Olga Wisinger-Florian

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Olga Wisinger Florian

Olga Wisinger-Florian (1 nëntor 1844 – 27 shkurt 1926) ishte një piktore impresioniste austriake, kryesisht e peizazheve dhe natyrës së qetë të luleve. Ajo ishte një përfaqësuese e austriak (Impresionizmi i humorit), një grup i lirshëm i piktorëve impresionistë austriakë që konsiderohej avangardë në vitet 1870 dhe 1880.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Wisinger-Florian lindi dhe jetoi gjithë jetën në Vjenë . Ajo filloi mësimet private të artit në moshën 19-vjeçare. E çoroditur me përparimin e saj dhe cilësinë e mësimit, ajo ndoqi dëshirat e prindërve të saj dhe u trajnua si pianiste koncertesh me Julius Epstein . Nga viti 1868 deri në 1873 ajo pati njëfarë suksesi si pianiste, derisa një dëmtim i dorës e detyroi të tërhiqej nga piano. [1]

Në moshën 30-vjeçare, Wisinger-Florian iu kthye pikturës dhe iu përkushtua tërësisht studimit të saj. Ajo studioi fillimisht me August Schaeffer dhe më pas me Emil Jakob Schindler . Kur ishte 35 vjeç, ajo u përfshi në një ekspozitë të Shoqatës së Artit Vjenez. Ajo ishte një nga vetëm nëntë gratë e kërkuara për të kontribuar në Die österreichisch-Ungarische Monarchie, një enciklopedi 24-pjesëshe e tokave dhe popujve të perandorisë austro-hungareze - nga gratë e tjera të përfshira, Wisinger-Florian ishte austriake e vetme. [1]

Që nga viti 1881 ajo shfaqte rregullisht piktura në ekspozitat vjetore të montuara në shtëpinë e artistit dhe më vonë shfaqej shpesh në ekspozitat e Seksionit të Vjenës . Puna që ajo tregoi në ekspozitat ndërkombëtare të Parisit dhe Çikagos fitoi vlerësimin e saj në mbarë botën. Wisinger-Florian ekspozoi punën e saj në Pallatin e Arteve të Bukura dhe në ndërtesën e Gruas në Ekspozitën Kolumbiane të Botës 1893 në Çikago, Illinois. [2] Artistja, e cila ishte aktive edhe në lëvizjet e grave të klasës së mesme të kohës, u vlerësua me çmime dhe çmime të shumta. Pikturat e hershme të Wisinger-Florian mund t'i caktohen asaj që njihet si impresionizmi austriak i humorit. Në pikturat e saj të peizazhit ajo adoptoi qasjen sublime të Shindlerit ndaj natyrës. Motivet që ajo përdori, si pamjet e rrugëve me pemë, kopshteve dhe fushave, të kujtonin fort punën e mësuesit të saj. Megjithatë, pas ndarjes me Shindlerin në 1884, artistja vazhdoi rrugën e saj. Konceptimi i saj i peizazheve u bë më realist. Puna e saj e vonë shquhet për një gamë të zymtë, me ngjyrime të dukshme të ekspresionizmit . Me foto peizazhesh dhe lulesh që ishin tashmë në paleta ekspresioniste në vitet 1890, ajo ishte vite përpara kohës së saj.

Pavarësisht fillimit të saj të vonë si piktore, Wisinger-Florian gëzonte famë në fundi i shekullit Vjenë. Puna e saj u përfshi në ekspozitën e vitit 2019 City Of Women: Artiste femra në Vjenë nga viti 1900 deri në 1938 në Österreichische Galerie Belvedere . [3]

Burimet dhe leximi i mëtejshëm[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • M. Schwab, "Olga Wisinger-Florian", tema e magjistraturës, Vjenë, 1991
 • P. Müller dhe Peter Weninger [de], Die Schule von Plankenberg, udhëzues ekspozitë, Vjenë, 1991
 • A (dalbert). F(ranz). Seligmann (1862 – 1945), Olga Wisinger-Florian, Neue Freie Presse, 3.11.1924
 • Bärbel Holaus, "Olga Wisinger-Florian (1844–1926): Arrangement mit dem "Männlichen" in der Kunst", në: Jahrhundert der Frauen: vom Impressionismus zur Gegenwart; Österreich 1870 bis heute, Ed.: Ingried Brugger [de] (lindur më 1960, Zell am See ), Wien: Kunstforum, 1999, fq. 84‒103
 • Eisenberg, Ludwig (1858 – 1910), Künstler- und Schriftstellerlexikon "Das geistige Wien", 1891, f. 406, Wien, Heinrich Brockhausen
 • Edith Futscher Arkivuar 21 maj 2018 tek Wayback Machine, "Olga Wisinger-Florian". Në: katalogun e ekspozitës nga das Kunsthaus Mürzzuschlag [de] "Natürliche Natur. Österreichische Malerei des Stimungsimpressionismus" ., 1994, 250 S., Österreichisches Weltraum Forum [de] : fq 214‒17, Mürzzuschlag
 • Hertha Kratzer [de], Die großen Österreicherinnen. 90 außergewöhnliche Frauen im Porträt . 2001, Vjenë, Ueberreuter
 • Peter Weninger, Olga Wisinger-Florian, Katalog zur Ausstellung im Landesmuseum Niederösterreich [de] . Die Schule von Plankenberg, Emil Jakob Schindler und der österreichische Stimmungsimpressionismus ., 1991, fq. 45‒47, 148, Graz
 • Herbert Zeman [de] (lindur më 1940, Pernitz ), Die Porträtmalerin Marie Müller 1847‒1935. Leben und Werk. Samt ihrem Briefwechsel mit der Dichterin Marie kundër Ebner-Eschenbach und unter Berücks. d. Porträtmalerin Bertha Müller 1848‒1937 ., 2002, f. 124, Wien, botuar vetë

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ a b "Olga Wisinger-Florian and Tina Blau: Painters in "Fin de Siècle" Vienna". Woman's Art Journal (në gjermanisht). 10 (2): 23–28. 1989-01-01. doi:10.2307/1358208. JSTOR 1358208. {{cite journal}}: |first= i mungon |last= (Ndihmë!)
 2. ^ Nichols, K. L. "Women's Art at the World's Columbian Fair & Exposition, Chicago 1893". Marrë më 30 korrik 2018. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ "City of Women". Belvedere Museum Vienna (në anglisht). Marrë më 26 qershor 2020.

Linqe te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]