Jump to content

Myrto Uzuni

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Myrto Uzuni
Të dhënat vetjake
Emri i plotëMyrto Artan Uzuni[1]
Datëlindja (1995-05-31) 31 maj 1995 (29 vjeç)
VendlindjaBerat, Shqipëri
Gjatësia1.78 m (5 ft 10 in)
PozicioniAnësor
Të dhënat e klubit
Klubi aktual
Lokomotiva
Numri21
Karriera me të rinjtë
0–2013Tomori
Karriera me klube*
VitetKlubiNdeshje(Golat)
2013–2014Tomori23(3)
2014–2017Apolonia70(23)
2017–2018Laçi38(11)
2018–Lokomotiva52(16)
Karriera ndërkombëtare
2015–2016Shqipëria U217(1)
2018–Shqipëria2(0)
*Ndeshjet dhe golat me klubet llogariten vetëm për ligën vendase – redaktuar më 26 tetor 2018
‡ Ndeshjet dhe golat me ekipin kombëtar të redaktuar më 14 tetor 2018

Myrto Artan Uzuni (lindur më 31 maj 1995) është një futbollist profesionist shqiptar i cili luan si anësor me klubin kroat Lokomotiva dhe me kombëtaren shqiptare të futbollit.

Karriera në klub

Karriera e hershme

Uzuni lindi në Berat dhe u shpërngul në Zakinthos të Greqisë në moshën 10-vjeçare, së bashku me prindërit dhe dy vëllezërit e tij. Duke pasur një pasion për futbollin, ai iu bashkua akademive të Shoqatës së Klubit të Zakynthos Doxa Pigadakia. Në të njëjtën kohë, ai ndihmoi prindërit e tij në një restorant në Zakynthos ku ata punonin. Aty qëndroi shtatë vjet deri në vitin 2012, kur u kthye në vendlindjen e tij Berat.[1] Ai iu bashkua ekipit të tij vendas Tomori dhe filloi të luante për skuadrën U-17 të klubit, ku ai ishte golashënuesi më i mirë i Divizionit të Parë në 2012–13 U-17 me 14 gola. Sezonin e ardhshëm ai shënoi katër herë në katër ndeshjet e tij të para, përpara se të bashkohej me ekipin U-19 për një turne futbolli në Spanjë në shtator 2013. Tomori fitoi turneun dhe Uzuni ishte golashënuesi më i mirë me shtatë gola, gjë që çoi në një thirrje te skuadra e seniorëve nga kryetrajneri Madrid Muxhaj.[2][3]

Tomori

Ai bëri debutimin e tij profesional në një ndeshje të Kupës së Shqipërisë kundër Pogradecit më 24 tetor 2013, ku hyri në lojë si zëvendësues në minutën e 53-të për Fatjon Lajthia në barazimin pa gola.[4] Ai u bë shpejt një lojtar i rëndësishëm i ekipit të parë për U-19-të, por u thirr sërish në ekipin e të rriturve për ndeshjen e kthimit të Kupës së Shqipërisë kundër Pogradecit. Uzuni filloi lojën dhe ai shpejt shënoi fillimin e tij të parë me golin e tij të parë në minutën e dytë, përpara se të shtonte një fitues në minutën e 71-të në fitoren 3–2 që pa skuadrën e tij të përparonte në raundin tjetër të kupës.[5] Ai së shpejti bëri debutimin e tij në ligë në Kategorinë e Parë kundër Veleçikut më 14 dhjetor 2013 në një fitore 1–0 jashtë fushe, ku ai hyri në pjesën e parë për Salvador Gjonaj.[6] Në përgjithësi, ai bëri 11 paraqitje në ligë dhe shënoi një gol për të ndihmuar skuadrën e tij të përfundonte në vendin e 4-të, si dhe shtoi dy gola në katër ndeshje të Kupës së Shqipërisë në sezonin e tij debutues profesional, duke e çuar numrin e tij në tre gola në 15 ndeshje.

Pasi u vendos në ekipin e parë gjatë gjysmës së dytë të sezonit të kaluar nën drejtimin e Madrid Muxhaj, klubi pa një ndryshim në drejtim pasi Eqerem Memushi mori drejtimin e skuadrës përpara sezonit 2014–15. Trajneri i ri tregoi besim te lojtari i ri, duke e nisur në ndeshjen hapëse të sezonit në fitoren 1–0 kundër Shkumbinit.[7] Ai vazhdoi të qëndrojë në ekipin e parë me paraqitjet e tij të mira dhe në dhjetor shënoi dy gola në 11 ditë para pushimit dimëror. Performancat e tij gjatë gjithë vitit 2014 i dhanë atij çmimin Tomori Lojtari i Vitit, [8] i cili iu dha lojtarit pak para se ai të bashkohej me skuadrën e lartë të Apolonisë në afatin kalimtar të janarit 2015.

Apolonia

Në janar 2015 Uzuni iu bashkua skuadrës së Kategoria Superiore Apolonia duke nënshkruar një kontratë katërvjeçare.[9] Ai bëri debutimin e tij në Kategoria Superiore menjëherë pas nën drejtimin e trajnerit Artan Mërgjyshi më 24 janar kundër Tiranës në një humbje 2–0 jashtë fushe.[10] Ai u konsiderua një titullar i padiskutueshëm që shpesh përfundonte ndeshje të plota 90-minutëshe duke luajtur në vijën e parë mes Realdo Filit, Andi Ribaj dhe Marko Rajkoviç. Megjithatë Apolonia u tregua shumë e dobët në shënime, duke mbetur pa gola për 5 ndeshjet e para të pjesës së dytë të sezonit duke humbur në të gjitha rastet, ku Uzuni krijoi një partneritet goditës së bashku me Filin dhe Ribajn me Rajkoviçin në stol. Më pas ata arritën një barazim 2–2 në shtëpi kundër Kukësit më 28 shkurt me një ndryshim të vendeve në vijën e parë midis Ribaj dhe Rajkoviç, duke rezultuar në golin e parë të Uzunit për Apoloninë me Filin gjithashtu të shënuar, të dy golat në pjesën e parë.[11 ] Pas kësaj loje, me treshen Fili-Uzuni-Rajkoviç si sulmues, Apolonia vazhdoi me 2 fitore radhazi në të cilat Uzuni ndihmoi Filin të shënonte në të dyja rastet.[12] Në vijim Apolonia humbi 3 ndeshjet e radhës pa gola kundrejt 3 skuadrave kryesore të tabelës Laçi, Tirana dhe Partizani, duke arritur më pas 3 fitore të tjera por duke humbur shpesh në ndeshjet e mbetura, duke rezultuar në rënie pasi u rendit në vendin e parafundit –4 nga Teuta.[11]

Laçi

Më 17 gusht 2017, pasi u vu në shënjestër të disa klubeve të larta, Uzuni përfundoi një transferim te Laçi për 20,000 €.[13] Në të njëjtën ditë, ai luajti dhe shënoi në një miqësore kundër Ilirisë e cila përfundoi 2–2.[13] Ai bëri debutimin e tij në garë më vonë më 10 shtator në ndeshjen 1 të Kategorisë Superiore 2017–18 kundër Partizanit, duke luajtur plot 90 minuta ndërsa Laçi shkaktoi një përmbysje duke fituar 2–0.[14] Ai hapi llogarinë e golave më 21 tetor në ndeshjen e 6-të kundër Lushnjës, e cila përfundoi në një fitore 3–0 me Laçin që ngriti në vendin e 3-të në kampionat.[15]

Më vonë, më 10 dhjetor, Uzuni shënoi të dytin në sezon – golin e vetëm të ndeshjes kundër Skënderbeut – për t'i dhënë fund serisë së pamposhtur të këtij të fundit në ligë.[16] Kjo ishte fitorja e parë e Laçit në ligë ndaj Skënderbeut që nga prilli 2015.[17] Ai shënoi dy herë më vonë më 14 mars të vitit të ardhshëm në fitoren 3–1 në Lushnjë; ai gjithashtu goditi dy herë traversën dhe iu anulua një gol për pozicion jashtë loje.[18] Ai ka shënuar shtatë gola me tre skuadra të ndryshme në stadiumin Roza Haxhiu, duke bërë kështu stadiumin e tij të preferuar për të shënuar.[19]

Në ndeshjen finale, Uzuni shënoi një tope në fitoren 4–2 në shtëpi ndaj Teutës, e cila i dha atij dhjetë për sezonin, pasi Laçi përfundoi në vendin e 4-të për t'u rikthyer në UEFA Europa League për herë të parë në tre vjet.[20]

Në korrik 2018, Uzuni u përfshi në listën e skuadrës së menaxherit Besnik Prenga për sezonin 2018–19 të UEFA Europa League.[21] Ai bëri debutimin e tij në kompeticion më 12 korrik në ndeshjen e parë të raundit të parë kualifikues kundër Anorthosis Famagusta. Ai luajti të gjithë ndeshjen pasi Laçi humbi 2–1.[22] Në ndeshjen e kthimit, ai shënoi një goditje me kokë në minutën e 89-të për t'i dhënë Laçit fitoren 1–0 në shtëpi dhe kalimin në raundin tjetër përmes rregullit të golit si mysafir.[23][24]

Ndeshja e fundit e Uzunit për ekipin u zhvillua më 31 gusht 2018 në barazimin 1–1 kundër Skënderbeut ku ai shënoi golin e hapjes me një goditje të fuqishme brenda zonës së rreptësisë.[25]

NK Lokomotiva

Më 3 shtator 2018, Uzuni u zhvendos për herë të parë në bord dhe iu bashkua klubit kroat NK Lokomotiva duke nënshkruar një kontratë katërvjeçare.[26] Laçi thuhet se ka fituar 350 mijë euro të cilat Lokomotiva do t'i paguajë në dy këste.[26] Ai mori skuadrën numër 21,[27] dhe bëri debutimin e tij konkurrues më 16 shtator në goditjen me çekan 5–2 të Slaven Belupo, duke vendosur një gol.[28] Goli i tij i parë për klubin erdhi në paraqitjen e tij të tretë në ligë, një fitore 3–0 në Gorica.[29]

Ferencváros

Më 7 gusht 2020, Uzuni iu bashkua kampionëve të Nemzeti Bajnokság I, Ferencváros në një marrëveshje katërvjeçare për një tarifë të raportuar prej 1.98 milionë dollarë.

Në ndeshjen e raundit të tretë kualifikues të UEFA Champions League të Ferencváros kundër Dinamo Zagrebit më 16 shtator, Uzuni shënoi një autogol për të barazuar skuadrat në 1–1 në pjesën e parë, por më pas shënoi një fitues në minutën e 65-të për të krijuar një lojë me dy ndeshje. - barazim kundër Moldes për hyrje në fazën e grupeve.[30]

Më 29 shtator 2020, ai ishte anëtar i ekipit Ferencváros i cili u kualifikua për fazën e grupeve të UEFA Champions League 2020–21 pasi mundi Molde me rezultatin e përgjithshëm 3–3 (gola si mysafir) në Groupama Arena.[31]

Më 24 nëntor 2020, Uzuni shënoi golin e tij të parë në Ligën e Kampionëve në një humbje 2–1 jashtë fushe kundër Juventusit në sezonin 2020–21.[32] Ky gol siguroi një rekord si i pari i pësuar nga Juventus kundër një skuadre hungareze në garat evropiane.[33]

Më 20 prill 2021, Ferencváros fitoi sezonin 2020–21 Nemzeti Bajnokság I duke mposhtur rivalin Újpest FC 3–0 në Groupama Arena. Golat u shënuan nga Uzuni (minuta e tretë dhe 77) dhe Tokmac Nguen (minuta e 30).[34]

Granada

Më 31 janar 2022, Uzuni u transferua te skuadra spanjolle e La Ligës Granada me një kontratë tre-vjeçare e gjysmë.[35] Ai bëri debutimin e tij në La Liga menjëherë më 6 shkurt, duke luajtur si titullar kundër Real Madridit, pasi Granada humbi 1–0. Ai u vendos si titullar i ekipit duke luajtur shpesh si anësor i majtë. Ai shënoi golin e tij të parë në La Liga në ndeshjen e tij të 13-të në ligë më 7 maj 2022 kundër Mallorca në një goditje 2–6 jashtë fushe.[37] Tre ditë më vonë ai asistoi golin e fitores së Álex Collado kundër Athletic Bilbao-s ndërsa Granada mori një fitore të rëndësishme në betejën e rënies.[38] Megjithatë Granada humbi betejën e rënies vetëm në ditën e fundit pas një barazimi pa gola në shtëpi kundër Espanyolit, duke u renditur në vendin e 18-të nga 20 ekipe të La Ligës duke mbledhur 38 pikë, vetëm 1 pikë prapa 3 ekipeve.[39]

Ai mbeti me klubin në Segunda División duke bërë debutimin e ri të ligës në ndeshjen hapëse të sezonit kundër Ibiza-s më 14 gusht 2022 duke luajtur plot 90 minuta pasi Granada mori një fitore 0–2 jashtë fushe.[40] Ai arriti të shënonte golin e parë të sezonit një javë më vonë kundër Racing de Santander në minutën e 90+1' për të vulosur një tjetër fitore 2–0 të skuadrës së tij.[41] Në javën tjetër Uzuni shënoi hat-trickun e tij të parë në Spanjë kundër Villarreal B për t'i dhënë Granadës një fitore 3–0.[42] Më 14 tetor ai u bë protagonist i Granadës në fitoren 5–0 ndaj Sporting de Gijón në javën e 10-të të lojës duke marrë pjesë në 3 golat e parë duke asistuar me kokë Antonio Puertas në minutën e 6-të dhe duke shënuar 2 gola të mëpasshëm nga ai vetë në të 27-ën dhe të 50-ën. minutë, pasi me këtë fitore Granada u rendit në vendin e dytë vetëm 3 pikë prapa tabelës Las Palmas.[43] Më 23 tetor ai rinovoi kontratën e tij deri në vitin 2026.[44] Pas 6 ndeshjesh pa gola ai bëri një protagonizëm të ngjashëm si më parë kundër Sporting Gijon, këtë herë kundër Deportivo Alavés më 2 dhjetor duke shënuar dy herë dhe duke asistuar një herë për të përmbysur rezultatin për Granadën në 3–1.[45] Më pas ai u transferua për të luajtur si qendërsulmues nga trajneri Paco López, duke shënuar 2 gola në dy rastet e para, përkatësisht kundër Burgos më 11 dhjetor dhe Cartagena më 8 janar 2023, ku secili prej golave shërbeu për t'i dhënë Granadës dy fitore identike 1–0. 11] Më pas ai shënoi një dygolësh kundër Andorrës për t'i dhënë Granadës një tjetër fitore të qartë me golat e tij të vetëm.[46] Pasi shënoi disa gola vetëm në ndeshjet në shtëpi, më 5 shkurt 2023 ai shënoi golin e parë si mysafir kundër Villareal B, duke shënuar në minutën e 28-të për të vulosur një fitore 0–2 për Granadën, e cila e mbajti skuadrën në konkurrencë për një ngjitje direkt në La Liga. 47] Ai ia doli me një tjetër dygolësh një javë më vonë kundër Tenerife-s duke shënuar në secilën pjesë të sfidës si Gr.anada mori fitoren e tyre të 4-të identike 2–0 radhazi.[11]Uzuni së fundmi ndihmoi ekipin e tij të ngjitej në La Liga duke shënuar 22 gola dhe duke asistuar 5 në sezonin 22/23

Karriera ndërkombëtare

Rinia

Pas një gjysmë sezoni të mirë në Kategorinë e Parë Shqiptare me Tomorin që rezultoi me një transferim në Superligën Shqiptare te Apolonia, ai u përzgjodh për herë të parë si ndërkombëtar në një skuadër shqiptare nën 21 vjeç vetëm nga Superliga shqiptare nga trajneri Skënder. Gega për një mini-fazë përgatitore 3-ditore në Durrës, Shqipëri nga 22–25 shkurt 2015.[48]

Më pas ai u thirr muajin e ardhshëm për ndeshjen hapëse të Grupit 4 të Kampionatit Evropian U-21 UEFA 2017 kundër Lihtenshtajnit më 28 mars 2015. Atij iu dha fanela me numrin 10 për debutimin e tij ndërkombëtar dhe ai filloi në vijën sulmuese së bashku me kolegun shqiptar të Superligës Jurgen Vatnikaj i mbështetur nga Liridon Latifi dhe Enis Gavazaj nga krahët, ndërsa Shqipëria U21 fitoi 0–2 jashtë fushe për të nisur fitoren falë golave të Rey Manajt dhe Liridon Latifit, ku vetë Uzuni arriti të luajë 90 minutat e plota dhe një përpjekje për të shënuar golin e tretë.[49][50] Më pas, pas kalimit drejtues me ardhjen e Redi Jupit dhe largimin e Skënder Gegës, gjatë kampionatit Uzuni ra në stol pasi taktika kaloi në 4-2-3-1 me Rey Manaj të preferuar si sulmues i vetëm dhe i shoqëruar edhe me ardhjen e Fiorin Durmishajt. dhe konkurrencë e fortë në vijën sulmuese me mesfushorë cilësorë të talentuar si Latifi, Endri Çekiçi, Milot Rashica, Gavazaj dhe Eros Grezda; Kështu, pavarësisht se thirrej shpesh, [51] ai ishte ose në stol ose jashtë skuadrës prej 18 lojtarësh dhe arriti të luante vetëm dy ndeshje të tjera, një zëvendësues në minutën e fundit kundër Lihtenshtajnit më 16 nëntor dhe plot 90 minuta në ndeshjen përmbyllëse. kundër Izraelit në një humbje 4–0 me skuadrën e tij tashmë të eliminuar pavarësisht se luftoi vazhdimisht dhe u rendit në mes të tabelës duke mbledhur një rekord prej 12 pikësh, barazoi me Hungarinë dhe –1 me Greqinë.[11][12]

Ai shënoi golin e tij të vetëm ndërkombëtar për të rinjtë për U-21 më 20 maj 2016 në një miqësore kundër Republikës Çeke, duke shënuar golin e vetëm të ekipit të tij në barazimin 1–1.[52]

Senior

Uzuni mori thirrjen e tij të parë për të moshuarit më 2 tetor 2018 nga menaxheri Christian Panucci për miqësoren kundër Jordanisë dhe ndeshjen e tretë të UEFA Nations League C 2018–19 kundër Izraelit.[53] Ai bëri debutimin e tij për të moshuarit kundër Jordanisë më 10 tetor duke zëvendësuar Eros Grezda në pjesën e parë për të luajtur së bashku me Rey Manaj në një ndeshje të përfunduar në një barazim pa gola.[54] Më vonë në ndeshjen konkurruese kundër Izraelit pas 4 ditësh, ai luajti plot 90 minuta si krah i djathtë, por Shqipëria humbi 2–0.[55]

Jeta personale

Në dhjetor 2017, Uzuni zbuloi se frymëzimi i tij është sulmuesi portugez Cristiano Ronaldo. Më 24 nëntor 2020 kundër Juventusit, ai shënoi për Ferencváros, kopjoi festën e tij dhe ndërroi fanellat me të.[56]

Statistikat e karrierës

Klubi

Që nga 19 Mars 2023

[11][57][58][59][12]

Paraqitjet dhe golat sipas klubit, sezonit dhe konkurrencës

Sezoni i Klubeve Liga Kupa Kombëtare Evropë Tjetër Total

Divizioni Aplikacionet Qëllimet Aplikacionet Qëllimet Aplikacionet Qëllimet Aplikacionet Qëllimet Aplikacionet Qëllimet

Tomori 2013–14 Kategoria e Parë 11 1 4 2 — — 15 3

2014–15 12 2 1 0 — — 13 2

Gjithsej 23 3 5 2 — — 28 5

Apolonia 2014–15 Kategoria Superiore 18 1 2 1 — — 20 2

2015–16 Kategoria e Parë 25 5 4 1 — — 29 6

2016–17 26 16 3 4 — — 29 20

Gjithsej 69 22 9 6 — — 78 28

Laçi 2017–18 Kategoria Superiore 35 10 7 1 — — 42 11

2018–19 3 1 0 0 4[a] 1 1[b] 0 8 2

Gjithsej 38 11 7 1 4 1 1 0 50 13

Lokomotiva 2018–19 Liga e Parë Kroate 29 7 3 1 — — 32 8

2019–20 32 9 5 3 — — 37 12

Gjithsej 61 16 8 4 — — 69 20

Ferencváros 2020–21 Nemzeti Bajnokság I 26 12 1 0 9[c] 3 — 36 15

2021–22 16 7 2 8 13[d] 6 — 31 21

Gjithsej 42 19 3 8 22 9 — 67 36

Granada 2021–22 La Liga 15 1 — — — 15 1

2022–23 Segunda División 29 20 1 0 — — 30 20

Gjithsej 44 21 1 0 — — 45 21

Gjithsej karriera 277 92 33 27 26 10 1 0 337 123

  Paraqitjet në UEFA Europa League

  Paraqitja në Superkupën e Shqipërisë

  Paraqitjet në UEFA Champions League

  Tetë paraqitje dhe katër gola në UEFA Champions League, pesë paraqitje dhe dy gola në UEFA Europa League

Ndërkombëtare

Në ndeshjen e luajtur më 16 nëntor 2022

[60][58]

Paraqitjet dhe golat sipas kombëtares dhe vitit

Objektivat e Vitit të Aplikacioneve të Kombëtares

Shqipëri 2018 4 0

2019 4 0

2020 4 1

2021 10 2

2022 6 2

Gjithsej 28 5

Në ndeshjen e luajtur më 24 shtator 2022

[60]

Rezultatet dhe rezultatet listojnë numrin e golave të Shqipërisë së pari, kolona e rezultateve tregon rezultatin pas çdo gol të Uzuni.

Lista e golave ndërkombëtarë të shënuar nga Myrto Uzuni

Nr. Data e vendit të takimit Konkursi i rezultatit të rezultatit të pikës së kundërshtarit

1 11 Nëntor 2020 Elbasan Arena, Elbasan, Shqipëri 10 Kosova 2–0 2–1 Miqësore

2 31 mars 2021 Stadiumi San Marino, Serravalle, San Marino 15 San Marino 2–0 2–0 2022 Kualifikimi i Kupës së Botës FIFA

3 8 shtator 2021 Elbasan Arena, Elbasan, Shqipëri 18 5–0 5–0 2022 FIFA Kualifikimi i Kupës së Botës

4 26 mars 2022 Stadiumi RCDE, Barcelona, Spanjë 23 Spanja 1–1 1–2 miqësore

5 24 shtator 2022 Stadiumi Bloomfield, Tel Aviv, Izrael 26 Izrael 1–1 1–2 2022–23 UEFA Nations League

Nderimet

Laçi[11]

Nënkampion i Kupës së Shqipërisë: 2017–18

Nënkampion i Superkupës së Shqipërisë: 2018

Lokomotiva

Nënkampion i Kupës së Kroacisë: 2019–20

Ferencváros

Nemzeti Bajnokság I: 2020–21, 2021–22

Magyar Kupa: 2021–22

Granada

Segunda División: 2022-2023

Individual

Lojtari i muajit i Segunda División: Gusht 2022[61]

Referencat

  "Μίρτο Ουζούνι: Nga merokamato në restorantin e Zakynthou në Champions League!" [Myrto Uzuni: Nga rroga ditore në një restorant në Zakynthos në Champions League!] (në greqisht). Πρώτο Θέμα. 25 nëntor 2020. Marrë më 6 mars 2023.

  “Profili Myrto Uzuni”. FSHF.org. Marrë më 6 mars 2023.

  Bojken Dalipaj (19 Nëntor 2013). "Myrto Uzuni, Tomori gjen golashënuesin e ri" Myrto Uzuni, Tomori gjen golashënuesin e ri. Panorama Sport. Marrë më 19 korrik 2016.

  “Pogradeci vs Tomori Berat 0 – 0”. Rrugë futbolli. 24 tetor 2013. Marrë më 24 tetor 2013.

  “Tomori vs Pogradeci 3 – 2”. Rrugë futbolli. 6 nëntor 2013. Marrë më 6 nëntor 2013.

  “Veleçiku Koplik vs Tomori Berat 0 – 1”. Rrugë futbolli. 14 dhjetor 2013. Marrë më 14 dhjetor 2013.

  “Tomori Berat vs Shkumbini Peqin 1 – 0”. Rrugë futbolli. 27 shtator 2014. Marrë më 27 shtator 2014.

  "Enea Bitri, drejt Gjermanisë, Myrto Uzuni, më i votuari" [Enea Bitri, drejt Gjermanisë, Myrto Uzuni, më i votuari] (në shqip). Sporti Shqiptar. 5 janar 2015. Marrë më 5 janar 2015.

  "Myrto Uzuni firma un quadriennale con l'Apolonia Fier" [Myrto Uzuni nënshkruan kontratë katërvjeçare me Apolonia Fier] (në italisht). Il Calcio Albanese. 22 janar 2015. Arkivuar nga origjinali më 7 shkurt 2015. Marrë më 22 janar 2015.

  “Tirana vs Apolonia Fier”. Rrugë futbolli. 24 janar 2015. Marrë më 9 mars 2023.

  Myrto Uzuni në Soccerway. Marrë më 16 dhjetor 2017.

  Myrto Uzuni në BeSoccer

  "E kërkonte gjithë Superiorja, talentin e Apolonisë së "rrëmben" Laçit" [E donin të gjitha klubet e Superligës, por Laçi “vjedh” talentin e Apolonisë]. Panorama Sport. 17 gusht 2017. Marrë më 15 tetor 2017.

  Andi Deçka (10 shtator 2017). "Iuliano debuton me humbje, mundet Partizani" [Iuliano debuton me humbje, Partizani i mposhtur] (shqip). SuperSport Albania. Arkivuar nga origjinali më 11 shtator 2017. Marrë më 11 shtator 2017.

  Laçi shpartallon Lushnjën në "Roza Haxhiu" dhe merr vendin e tretë, Rexhinaldo shënon dopietë" Panorama Sport. 21 tetor 2017. Marrë më 21 tetor 2017.

  "Laçi zbukuron kampionatin, Uzuni thyen Skënderbeun" [Laçi zbukuron kampionatin, Uzuni thyen Skënderbeun] (shqip). Sport Ekspres. 10 dhjetor 2017. Marrë më 11 dhjetor 2017.

  "Laçi kundër statistikave, 32 muaj që nuk e mposht dot Skënderbeun" [Laçi kundër statistikave, 32 muaj pa mundur Skënderbeun]. Panorama Sport. 11 dhjetor 2017. Marrë më 11 dhjetor 2017.

  "Luftëtari 'autokritikë' ndaj Kukësit, Klasikja pa fitues, Laçi nuk diskuton Lushnjën" [Luftëtari 'autokritik' përballë Kukësit, Klasiku pa fitues, Laçi nuk diskuton Lushnjën] (shqip). SuperSport Albania. 14 mars 2018. Marrë më 16 mars 2018.

  Shtatë gola në "Roza Haxhiu", mesfushori i Laçit tregon hajmalinë e suksesit. Panorama Sport. 15 mars 2018. Marrë më 16 mars 2018.

  "RENDITJA/ Skënderbeu kampion, Vllaznia e Lushnjës në "greminë". Shikoni këmbën funde. Shih tabelën eventuale] (në shqip). Panorama Sport. 23 maj 2018. Marrë më 24 maj 2018.

  "Europa League, lista e Laçit/ Emra të largime, të rinj dhe kurbinasit përparësi, Europa League, lista e Laçit/ Emrat dhe largimet e reja, kurbinasit duan historinë). Vipsport.al. 11 korrik 2018. Marrë më 21 korrik 2018.

  “Anorthosis Famagusta vs. Laçi 2 – 1” (shqip). Rrugë futbolli. 12 korrik 2018. Marrë më 21 korrik 2018.

  "Laçi kualifikohet në Europa League, mposht Anorthosis" [Laçi kualifikohet në Europa League, mposht Anorthosis] (shqip). Top-Channel.tv. 19 korrik 2018. Marrë më 21 korrik 2018.

  "Uzuni bën mrekullinë në minutat e fundit, Laçi kualifikohet për herë të parë në turin e dytë të Europa League" [Uzuni bën mrekullinë në minutën e fundit, Laçi kualifikohet për herë të parë në turneun e dytë të Europa League. ). Dualajm.com. 19 korrik 2018. Arkivuar nga origjinali më 21 korrik 2018. Marrë më 21 korrik 2018.

  "Paqja në Korçë, Skënderbeu e Laçi mbeten të pamposhtur" (në shqip). Sport Ekspres. 31 gusht 2018. Marrë më 2 tetor 2018.

  "Vjen edhe firma, ju prezantojmë "kroatin" Myrto Uzuni" [Mbërrin firma, ju paraqesim "kroatin" Uzuni] Sport Ekspres. 4 shtator 2018. Marrë më 30 shtator 2018.

  "Uzuni zbulon numrin në fanellë, titullar dëshmi" [Uzuni zbulon numrin e këmishës, një starter imediately] (në shqip). Sport Ekspres. 16 shtator 2018. Marrë më 30 shtator 2018.

  “Slaven Koprivnica vs NK Lokomotiva 2 – 5”. Rrugë futbolli. 16 shtator 2018. Marrë më 30 shtator 2018.

  "VIDEO/ "Shpërthejnë" shqiptarët në Kroaci. Uzuni shënon golin e parë të Lokomotivës, Kastrati s'di të ndalet" [Video/ Shqiptarët "shpërthejnë" në Kroaci. Uzuni shënon golin e parë me Lokomotivën, Kastrati nuk di të ndalet] (shqip). Panorama Sport. 30 shtator 2018. Marrë më 30 shtator 2018.

  “Ferencvaros trullos Dinamon në kualifikimet e Champions League”. Reuters. 16 shtator 2020. Marrë më 16 shtator 2020.

  “UEFA Champions League: Ferencváros 0-0 Molde”. Uefa.com. 29 shtator 2020.

  "Juventus 2–1 Ferencváros". UEFA. 24 nëntor 2020.

  "Μίρτο Ουζούνι : Ο δρόμος από την Δόξα Πηγαδακίων μέχρι τον… Κριστιάνο Ρονάλντο (pics & vids)" [Myrto Uzuni: Rruga nga Lavdia e Pigadaki në... Cristiano Ronaldo (foto & vids)] (në greqisht). newn.gr. 27 nëntor 2020. Marrë më 6 mars 2023.

  "Ismét bajnok lett a Fradi, ráadásul éppen az Újpest legyőzésével!". Nemzeti Sport. 20 prill 2021.

  "El extremo Myrto Uzuni, nuevo jugador del Granada" [Anësori Myrto Uzuni, lojtar i ri i Granadës] (në spanjisht). Granada CF. 31 janar 2022. Marrë më 31 janar 2022.

  “Real Madrid vs Granada”. Rrugë futbolli. 6 shkurt 2022. Marrë më 8 mars 2023.

  “Majorca vs Granada”. Rrugë futbolli. 7 maj 2022. Marrë më 8 mars 2023.

  “Granada vs Athletic Bilbao”. Rrugë futbolli. 10 maj 2022. Marrë më 8 mars 2023.

  "Përmbledhje - La Liga - Spanjë - Rezultatet, ndeshjet, tabelat dhe lajmet". Rrugë futbolli. 22 maj 2022. Marrë më 8 mars 2023.

  “Ibiza vs Granada”. Rrugë futbolli. 14 gusht 2022. Marrë më 13 mars 2023.

  “Granada kundër Racing Santander”. Rrugë futbolli. 20 gusht 2022. Marrë më 13 mars 2023.

  “Granada vs Villareal II”. Rrugë futbolli. 29 gusht 2022. Marrë më 13 mars 2023.

  "Uzuni protagonist për Granada" [Uzuni protagonist për Granada] (shqip). Televizioni Klan. 14 tetor 2022. Marrë më 15 mars 2023.

  "VIDEO/ Do të jetë në ekip deri në vitin 2026, ja si e feston Granada rinovimin e Uzunit" [VIDEO/ Do të jetë në ekip deri në vitin 2026, shikoni si e feston Granada rinovimin e Uzunit] (Shqip). Panorama Sport. 23 tetor 2022. Marrë më 13 mars 2023.

  “Granada kundër Alaves”. Rrugë futbolli. 2 dhjetor 2022. Marrë më 15 mars 2023.

  "VIDEO/ Gola spektakolarë nga Uzuni, bomberi i La Liga 2 vazhdon të jetë rrjetën në Spanjë". Panorama Sport. 28 janar 2023. Marrë më 15 mars 2023.

  "e sezoni, shihni statistikat dhe ndryshimet e bombardimeve Uzuni pas golit të radhës". Panorama Sport. 5 shkurt 2023. Marrë më 15 mars 2023.

  "Gega, zbor 3 ditor me lojtarët e superiores" [Gega, një stërvitje treditore me lojtarët e Superligës] (shqip). Sport.al. 20 shkurt 2015. Arkivuar nga origjinali më 10 maj 2015. Marrë më 15 tetor 2017.

  “Lihtenshtajni U21 0–2 Shqipëri U21”. UEFA.com. 28 mars 2015. Marrë më 28 mars 2015.

  "U21, Shqipëria thyen 2-0 Lihtenshtejnin, vendosin golat e Latifit dhe Rei Manajt" [U21, Shqipëria thyen Lihtenshtajnin 2-0, vendos golat e Latifit dhe Manajt]. Panorama Sport. 28 mars 2015. Marrë më 28 mars 2015.

  "Rezultatet e kërkimit për uzuni u-21 redi jupi" (në shqip). FSHF.org. Marrë më 11 mars 2023.

  Sotir Kora (20 maj 2016). "Shpresat barazojnë miqësoren me Çekinë" [Shpreson barazimin në miqësoren kundër Çekisë]. SuperSport Albania. Marrë më 20 maj 2016.

  "Kombëtarja/ Trajneri Panucci shpall listën e lojtarëve për miqësoren me Jordaninë dhe ndeshjen eleminatore zyrtare me Izraelin" [Skuadra kombëtare/ Trajneri Panucci shpall listën e lojtarëve për miqësoren me Jordaninë dhe ndeshjen zyrtare kualifikuese me Izraelin] (në shqip). FSHF.org. 2 tetor 2018. Marrë më 2 tetor 2018.

  “Shqipëria kundër Jordanisë”. Rrugë futbolli. 10 tetor 2018. Marrë më 12 mars 2023.

  “Izraeli kundër Shqipërisë”. Rrugë futbolli. 14 tetor 2018. Marrë më 12 mars 2023.

  Eris Syryku (11 dhjetor 2017). Uzuni: Frymëzohem nga Kristiano Ronaldo, dua të nis një aventurë jashtë shtetit. Panorama Sport. Marrë më 11 dhjetor 2017.

  Myrto Uzuni në FootballDatabase.eu

  “Myrto Uzuni”. Ekipet Kombëtare të Futbollit. Benjamin Strack-Zimmermann. Marrë më 6 mars 2023.

  Myrto Uzuni në WorldFootball.net

  Myrto Uzuni në EU-Football.info

  “Myrto Uzuni u shpall lojtari i muajit gusht në LaLiga Smartbank”. 8 shtator 2022. Marrë më 8 shtator 2022.

Linqe te jashtme

Myrto Uzuni në Federatën Shqiptare të Futbollit

Myrto Uzuni – Rekordi i garave të UEFA-s (arkivë)

Myrto Uzuni në Soccerway

vte

Granada CF – skuadra aktuale

1 Raúl3 Lozano4 Miguel Ángel5 Silva6 Bodiger7 Soro8 Diédhiou9 Callejón10 Puertas11 Uzuni12 Meseguer13 Ferreira14 Miquel15 Neva16 V. Díaz17 Quini18 Petrović19 Molina20 Roiz2624 ragoza28 Torrente30 R. Sánchez33 A. LópezTrajneri: P. López

Kategoritë: Lindje 1995 Njerëz të gjallë .Sportistë nga shoqata e meshkujve të futbollit, krahët shqiptarë, futbollistët shqiptarë, emigrantët shqiptarë në Greqi, futbollistët ndërkombëtarë për meshkuj shqiptarë, futbollistët ndërkombëtarë për meshkuj nën 21 vjeç KF lojtarët e TomoritFK lojtarët e Apolonisë së FieritKF lojtarët e LaçitNK Lokomotiva e Zagrebit lojtarëtFerencvárosi lojtarët e TC Futbollistët e Ligës KroateKroatët e KF ti Bajnokság I lojtarët e La Liga lojtarëtSegunda División Lojtarët Shqiptarë emigrantë Futbollistët e huaj futbollistë në Kroaci Futbollistët mërgimtarë në Hungari

  1. ^ "Ekskluzive/ Rrëfimi i babait të Uzunit: Kemi vuajtur, doja të futesha në fushë kur djali i..." Gazeta Panorama. 18 tetor 2018. Marrë më 31 tetor 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)