Jump to content

Muzeu i hapur i Etnografisë në Tbilisi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Një model me përmasa reale të një shtëpie tradicionale gjeorgjiane e ekspozuar në Muzeun e Hapur

Muzeu i hapur i Etnografisë Giorgi Chitaia ( gjeorgjisht: გიორგი ჩიტაიას სახელობის ეთნოგრაფიული მუზეუმი ღია ცის ქვეშ - giorgi chitaias sakhelobis et'nograp'iuli muzeumi ghia ts'is k'vesh ) është një muze në ajër të hapur në Tbilisi, Gjeorgji, që shfaq shembuj të arkitekturës popullore dhe punimeve artizanale nga rajone të ndryshme të vendit. Muzeu mban emrin e Giorgi Chitaia, një etnograf gjeorgjian, i cili themeloi muzeun më 27 prill 1966. Që nga 30 dhjetori 2004, ai është administruar si pjesë e Muzeut Kombëtar të Gjeorgjisë .

Vështrim i përgjithshëm

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
Muzeu i hapur i Tbilisit

Muzeu ndodhet në perëndim të Liqenit të Breshkave në një kodër me pamje nga rrethi Vake, Tbilisi. Në thelb është një fshat historik i populluar nga ndërtesa të zhvendosura atje nga të gjitha nënndarjet kryesore territoriale të Gjeorgjisë. Muzeu zë 52 hektarë tokë dhe është i organizuar në njëmbëdhjetë zona, duke shfaqur rreth 70 ndërtesa dhe më shumë se 8,000 objekte. Ekspozita paraqet shtëpitë tradicionale prej guri të tipit darbazi dhe me çati fiat nga Gjeorgjia lindore, shtëpi prej druri me punime të hapura me çati kashte ose dërrasa nga Gjeorgjia perëndimore, kulla vrojtimi nga provincat malore të Khevsuretit, Pshavi dhe Svaneti, misri megrelian dhe imeret . magazina, kantinat e verës kaketike ( marani ) dhe mullinj me ujë Kartlian, si dhe një koleksion artikujsh tradicionalë shtëpiake si plehrat, kornizat e thurjes, veshjet, rrobat, qilimat, qeramika dhe mobiljet. Ekziston edhe një bazilikë e hershme e krishterë "Sioni" nga Tianeti dhe një qemer varrimi familjar i shekujve VI-VII me sarkofag.

Që nga viti 2004, muzeu ka organizuar një festival vjetor të kulturës popullore gjatë verës Art-Gene i themeluar dhe menaxhuar nga muzikanti gjeorgjian i rock-ut dhe entuziastja e folklorit Zaza Korinteli ("Zumba").

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]