Jump to content

Nantua

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nantova
Nantuat (Arpitanisht)
Nantua (Frëngjisht)
Nënprefekturë dhe komunë
Pamje e Nantovës
Pamje e Nantovës
Stema Nantova
VendiFranca
Sipërfaqja
1
12.790 km2 (4.938 sq mi)
Popullsia
 (Janar 2020)
3.453
 • Dendësia270/km2 (700/sq mi)
Zona kohoreUTC+01:00 (CET)
 • Verës (DST)UTC+02:00 (CEST)
1 French Land Register data, which excludes lakes, ponds, glaciers > 1 km2 (0.386 sq mi or 247 acres) and river estuaries.

Nantua është një komunë franceze, e cila ndodhet në departamentin Ainrajonit Auvergne-Rhône-Alpes. Komuna e Nantuas përbën liqenin akullnajor të Nantuas.

E ndodhur në rajonin historik Haut-Bugey, midis rrëzave jugore të Maleve Jura, është e famshme për peshit e ujërave tët ëmbël.

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Qyteti u rrit rredh një manastiri benediktin të themeluar në 671 nga Amandi dhe kisha e Shën Pjetrit ku është varrosur trupi i Karl Tullacit.

Në 1944, 100 burra u arrestuan dhe u deportuan si dhe lideri vendor i Ushtrisë Sekrete Franceze u vra nga nazistët në kundërpërgjigje të aktiviteteve të Rezistencës Franceze.

Demografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Popullsia në vite
VitiPop.±% p.a.
19683.560—    
19753.440−0.49%
19823.572+0.54%
19903.602+0.10%
19993.902+0.89%
20073.663−0.79%
20123.588−0.41%
20173.446−0.80%
Source: INSEE[1]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]