Noktulë e zakonshme

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Noktulë e zakonshme
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Gjinia:
Lloji:
N. noctula
Emri binomial
Nyctalus noctula
Schreber, 1774
Zona ku jetojnë Noktulë e zakonshme

E Noctule përbashkët (Nyctalus noctula Schreber, 1774[2]) është një specie e bat të përmasave të mëdha, veshët i gjerë dhe i harmonishëm në këshilla. Krahët janë të gjatë dhe të ngushtë, duke i dhënë atij një fluturim të shpejtë (50 km/h) me 10–40 m të lartë. Në fund të verës, kontinentale popullsisë emigruar në jug dhe jug-perëndim të Evropës (Gjermania perëndimore, Zvicër, Francë). Distanca maksimale të vëzhguara e migrimit është 900 km.

Kjo specie është i shoqërueshëm, për formimin e kolonive të mëdha. Aktiviteti i tij është crepuscular dhe nocturnal, por mund të jetë diurnal në vjeshtë. Ajo hibernates në hijen e drurëve, të çara e shkëmbinjtë ose muret, por shumë rrallë në shpella.

Karakteristika[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Shpërndarja : të gjithë Evropën përveç Irlandës, Skocia, dhe veriore Skandinavi
  • Madhësia : 11 deri 14 cm
  • Wingspan : 32 në 40 cm
  • Pesha : 15, 42 g
  • Habitatit : pyje, parqe
  • Dietë : insekte, beetles dhe të tjera insekte të mëdha fluturuese
  • Jetëgjatësi : 12 vite

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Marc Duquet, Hervé Maurin, Patrick Haffner: Inventarizimi i faunës së Francës, Nathan, 2005, ISBN 2092780468

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Chiroptera Specialist Group (1996). "Nyctalus noctula". IUCN Red List of Threatened Species. 1996. Marrë më 2007-04-17. {{cite journal}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Nyctalus nocturnatë Ndërinstitucionale Taxonomic Sistemit të Informacionit (ITIS).