Ndëshkimi kolektiv

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Njoftimi i Gjermanisë naziste për vrasjen e 2300 civilëve në masakrën e Kragujevcit, si hakmarrje për 10 ushtarë gjermanë të vrarë nga partizanët jugosllavëSerbinë e pushtuar nga nazistët, 1941.

Ndëshkimi kolektiv është një dënim ose sanksion i shqiptuar ndaj një grupi për veprimet e supozuara të kryera nga një anëtar i atij grupi, i cili mund të jetë një grup etnik ose politik, ose thjesht nga familja, miqtë dhe fqinjët e autorit. Për shkak se individët që nuk janë përgjegjës për aktet janë në shënjestër, ndëshkimi kolektiv nuk është në përputhje me parimin bazë të përgjegjësisë individuale. Grupi i ndëshkuar shpesh mund të mos ketë asnjë lidhje të drejtpërdrejtë me autorin e veprës, përveçse që jeton në të njëjtën zonë dhe nuk mund të supozohet se ushtrojë kontroll mbi veprimet e autorit. Dënimi kolektiv është një krim lufte i ndaluar me traktat si në konfliktet e armatosura ndërkombëtare ashtu edhe në ato jondërkombëtare, më konkretisht neni i përbashkët 33 i Konventës së Katërt të Gjenevës dhe neni 4 i Protokollit Shtesë II.[1][2]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Garner, Bryan A., red. (2007). Black's Law Dictionary (bot. 8th). St. Paul, MN: Thomson West. fq. 280. ISBN 978-0314151995. Collective punishment was outlawed in 1949 by the Geneva Convention. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Klocker, Cornelia. Collective Punishment and Human Rights Law: Addressing Gaps in International Law. Routledge. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)