Nitza Margarita Cintrón

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Nitza Margarita Cintrón

Nitza Margarita Cintrón (e lindur më 1950 në San Juan, Portoriko) është një shkencëtare portorikane dhe Shefja e Zyrës së Mjekësisë dhe Sistemeve të Kujdesit Shëndetësor Hapësinor në Qendrën Hapësinore Johnson NASA.

Vitet e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Cintrón ka lindur në San Juan, Portoriko, kryeqytet i ishullit. Si fëmijë, ajo udhëtoi nëpër Evropë, sepse babai i saj ishte anëtar i Ushtrisë Amerikane. Kur babai i saj e larguan nga forcat e armatosura, ata u kthyen në Portoriko dhe u vendosën në Santurce, një pjesë e San Juan. Atje ajo ndoqi shkollën fillore dhe të mesme, ku ajo shkëlqeu në shkencë dhe matematikë. Ajo i kushtoi shumë orë leximit dhe studimit rreth biologjisë, kimisë, astronomisë dhe hapësirës.

Cintrón u regjistrua në Universitetin e Portorikos ku fitoi një diplomë bachelor në Biologji. Në vitin 1972 ajo u pranua në programin trajnues të Biokimisë dhe Biologjisë Molekulare të ofruara nga The Johns Hopkins University Shkolla e Mjekësisë, dhe në vitin 1978 ajo fitoi një Ph.D. atje. Në vitin 1978, Cintrón lexoi një njoftim për rekrutim për pozicionin e parë si Specialiste e Misionit në Trupat Astronaute, ndërsa ishte ende duke e kompletuar punën kërkimore të saj për PhD në Universitetin Johns Hopkins. Ajo u përgjigj njoftimit dhe kaloi në finale. Megjithatë, ajo nuk u zgjodh për shkak të shikimit të saj të dobët. Por kredencialet e saj akademike i impresionuan drejtuesit në NASA dhe iu ofrua një pozicion në NASA si shkencëtare.

Karriera në NASA[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në vitin 1979, Cintrón ishte krijuese e Laboratorit të Biokimisë në Qendrën e Hapësirës Johnson. Gjatë viteve 1979 deri 1985, ajo gjithashtu shërbeu si shkencëtare e projektit për misionin Space Lab 2, i cili u nis në bordin e Space Shuttle Challenger në vitin 1985.

Pas shumë vitesh të shërbimit në NASA, ajo u sponsorizua nga NASA pasi u pranua si studente nga Universiteti i Teksasit në Degën e Mjekësisë në Galveston. Ajo u diplomua në vitin 1995 me diplomë M.D., dhe aktualisht është një specialiste e certifikuar nga bordi në mjekësinë interne.

Ndër pozicionet e mbajtura nga Cintrón në NASA janë "Shefja e Operacioneve Biomjekësore dhe Degës së Kërkimeve në Divizionin e Shkencave Mjekësore" dhe "Drejtore Menaxhuese e Laboratorëve Hulumtues të Shkencave të Jetës" në mbështetje të operacioneve mjekësore. Në vitin 2004 ajo u emërua "Shefja e i NASA Zyrës së Mjekësisë dhe Sistemeve të Kujdesit Shëndetësor Hapësinor", pozicionin që ajo aktualisht mban.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]