Moshidae

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Moshidae
Vargu kohor:
Chattian – Recent
Zwerghirsch-Micromeryx-Rekonstruktion.jpg
Restaurimi i Micromeryx
Siberian Musk Deer.jpg
Moschus moschiferus
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Infrarendi:
Familja:
Moschidae
Gjinit

Shiko teksint

Moshidae është një familje e dythundrakëve , karakterizohet nga  "dhëmbët si shpatë 'në vend të brirëve, ose osikonëve , madhësia modeste ( Moschus vetëm arrin 37 lb (17 kg); takat e tjera ishin edhe më të vogla) dhe mungesa e gjëndrave të fytyrës.[1] Regjistrimi fosil i familjes shtrihet përsëri në Oligoceni i vonë , rreth 28 milion vjet më parë. Grupi ishte i bollshëm në të gjithë Euroazi dhe Amerikën Veriore gjatë Miocenit, por më pas u zhdukën dhe ka mbetur vetëm gjinia Moschus nga Pleistoceni i hershëm.

Taxonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas Prothero (2007)[2]

Familje Moshidae

* Hydropotopsisdagger

Referenca[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ University of Michigan Museum of Zoology - Animal Diversity Web - Moschus (musk deer) Classification
  2. ^ Prothero, 2007 (p. 221-226)
  3. ^ Aiglstorfer, Manuela; Costeur, Loïc; Mennecart, Bastien; Heizmann, Elmar P. J. (16 tetor 2017). "Micromeryx? eiseleiA new moschid species from Steinheim am Albuch, Germany, and the first comprehensive description of moschid cranial material from the Miocene of Central Europe". PLOS One. doi:10.1371/journal.pone.0185679. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)