Nel Noddings

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nel Noddings - 2011

Nel Noddings (lindur më 19 janar 1929) është një feministe, edukatore, pedagoge dhe filozofe amerikane më e njohur për punën e saj në filozofinë e edukimit, teorinë arsimore dhe etikën e kujdesit.[1]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Noddings mori një diplomë bachelor në matematikë dhe shkenca fizike nga Kolegji Shtetëror Montclair në New Jersey, një diplomë master në matematikë nga Universiteti Rutgers dhe një Ph.D. në arsim nga Stanford Graduate School of Education.

Nel Noddings ka punuar në shumë fusha të sistemit arsimor. Ajo kaloi shtatëmbëdhjetë vjet si mësuese e matematikës dhe administratore e shkollës fillore dhe të mesme, përpara se të fitonte doktoraturën dhe të fillonte punën si akademike në fushat e filozofisë së edukimit, teorisë së edukimit dhe etikës, veçanërisht edukimit moral dhe etikës së kujdesit. Ajo u bë anëtare e fakultetit të Stanfordit në vitin 1977 dhe ishte profesoreshë e arsimit të fëmijëve nga viti 1992 deri në vitin 1998. Ndërsa ishte në Universitetin e Stanfordit, ajo mori çmime për ekselencën e mësimdhënies në vitet 1981, 1982 dhe 1997, dhe ishte dekane e asociuar ose ushtruese e detyrës së dekanes së Shkollës së Arsimit për katër vjet. Pas largimit nga Universiteti Stanford, ajo mbajti poste në Universitetin e Universitetin e Kolumbisë dhe Universitetin Colgate . Ajo është presidente e Shoqatës së Filozofisë së Arsimit dhe e Shoqatës John Dewey. Në vitet 2002-2003 ajo mbajti katedrën e John W. Porter në Arsimin Urban në Universitetin e Miçiganit Lindor. Ajo ka qenë profesoresh; e arsimit edhe në Universitetin Stanford që kur doli në pension në vitin 1998.

Nel Noddings ka 10 fëmijë, 39 nipër e mbesa dhe mbi 20 stërnipër, shumë prej të cilëve janë me arsim të lartë dhe edukatorë e pedagogë. Në vitin 2012 ajo humbi bashkëshortin e saj pas një martese prej mbi 60 vitesh.

Karriera e frytshme e Noddings u shoqërua me një jetë po aq të frytshme në familje. Sipas infed.org, Noddings e përshkruan veten si ""shtëpiake e pashërueshme" jo vetëm sepse ajo dhe burri i saj rritën dhjetë fëmijë, por sepse ajo vlerëson gjithashtu "rendin në kuzhinë, një mbulesë tavoline të freskët, lulet në tryezë dhe ushqimin që pret të ftuarit. '. Ajo shtoi: "Më pëlqen të kem kafshë shtëpiake dhe fëmijë përreth". Feministet, komentoi ajo, ndonjëherë e kanë të vështirë të pranojnë gjëra të tilla që kanë rëndësi për ta.” [2]

Ajo i ka përshkruar përvojat e saj të hershme arsimore dhe marrëdhëniet e saj të ngushta si kyçe në zhvillimin e pozicionit të saj filozofik. Marrëdhëniet e hershme me mësues të kujdesshëm frymëzuan pasionin e saj për punën e saj të mëvonshme. <ref name=RNN>/ [2]

Veprat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Awakening the Inner Eye: Intuition in Education (co-author with Paul J. Shore). New York: Teachers College Columbia University, 1984.
 • Caring: A Feminine Approach to Ethics and Moral Education. Berkeley: University of California Press, 1984. Publisher's promotion
 • Women and Evil. Berkeley: University of California Press, 1989. Publisher's promotion
 • Constructivist Views on the Teaching and Learning of Mathematics (co-author with Robert B. Davis and Carolyn Alexander Maher). Journal for Research in Mathematics Education, Monograph no. 4, Reston, Va.: National Council of Teachers of Mathematics, 1990.
 • Stories Lives Tell: Narrative and Dialogue in Education (co-author with Carol Witherell). New York: Teachers College Press, 1991.
 • The Challenge to Care in Schools: An Alternative Approach to Education. Advances in Contemporary Educational Thought series, vol. 8. New York: Teachers College Press, 1992.
 • Educating for Intelligent Belief or Unbelief. The John Dewey Lecture. New York: Teachers College Press, 1993.
 • Philosophy of Education. Dimensions of Philosophy series. Boulder, Colorado: Westview Press, 1995.
 • Caregiving: Readings in Knowledge, Practice, Ethics, and Politics (co-edited with Suzanne Gordon, Patricia E. Benner). Studies in Health, Illness, and Caregiving in America. Philadelphia: University of Pennsylvania Press, 1996.
 • Awakening the Inner Eye: Intuition in Education (co-author with Paul J. Shore). Troy, NY: Educator's International Press, 1998.
 • Justice and Caring: The Search for Common Ground in Education (co-author with Michael S. Katz and Kenneth A. Strike). Professional Ethics in Education series. New York: Teachers College Press, 1999. Publisher's promotion
 • Uncertain Lives: Children of Promise, Teachers of Hope (co-author with Robert V. Bullough). New York: Teachers College Press, 2001.
 • Educating Moral People. New York: Teachers College Press, 2002.
 • Starting at Home: Caring and Social Policy. Berkeley: University of California Press, 2002. Publisher's promotion Review
 • Happiness and Education. Cambridge: Cambridge University Press, 2003. Publisher's promotion
 • Critical Issues in Education: Dialogues and Dialectics (Co-author with Jack L. Nelson, Stuart B. Palonsky, and Mary Rose McCarthy). 2003
 • No Education Without Relation (Co-author with Charles Bingham, and Alexander M. Sidorkin). Counterpoints: Studies in the Postmodern Theory of Education, 259. Peter Lang Publishing, 2004. Publisher's promotion
 • Educating Citizens for Global Awareness (editor). New York: Teachers College Press, 2005. Boston Research Center for the 21st Century Publisher's promotion
 • Critical Lessons: What Our Schools Should Teach. Cambridge: Cambridge University Press, 2006. Publisher's promotion
 • Moral Matters: Five Ways to Develop the Moral Life of Schools (co-author with Barbara Senkowski Stengel, and R. Tom Alan). New York: Teachers College Press, 2006.
 • Education and Democracy in the 21st Century. Teachers College Press, 2013.
 • A Richer, Brighter Vision for American High Schools. Cambridge: Cambridge University Press, 2015.

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "Reflections on Nel Noddings". Arizona State University (në anglisht). 2 maj 2020. Arkivuar nga origjinali më 4 gusht 2020. Marrë më 2 maj 2020.
 2. ^ a b "Nel Noddings, the ethics of care and education (infed.org)" (në anglisht). Marrë më 5 maj 2020.