Offenburg

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Offenburg
Qytet
Popullsia
 • Gjithsej58,465
{{{postal_code_type}}}
77652, 77654, 77656
TargatOG, BH, KEL, LR, WOL
Faqja zyrtarewww.offenburg.de

Offenburg është qytet që ndodhet në shtetin federal Baden-Vyrtemberg, Gjermani.

Gjeografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Offenburgu ndodhet rreth 15 kilometra në lindje të lumit Rhein mes Karlsruhe dhe Frajburgut dhe 27 kilometra në juglindje të Strasburgut.

Kryetarët e Bashkisë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • 1801–1803: Leopold Witsch
 • 1803–1832: Johann Nepomuk Lihl and Josef Sebastian Gottwald
 • 1832–1840: Karl Josef Burger
 • 1840–1845: Landolin Löffler
 • 1845–1849: Gustav Rée
 • 1849–1859: August Wiedemeyer (1849–1851 i përkohshëm)
 • 1860–1875: Bernhard Schaible
 • 1875–1890: Franz Volk
 • 1893–1921: Fritz Herrmann
 • 1921–1934: Josef Holler
 • 1934–1945: Wolfram Rombach
 • 1945: Hermann Isenmann (i përkohshëm)
 • 1945–1946: Ludwig Heß, (i përkohshëm)
 • 1946–1947: Gustav Ernst (i përkohshëm)
 • 1947–1948: R. Moßbrugger (i përkohshëm)
 • 1949–1975: Karl Heitz
 • 1975–1989: Martin Grüber
 • 1989–2002: Wolfgang Bruder
 • since 2003: Edith Schreiner

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]