Oktay Kaynarca

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Oktay Kaynarca
U lind në27 janar 1965 (57 vjet)
ArsimiUniversiteti i Stambollit
ProfesioniAktor
Vite aktiviteti1989–present
Bashkëshorti/jaMelek Angun (2012–2013)
Bashkëshort/ëtÖzgü Namal (2002–2008)

Oktay Kaynarca (lindi më 27 janar 1965) është aktor, producent dhe prezantues turk. Ai u bë i njohur duke luajtur personazhin e Sylejman Çakër në serialin televiziv Lugina e Ujqërve. Ai luajti personazhin e Hëzër Çakërbejli në Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz, një nga serialet më të ndjekur televiziv të viteve 2010 në Turqi. Ai mori çmimin për aktorin më të mirë në rol dytësor në Festivalin e 31-të të Filmit Golden Orange për rolin e tij në filmin Yengeç Sepeti dhe në Festivalin e 39-të të Filmit Golden Orange për rolin e tij në Bumerang Cehennemi.

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Kinema dhe filma televiziv
Viti Titulli Roli Shënimet
1990 Aşk Filmlerinin Unutulmaz Yönetmeni Tarxhan Roli mbështetës
1994 Yengeç Sepeti Gyner Roli mbështetës
1995 Bir Kadının Anatomisi - Roli mbështetës
1999 Can Dostum Murat Roli kryesor
2000 Yarın Geç Olmayacak - Roli kryesor / Producent
2001 Deli Yürek: Bumerang Cehennemi Xhemal Roli mbështetës
2002 Abdülhamit Düşerken Hysejin Xhahit Roli mbështetës
2004 Kalbin zamanı Akfar Roli kryesor
2007 Beynelmilel Binbashi Roli mbështetës
Sıfır Dediğimde Oguz Roli kryesor
Sis Ve Gece Naxhi Roli mbështetës
2008 Alia Hasan Sabri-Shef i Policisë Roli kryesor / Producent
Hoşçakal Güzin Ozkan Roli kryesor
2011 Çanakkale Ruhu - Roli kryesor
2019 Aman Reis Duymasın Hëzër Çakërbejli Mysafir
Seriale televiziv
Viti Titulli Roli Shënimet
1989 Gençler Ferhat Roli kryesor
1999 Köstebek Tolga Varel Roli kryesor / Producent
The Sopranos Chris Moltisanti Dublimi në turqisht
2001 Yeditepe İstanbul Ferhan Roli kryesor
Tek Celse Ozgyr Roli kryesor
2002 Aynalı Tahir Bekir Roli mbështetës
Bayanlar Baylar Melih Roli kryesor
Lahmacun ve Pizza Xhemshit Roli kryesor
2003 Esir Şehrin İnsanları Togeri i parë Mehmet Ali Roli mbështetës
2003-2004 Lugina e Ujqërve Sylejman Çakër Roli kryesor
2004 Aşkımızda Ölüm Var Sinan Roli kryesor
Adı Aşk Olsun Vetë ai Producent
2006 İlk Aşkım Murat Gyrsoj Roli kryesor
2007 Geniş Zamanlar Kryetari Tarëk Sajar Roli kryesor
2007-2008 Kuzey Rüzgarı Pojraz Akdag Roli kryesor
2008 Kardelen Levent Roli kryesor
Kırmızı Işık Prezantues Roli mbështetës
Sen Harikasın Vetë ai Mysafir
2008-2010 Adanalı Javuz Dikaja (Adanalı) Roli kryesor
2010 Yahşi Cazibe Javuz Dikaja (Adanalı) Mysafir në epizodin 16
2009 Bahar Dalları Komisar Roli mbështetës
2011 Nuri Nuri Roli kryesor
2011 Sakarya Fırat Deli Mevlyt (Cehennem Binbaşı) Roli mbështetës
2012 Ustura Kemal Kemal Roli kryesor
2013 İnadına Yaşamak Emir Atasojlu Roli kryesor
2014 Kardeş Payı Njeriu që lexon poezi Mysafir në epizodin 22 (finalja e sezonit)
2015-2021 Eşkıya Dünyaya Hükümdar Olmaz Hëzër Çakërbejli Roli kryesor
2022- Ben Bu Cihana Sığmazam Xhezajir Turk / Temur Turan Roli kryesor / Producent[1]
Programe televizive
Viti Titulli Programi Shënime
1996 Sabah Şekerleri Kanal D Prezantues
2007 Anlat Bakalım TGRT Prezantues
2010 Türkünü Söyle atv Prezantues
2010-2011 Salı Sefası TV8 Prezantues
2012 O Ses Türkiye Yılbaşı Özel Star TV Mysafir
2014 Vay Arkadaş Star TV Prezantues
2017 Kim Milyoner Olmak İster? atv Konkurrent i ftuar
2020 İbo Show Star TV Mysafir
2022 Şarkılar Bizi Söyler Kanal D Mysafir
2022 Kim Milyoner Olmak İster? atv Konkurrent i ftuar
  1. ^ "İşte Oktay Kaynarca'nın yeni dizisinin ve karakterinin adı". Birsen Altuntaş (në turqisht). 13 maj 2022. Arkivuar nga origjinali më 13 maj 2022. Marrë më 13 maj 2022.