Naftali Bennett

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Naftali Bennett
נַפְתָּלִי בֶּנֶט
13th Kryeministër i Izraelit
Titullar
Në detyrë
13 June 2021
PresidentiReuven Rivlin
AlternativYair Lapid
Paraprirë ngaBenjamin Netanyahu
Rolet ministrore
Faction represented in the Knesset
Të dhëna vetjake
U lind më (1972-03-25) 25 mars 1972 (52 vjeç)
Haifa, Izrael
Partia politikeNew Right (2018–sot)
Lidhjet e tjera
politike
Bashkëshortja/et
(m. 1999)
Fëmijët4
VendbanimiRa'anana, Israel
ShkollimiHebrew University of Jerusalem
ProfesioniPersonel ushtarak, sipërmarrës, politikan
Faqja në rrjetStampa:Official URL
Shërbimi ushtarak
Dega/shërbimiIsrael Defense Forces
Vite shërbimi1990–1996
GradaRav seren (Major)
Njësia
Beteja/luftra

Naftali Bennett (hebraike: נַפְתָּלִי בֶּנֶט, IPA: [naftaˈli ˈbenet] ; i lindur më 25 mars 1972) është një politikan izraelit që shërben si kryeministri i 13-të dhe aktual i Izraelit që nga 13 qershori 2021.[1] Ai shërbeu si Ministër i Punëve të Diasporës nga 2013 në 2019, si Ministër i Arsimit nga 2015 në 2019 dhe si Ministër i Mbrojtjes nga 2019 në 2020. Ai ka udhëhequr partinë e Re të Djathtë që nga viti 2018, pasi kishte udhëhequr më parë partinë e Shtëpisë Hebraike midis 2012 dhe 2018.[2]

Lindur dhe rritur në Haifa, bir i emigrantëve nga Shtetet e Bashkuara, Bennett shërbeu në njësitë e forcave speciale Sayeret Matkal dhe Maglan të Forcave të Mbrojtjes së Izraelit, duke komanduar shumë operacione luftarake dhe më pas u bë një sipërmarrës softuerësh. Në vitin 1999, ai bashkë-themeloi dhe bashkë-zotëroi kompaninë amerikane Cyota, që operonte në hapësirën kundër mashtrimit, u përqendrua në mashtrime bankare në internet, mashtrime të tregtisë elektronike dhe mashtrim.[3] Kompania u shit në 2005 për 145 milion dollarë. Ai ka shërbyer gjithashtu si CEO i Soluto, një shërbim informatik cloud i Izraelit, i shitur në 2013 për një raportuar 100-130 milion dollarë.[4]

Ai hyri në politikë në 2006, duke shërbyer si Shef i Shtabit për Benjamin Netanyahu deri në 2008. Në 2011, së bashku me Ayelet Shaked, ai bashkë-themeloi lëvizjen jashtë-parlamentare Izraeli im.[5] Në vitin 2012, Bennett u zgjodh si udhëheqësi i partisë së Shtëpisë Hebraike. Në zgjedhjet e Knesset 2013, e para e kontestuar nga Shtëpia Çifute nën udhëheqjen e Bennett, partia fitoi 12 vende nga 120.[6] Ai shërbeu nën kryeministrin Netanyahu si Ministër i Ekonomisë dhe Shërbimeve Fetare nga 2013 në 2015 dhe si Ministër i Arsimit nga 2015 në 2019. Në Dhjetor 2018, Bennett u largua nga Shtëpia Çifute për të formuar të Djathtën e Re.[7] Më 2 qershor 2021, Bennett ra dakord për një qeveri rotacioni me Yair Lapid, ku Bennett do të shërbente si Kryeministër i Izraelit deri në 2023, pas së cilës Lapid do të merrte rolin deri në 2025.[8] Bennett u betua në 13 qershor 2021.[9]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Michael, Bachner (8 qershor 2021). "Swearing-in of Bennett-Lapid gov't that would replace Netanyahu set for Sunday". The Times of Israel. Marrë më 11 qershor 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Wootliff, Raoul (10 tetor 2019). "Yamina party officially splits into New Right, Jewish Home-National Union". The Times of Israel. Marrë më 21 tetor 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ "Cyota". crunchbase.com. Arkivuar nga origjinali më 15 maj 2014. Marrë më 8 mars 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ David Shamah (30 tetor 2013). "Bennett repeats success with new $100 million exit". Times of Israel. Marrë më 1 nëntor 2013. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  5. ^ "Israel's election: A newly hatched hawk flies high". The Economist. 5 janar 2013. Marrë më 8 mars 2021. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  6. ^ Gil Stern; Jeremy Sharon; Lahav Harkov (24 janar 2013). "Final election count: Right bloc 61, Center-Left 59 seats". The Jerusalem Post. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  7. ^ Bennett, Shaked quit Jewish Home, announce formation of ‘HaYamin HeHadash’ The Times of Israel, 29 December 2018
  8. ^ Kingsley, Patrick (2 qershor 2021). "Live Updates: Netanyahu Faces Ouster as Foes Reach Deal for New Government". The New York Times (në anglishte amerikane). ISSN 0362-4331. Marrë më 2 qershor 2021.
  9. ^ Wootliff, Raoul (13 qershor 2021). "Bennett sworn in as prime minister, unseating Netanyahu after 12 years in power". Times of Israel (në anglishte amerikane). Arkivuar nga origjinali më 14 qershor 2021. Marrë më 14 qershor 2021.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Parardhësi 
Daniel Hershkowitz
Leader of the Jewish Home
2012–2018
Pasardhësi 
Rafi Peretz
Parardhësi 
Position established
Leader of the New Right
2018–present
Në Detyrë
Parardhësi 
Benjamin Netanyahu
Prime Minister of Israel
2021–present
Në Detyrë