Oleksiy Goncharenko

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Oleksiy Oleksiyovich Goncharenko ( ukrainisht: Олексій Олексійович Гончаренко; lindur në Odesa, 16 shtator 1980) është një politikan ukrainas, anëtar i parlamentit ukrainas, anëtar i delegacionit ukrainas në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës, Zëvendës President i Komitetit të PACE për Migracionin, Refugjatët dhe Personat e Zhvendosur, [1] themelues i rrjetit ukrainas të qendrave arsimore dhe kulturore, Qendra Goncharenko. Në vitin 2014, ai u zgjodh në Rada e Verkhovna në listën partiake të Bllokut Petro Poroshenko . [2] Në zgjedhjet parlamentare të Ukrainës 2019, Goncharenko u rizgjodh si një kandidat i pavarur në zonën elektorale 137 me një mandat ( Podilsk ). [3]

Biografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Goncharenko është djali i ish- kryebashkiakut të Odesa Oleksiy Kostusyev . [2] Prindërit e tij u divorcuan kur ai ishte tre vjeç. [2]

Nga viti 1999 deri në vitin 2001 Goncharenko punoi në stacionin mjekësor emergjent Odesa.[2] Në vitin 2002 ai u diplomua me nderime nga Universiteti Mjekësor, por zgjodhi një karrierë politike mbi atë mjekësore.[2]

Në vitin 2002, në moshën 21-vjeçare, ai kandidoi pa sukses për Këshillin Bashkiak të Odesës të rrethit në fshatin Tairove . [2] Pas kësaj ai punoi si asistent për një deputet të këshillit të qytetit. [2] Nga viti 2002 Goncharenko ishte student në Universiteti financiar nën Qeverinë e Federatës ruse në Moska, Rusia (Graduate School of Financial Management).[2] Ai u diplomua nga akademia në vitin 2005, duke marrë një diplomë në ekonomi.[2] == Veprimtaria politike == Në vitin 2005 ai u zgjodh kryetar i organizatës së qytetit Odesa të partisë Soyuz . [2] Gjatë zgjedhjeve parlamentare të Ukrainës 2012, ai ishte kandidat në qarkun shumicë 133 (në Odesa) humbi ndaj Ihor Markov me 20.6% të votave (Markov fitoi 26.6%). [2] Para Euromaidan, Goncharenko ishte anëtar i Partisë së Rajoneve. Më 19 shkurt 2014, pas vdekjes së parë të protestave në Euromaidan, Goncharenko shkroi deklaratën për tërheqjen e tij nga Partia e Rajoneve. [2] [4]

Në zgjedhjet parlamentare të Ukrainës 2014 ai u zgjodh në parlamentin ukrainas për bllokun e Petro Poroshenko të vendosur në numrin 40 në listën e partisë. [2] Ai u bë nënkryetar i fraksionit. [5]

Në zgjedhjet parlamentare të Ukrainës 2019, Goncharenko u rizgjodh si një kandidat i pavarur në zonën elektorale 137 me një mandat ( Podilsk ). [3] Goncharenko është anëtar i fraksionit të Solidaritetit Evropian në Rada Verkhovna.

Më 1 mars 2015, Goncharenko u arrestua nga policia ruse gjatë Marshit Përkujtimor të Nemtsov . Sipas Goncharenko kur ishte në paraburgim ai u rrah dhe u privua nga ndihma mjekësore dhe ligjore. Goncharenko u lirua nga burgu të nesërmen, por ai premtoi të padisë Ministrinë e Punëve të Brendshme ruse. [6]

Ai ishte përfshirë në listën e sanksioneve të Federatës Ruse[7]

PACE[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Që nga viti 2015, Oleksiy Goncharenko është anëtar i Delegacionit të Përhershëm të Radës së Verkhovna në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës. Gjatë gjithë këtyre viteve, ai kritikoi ashpër Rusinë për shkeljen e të drejtave të njeriut. Që nga viti 2019, ai ka kundërshtuar kthimin e delegacionit rus në punë në PACE. [8]

Gjatë fjalimeve të tij në Asamblenë Parlamentare, ai kritikoi Moskën për shkeljet e të drejtave të njeriut në Krimenë e pushtuar përkohësisht dhe në pjesë të rajoneve Donetsk dhe Luhansk, luftoi kundër propagandës ruse dhe narrativave që Kremlini mbolli përmes delegatëve të tij në PACE. [9]

Më 9 tetor 2018, Oleksiy Goncharenko foli në një takim të Asamblesë Parlamentare të Këshillit të Evropës me doreza të mëdha gome . Ai tha se pa doreza do të ishte "e pasigurt të shtrëngosh duart dhe të prekësh dorezat e dyerve", duke lënë të kuptohet akuzat e Rusisë për helmimin e Skripals . [10]

Ai në mënyrë të përsëritur ngriti çështjen e shkeljeve të të drejtave të njeriut në Bjellorusi dhe veprimet e paligjshme të regjimit Lukashenko. Sekretari I Përgjithshëm i Këshillit të Evropës dhe Komiteti i Ministrave të Këshillit të Evropës mbështetën krijimin e një grupi të veçantë që do të ishte në gjendje të monitoronte dhe ndiqte situatën në Bjellorusi pas deklaratave të shumta të Olekii për këtë çështje. Bjellorusia nuk është anëtare e Këshillit të Evropës, prandaj nuk ka delegacionin e vet atje por Goncharenko promovon në mënyrë aktive temën e sanksioneve kundër regjimit diktatorial të Lukashenkos në Bjellorusi dhe punon drejt demokratizimit të shtetit.

Gjatë sesionit pranveror në PACE në 2022, ai mbrojti në mënyrë aktive krijimin e një tribunali ndërkombëtar që do të hetonte krimet e luftës ruse në Ukrainë. Si rezultat, PACE bëri thirrje për ngritjen urgjente të një gjykate të tillë menjëherë më pas.

Lufta në Ukrainë[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas fillimit të një pushtimi rus në shkallë të plotë të Ukrainës, Oleksii vazhdoi të luftonte propagandën ruse, të cilën Goncharenko e kundërshtoi gjatë gjithë 8 viteve të luftës. Ai filloi të bashkëpunonte në mënyrë aktive me dhjetëra media ndërkombëtare për të sjellë në botë të vërtetën për situatën reale në Ukrainë, si dhe për të tërhequr vëmendjen e drejtpërdrejtë ndaj masave të nevojshme mbështetëse që vendet perëndimore mund të ofrojnë.

Ai mbajti takime online me kongresmenë amerikanë dhe mbrojti sanksione më të ashpra kundër Rusisë. [11] Për shembull, gjatë një bisede me 50 kongresmenë amerikanë, ai këmbënguli për vendosjen e një embargoje ndaj naftës dhe gazit rus. Më vonë, Shtetet e Bashkuara vendosën një ndalim për eksportin e naftës ruse.

Gjatë sesionit pranveror të PACE në prill 2022, ai mbrojti mbajtjen e një gjykate të posaçme ndërkombëtare për krimet e luftës ruse në Ukrainë. Si rezultat, Asambleja Parlamentare miratoi një rezolutë që kërkonte krijimin e një gjykate të tillë. [12]

Gjatë një vizite në Londër në maj 2022, ai ngriti çështjen e krijimit të një gjykate ndërkombëtare në një bisedë me Ministren e Jashtme Liz Truss. Shefja e Ministrisë së Jashtme Britanike siguroi se këtë mundësi e kishte diskutuar tashmë me Prokurorin e Përgjithshëm të vendit. Për më tepër, Goncharenko promovoi në mënyrë aktive idenë e kapjes së aseteve të oligarkëve rusë dhe përdorimin e këtyre fondeve për të mirën e Ukrainës. [13]

Gjatë samitit të NATO-s në Madrid, ai ngriti çështjen e sigurisë në Ukrainë dhe në Evropë me politikanët kryesorë evropianë. [14]

Goncharenko mbështet pavarësinë e Kosovës . [15] [16]

Në dhjetor 2022, u krijua një koalicion ndërkombëtar për sanksionet. Kongresmeni, bashkëkryetari i Komisionit të Helsinkit të Kongresit të SHBA Steve Cohen, kongresmeni, anëtari i Komisionit të Helsinkit Joe Wilson, deputeti Oleksiy Goncharenko, deputeti i Parlamentit të Britanisë së Madhe Robert Sealy, kreu i delegacionit të Estonisë në PACE Erik Kross, anëtar i Parlamentit Evropian nga Lituania Pietras Aushtrevičius, kreu i delegacionit polak në Këshillin e Evropës Arkadiusz Mulyarczyk . Ata tashmë i kanë dërguar kërkesa Antony Blinken dhe Josep Borrell për sanksione kundër Roman Abramovich, Ksenia Sobchak, Vladimir Potanin, Vladimir Lisin, Philipp Kirkorov dhe miq të tjerë të ngushtë të Putinit.

Bjellorusia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Para zgjedhjeve në Bjellorusi në vitin 2020, Goncharenko e kuptoi se Lukashenko mund të uzurponte pushtetin dhe krijoi një shoqatë ndër-fraksionale "Për Bjellorusinë Demokratike" në Verkhovna Rada për të monitoruar situatën në vendin fqinj në nivel parlamentar. Më vonë Lukashenko me të vërtetë nuk donte të transferonte pushtetin në një mënyrë demokratike dhe filloi të persekutonte opozitën, të shtypte protestat masive me forcë, të përdorte torturë ndaj protestuesve të ndaluar dhe më pas të hapte çështje penale. [17]

Goncharenko ka ngritur vazhdimisht çështjen e shkeljeve të të drejtave të njeriut në Bjellorusi në Asamblenë Parlamentare të Këshillit të Evropës. Sekretari i Përgjithshëm i Këshillit të Evropës dhe Komiteti i Ministrave të Këshillit të Evropës mbështetën krijimin e një grupi të posaçëm që do të ishte në gjendje të monitoronte dhe të ndiqte situatën në Bjellorusi.

Goncharenko është në kontakt me zyrën e Svetlana Tikhanovskaya, takohet me të në disa raste dhe ata diskutojnë gjendjen e të drejtave të njeriut në Bjellorusi, si dhe mbështetjen e mundshme nga Ukraina, duke përfshirë mënyrat për të ndihmuar dhe mbështetur bjellorusët në Ukrainë.

Qendrat Goncharenko[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Oleksii Goncharenko është një themelues i rrjetit ukrainas të qendrave arsimore dhe kulturore, Qendra Goncharenko. Qëllimi kryesor i tyre është t'u mundësojnë banorëve të qyteteve të vogla të Ukrainës të mësojnë gjuhë të huaja falas dhe të përmirësojnë aftësitë e tyre në fusha të tjera të shkencës, artit dhe të ofrojnë mundësi për aktivitete sociale.

Mijëra fëmijë dhe të rritur vizituan qendrat sociale dhe kulturore, falë kurseve falas, nxënësit e shkollave përmirësonin njohuritë e tyre dhe hynë lehtësisht në universitete, dhe të rriturit morën një motivim të madh për të mësuar gjuhë të huaja dhe frymëzim për përvetësimin e njohurive të reja. Më shumë se 5 mijë persona kanë përfunduar kursin e gjuhës angleze dhe kanë marrë nivelin e njohjes së gjuhës A2. 1100 fëmijë u përgatitën për provimin e gjuhës angleze dhe historisë në qendrat Goncharenko. Qendrat Goncharenko vizitohen nga rreth 25 mijë njerëz çdo muaj.

Qendrat Goncharenko financohen nga klientët dhe sponsorët të cilët janë të gatshëm të investojnë në arsim dhe një të ardhme më të mirë për ukrainasit.

Që nga 23 shkurt 2022, kishte 24 Qendra Goncharenko, duke përfshirë tre qendra në Donbas - në Kramatorsk, Konstiantynivka dhe Lyman. Qendra Goncharenko punëson rreth 89 njerëz. Pas fillimit të luftës, Qendrat Goncharenko u riformatuan në qendra vullnetare, të cilat tani ndihmojnë jo vetëm të lënduarit dhe ukrainasit në nevojë, por edhe ushtrinë. Qendrat e vendosura në Donbas dhe në rajonin e Kharkiv - në fshatin Dergachi, si dhe në Chernihiv (në këto qytete situata ishte më e vështira për shkak të granatimeve dhe ofensivës ruse) kanë funksionuar për aq kohë sa ishte e mundur. . [18]

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ "People's Deputy Goncharenko elected Vice-President of the PACE Committee on Migration". World Today News (në anglishte amerikane). 2022-01-24. Marrë më 2022-07-04.
 2. ^ a b c d e f g h i j k l m Гончаренко Олексій Олексійович (në rusisht). LB.ua. 18 dhjetor 2014.
 3. ^ a b {{cite web|url=https://ukr.lb.ua/news/2019/07/23/432913_nardep_goncharenko_prohodit_radi.html%7Cscript-title=uk:Нардеп[lidhje e vdekur] Гончаренко проходить до Ради по округу в Одеській області|trans-title=People's Deputy Goncharenko passes to the District Council in Odesa region|publisher=LB.ua|date=2019-07-23|language=uk
 4. ^ Темное прошлое. Скандальные эпизоды биографии депутата Алексея Гончаренко [Dark past. Scandalous episodes of the biography of the deputy Alexei Goncharenko] (në rusisht). TSN/1+1. 3 mars 2015. Marrë më 17 janar 2019.
 5. ^ Лещенко, Найєм і Заліщук покидають БПП. Чому зараз і що далі? [Leshchenko, Naim and Zalishchuk leave the BPP. Why now and what's next?]. BBC Ukrainian. 28 shkurt 2019. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ Johnson, Luke. "Ukrainian Lawmaker Detained Before Moscow March". Radio Free Europe/Radio Liberty (në anglisht). Agence France-Presse. Marrë më 2022-05-06.
 7. ^ "Oleksiy Goncharenko - Ukrainian MP and Vice President of the PA | Ukrainian MP and Vice President of the PA" (në rusisht). Marrë më 2022-08-23.
 8. ^ "Ukraine will challenge the credentials of the Russian delegation to the PACE". crimea.suspilne.media (në anglisht). Marrë më 2022-07-12.
 9. ^ "Goncharenko explains why PACE did not support the debate on occupied Crimea". crimea.suspilne.media (në anglisht). Marrë më 2022-07-12.
 10. ^ Гончаренко в ПАСЕ: «Перчатки от костюма химзащиты понадобятся нам всем, если мы хотим пожать руку представителю России» [Goncharenko in PACE: “We will all need gloves from a chemical protection suit if we want to shake hands with the representative of Russia”] (në rusisht). Dumskaya.net. 9 tetor 2018. Marrë më 4 shkurt 2019.
 11. ^ "ГОНЧАРЕНКО". Telegram. Marrë më 2022-07-12. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ "ПАСЕ призвала срочно создать международный трибунал для расследования преступлений России в Украине". nv.ua (në rusisht). Marrë më 2022-07-12.
 13. ^ Should Russian assets be used to rebuild Ukraine? | Oleksiy Goncharenko (në anglisht), marrë më 2022-07-12
 14. ^ 'Ukraine is one of the world's strongest armies' | Goncharenko on NATO summit (në anglisht), marrë më 2022-07-12
 15. ^ "Social Media Disinformation Spreads Panic About Kosovo-Serbia 'War'". gusht 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 16. ^ "Deputat ucrainean: Dacă Serbia "invadează" Kosovo, Ucraina este gata să acţioneze cu trupe pentru a-i apăra pe kosovari". {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 17. ^ "Rada urged to put pressure on Belarusian "dictator"". Tek Deeps (në anglishte amerikane). 2020-09-24. Marrë më 2022-07-12.[lidhje e vdekur]
 18. ^ "Гончаренко Центр education and culture". www.facebook.com (në anglisht). Marrë më 2022-07-12.