe ndoshta të takoj disa nga ata që janë përfshirë në projekt. [9]

— Jimmy Wales, bashkëthemeluesi i Wikipedia-s, me rastin e zbulimit

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c d e "Poland to Honor Wikipedia With Monument". ABC News. 9 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2014. Marrë më 9 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "ABC" defined multiple times with different content
  2. ^ "World's first Wikipedia monument unveiled in Poland". thenews.pl. Arkivuar nga origjinali më 25 tetor 2014. Marrë më 24 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  3. ^ a b c d Day, Matthew (10 tetor 2014). "Polish town to build statue honouring Wikipedia". The Daily Telegraph. Arkivuar nga origjinali më 22 qershor 2018. Marrë më 11 tetor 2014. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "telegraph" defined multiple times with different content
  4. ^ a b c d e f "Poland to unveil world's first Wikipedia monument". Polskie Radio. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2014. Marrë më 9 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "PR" defined multiple times with different content
  5. ^ a b c "W nowosolskim Malpolu powstaje pierwszy na świecie pomnik Wikipedii" (në polonisht). 10 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 14 tetor 2014. Marrë më 13 tetor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name "sb" defined multiple times with different content
  6. ^ "Photograph of the Wikipedia monument inscription". gorzow.gazeta.pl. Adamski, Daniel, photographer. Agencja Gazeta. 2014-10-22. Arkivuar nga origjinali më 22 tetor 2014. Marrë më 2014-10-22. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (lidhja)
  7. ^ "Slubice: Polnische Stadt setzt Wikipedia ein Denkmal". Der Spiegel (në gjermanisht). 9 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2014. Marrë më 10 tetor 2014.{{cite news}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  8. ^ "Wikipedia na cokoły! W Słubicach będzie miała pomnik" (në polonisht). 21 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 21 tetor 2014. Marrë më 21 tetor 2014.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
  9. ^ "Press releases: First-ever Wikipedia Monument unveiled in Poland". Wikimedia Foundation. 22 tetor 2014. Arkivuar nga origjinali më 20 janar 2018. Marrë më 25 tetor 2014. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)