Nikollë Mekajshi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

Nikollë Mekajshi (italisht: Nicolò Mechaischi, Latin: Mecansius) ka qenë një frat françeskan që shërbeu si ipeshkëv i Stephanium, (Stefaniakës).[1] Mori pjesë në Kuvendin e Dukagjinit më 1594 dhe qe pjesë e delegacionit negociator me Papën.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndoshta me prejardhje nga Mjekësi i Elbasanit, u bë peshkop i Stefanisë në Shqipërinë e Mesme. Më 1601-1602 mori pjesë si figurë kryesore në kuvendin e Dukagjinit. Pas kuvendit të Dukagjinit vazhdoi të mbante lidhje me oborret evropiane dhe dërgoi atje edhe përfaqësues. I ndjekur nga osmanët, u detyrua të tërhiqej në malet e Dukagjinit. Më 1609 shkoi në Spanjë si ambasador i krerëve shqiptarë. I zhgënjyer nga qëndrimi zvarritës i mbretit spanjoll u kthye në Romë, ku i paraqiti papës një përkujtesë me fjalë të forta proteste. Nikollë Mekajshi mbeti në mërgim, ku vdiq më 1615.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Peter Bartl (2011) [1974]. Ballkani Perëndimor midis monarkisë spanjolle dhe Perandorisë Osmane [Der westbalkan zwischen spanischer monarchie und osmanischem reich]. Përkthyer nga Pëllumb Xhufi. Dituria. fq. 113. ISBN 9789928103093.