Olga Kaniskina

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Olga Nikolayevna Kaniskina (rusisht: О́льга Никола́евна Кани́ськина; e lindur më 19 janar 1985 në Napolnaya Tavla, Distrikti i Kochkurovsky, ASSR Mordovian, SFSR Russian, Bashkimi Sovjetik) është një trajnere ruse dhe ish-vrapuese e garave. Ajo fitoi medaljen e argjendtë në 20 km ecje në Kampionatin Evropian 2006, medaljen e artë në Kampionatin Botëror 2007, dhe medaljen e artë në Lojërat Olimpike të Pekinit 2008. Ajo gjithashtu fitoi 20 km ecje në Kupën Botërore të Gara Botërore IAAF 2008, duke vendosur një rekord të Kampionatit 1:25:42. Ajo u skualifikua nga disa vite konkurrencë për shkak të dopingut.

Karriera[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Në Kupën e Kampionatit të Garave Botërore IAAF 2006, Kaniskina përfundoi në vendin e pestë dhe fitoi medaljen e saj të parë të madhe, një argjend, në Kampionatin Evropian të Atletikës në 2006 më vonë atë vit. Ajo fitoi titullin e saj të parë global vitin tjetër, duke marrë medaljen e artë në 20 femrat   km shëtitje në Kampionatin Botëror të 2007 në Atletikë, duke mposhtur deri në fund bashkatdhetaren Tatyana Shemyakina.

Në ecjen 20 km gjatë Lojërave Olimpike Verore të vitit 2012 ajo po drejtonte ecjen që në fillim, por në kilometrin e fundit u kap nga Elena Lashmanova dhe fitoi argjendin.[1]

Konkurse ndërkombëtare[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Presidenti rus Dmitry Medvedev duke duke e përuruar Olga Kaniskina në Moskë Kremlin më 2009.
Representing Rusia Rusia
2005 European U23 Championships Erfurt, Germany 2nd 20 km 1:33:33
2006 World Race Walking Cup A Coruña, Spain 5th 20 km 1:28:59
European Championships Gothenburg, Sweden 2nd 20 km 1:28:35
2007 European Race Walking Cup Leamington Spa, Great Britain 2nd 20 km 1:28:13
World Championships Osaka, Japan 1st 20 km 1:30:09
2008 World Race Walking Cup Cheboksary, Russia 1st 20 km 1:25:42 CR
Olympic Games Beijing, China 1st 20 km 1:26:31 OR
2009 World Championships Berlin, Germany DQ 20 km 1:28:09 DQ (Doping)[2]
2010 European Championships Barcelona, Spain DQ 20 km 1:27:44[3]
2011 World Championships Daegu, South Korea DQ 20 km 1:29:42 DQ (Doping)[2]
2012 Olympic Games London, United Kingdom DQ 20 km 1:25:09 DQ (Doping)[4]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "The Beginning of the End for Saransk and Russia". Arkivuar nga origjinali më 9 shtator 2015. Marrë më 9 prill 2020. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ a b Olive Loughnane set to enjoy belated golden moment after Olga Kaniskina ban, Irish Examiner, 21 janar 2015, marrë më 29 maj 2015 {{citation}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ [1]
  4. ^ "Russian athletes stripped of medals, including 2012 Olympic gold & silver". RT. 24 mars 2016. Marrë më 13 tetor 2019. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)