Muzeu Nikola Tesla

Coordinates: 44°48′18″N 20°28′15″E / 44.8051°N 20.4707°E / 44.8051; 20.4707
Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Muzeu Nikola Tesla
Музеј Николе Тесле
Pamje e pjesës së përparme të muzeut
Themeluar1952 dhjetor 05; 71 vite më parë (05-12-1952)
VendndodhjaKrunska 51, Beograd
Koordinatat44°48′18″N 20°28′15″E / 44.8051°N 20.4707°E / 44.8051; 20.4707
LlojiMuze shkencor
Vizitorë120,000 (2017)[1]
DrejtorIvona Jevtić
PërgjegjësBratislav Stojiljković
Faqja zyrtarenikolateslamuseum.org

Muzeu Nikola Tesla (Serbishte cirilike: Музеј Николе Тесле) është një muze shkencor i vendosur në zonën qendrore të Beogradit, Serbi. Ai i kushtohet nderimit dhe shfaqjes së jetës dhe veprës së Nikola Teslës, si dhe vendi i fundit i pushimit për Teslën. Ai mban më shumë se 160,000 dokumente origjinale, mbi 2,000 libra dhe revista, mbi 1,200 ekspozita teknike historike, mbi 1,500 fotografi të objekteve origjinale, teknike, instrumenteve dhe aparateve, dhe mbi 1,000 plane dhe vizatime. Shumë pak është ekspozuar në hapësirën e vogël të ekspozitës në katin e parë.

Arkivi Nikola Tesla u regjistrua në Regjistrin e Programit të Kujtesës Botërore të UNESCO-s në vitin 2003 për shkak të rolit të tij kritik në lidhje me historinë e elektrifikimit të botës dhe përparimet e ardhshme teknologjike në këtë fushë.[2]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Muzeu Nikola Tesla ndodhet në një vilë rezidenciale të ndërtuar në vitin 1927 sipas projekteve të Dragiša Brašovan, një arkitekt i shquar serb. Ndërtesa u përdor për qëllime të ndryshme deri më 5 dhjetor 1952, kur u themelua Muzeu Nikola Tesla në përputhje me vendimin e Qeverisë së Republikës Popullore Federale të Jugosllavisë. Disa sende për muzeun u dërguan nga qyteti i Nju Jorkut në Beograd, Jugosllavi, më 7 shtator 1951, si rezultat i përpjekjeve të Sava Kosanoviqit, nipi dhe kushëriri më i afërt i Teslës[3] dhe avokatit të tij Philip Wittenberg.

Ekspozitat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ekspozita e përhershme u organizua në vitin 1955. Ajo përbëhet nga katër dhoma në katin e parë. Herë pas here ka pasur disa modifikime, por për shumë vite koncepti bazë ka mbetur i njëjtë. Pjesa e parë e saj është kryesisht një ekspozitë përkujtimore, ndërsa pjesa e dytë është një interaktive, me modele të krijuara nga kompjuteri 3D të shpikjeve të Teslës. Herë pas here, muzeu organizon ekspozita tematike të dokumenteve, fotografive dhe materialeve të tjera për të shfaqur disa periudha nga jeta krijuese e Teslës.

Rindërtimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Rindërtimi i Muzeut Nikola Tesla filloi më 3 nëntor 2006. Faza e parë e projektit ishte planifikuar të përfundonte në fund të vitit 2006. Kopshti në çatinë e muzeut ishte projektuar që të mbyllej me dritare xhami, të cilat do ta kthenin çatinë në një dhomë kompjuteri. Ky rindërtim tani ka përfunduar dhe muzeu është i disponueshëm për t'u vizituar.[4]

Galeria[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Tanjug (25 dhjetor 2017). "Muzej Nikole Tesle u 2017. posetilo 120.000 ljudi" [120.000 people visited Nikola Tesla Museum in 2017] (në serbisht). Radio Television Serbia.
  2. ^ "Nikola Tesla's Archive" (në anglisht). UNESCO Memory of the World Programme. 2008-05-16. Arkivuar nga origjinali më 2009-03-12. Marrë më 2009-12-10.
  3. ^ KGB agent, codename "KOLO", see American Espionage and Project Venona
  4. ^ "Nikola Tesla's Birthplace Museum and Memorial Center in Smiljan, Croatia | Ultimate Nikola Tesla Tour" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 2013-09-28. Marrë më 2013-10-02.
  5. ^ "Science Museum Group Collection" (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 tetor 2015. Marrë më 13 shkurt 2023.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]