Nikolas Metropolis

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Nikolas Metropolis
Nicholas Metropolis cropped.PNG
U lind në
Nikolas Kostantin Metropolis

Qershor 11, 1915(1915-06-11)
VdiqTetor 17, 1999 (84 vjeç)
Los Alamos, New Mexico, Shtetet e Bashkuara të Amerikës
ShtetësiaAmerikane
ShkollimiUniversiteti i Çikagos
Njohur për
ÇmimetÇmimi si Pioner i Kompjuterave (1984)
Karriera shkencore
FushatFizikant, Matematikan
InstitucionetLos Alamos National Laboratori

Nikolas Kostantin Metropolis ( Greqisht : Νικόλαος Μητρόπουλος  ; [1] 11 qershor 1915 – 17 tetor 1999) ishte një fizikan greko-amerikan. [2]

Karriera në aktrim[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Metropolis luajti pjesën e një shkencëtari në filmin e Woody Allen Burrat dhe Gratë (1992). [3]

Numri i Erdős[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Metropolis ka numërin 2 të Erdős dhe ai i mundësoi Richard Feynman të kishte një numërin 3 të Erdős. [4]

  1. ^ ΒΑΡΒΟΓΛΗΣ, Χ (16 mars 2008). Ελληνική σφραγίδα στο πρώτο μηχανοργανωμένο πείραμα. Athens, Greece. Marrë më 6 dhjetor 2012. {{cite journal}}: Burimi journal ka nevojë për |journal= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Metropolis, Nicholas Constantine (1915–1999) Eric Weisstein's World of Biography
  3. ^ Nikolas Metropolis at IMDb
  4. ^ "My Erdős Number is Five". barbecuejoe.com. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)