Ordu

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Ordu
Pamja e Ordus nga kodra e Boztepes
Pamja e Ordus nga kodra e Boztepes
Popullsia
 • Gjithsej761,400[1]
Faqja zyrtareFaqja zyrtare

Ordu është një qytet detar në bregdetin e Detit të ZiTurqisë dhe është kryeqyteti i Provincës Ordu. Historikisht njihet si Kotyora (Greqisht: Κοτύωρα). Emri bashkohor i Ordus që do të thotë 'kamp ushtrie' në turqishten osmane u miratua gjatë Perandorisë Osmane për shkak të një postimi të ushtrisë që ndodhej pranë qytetit të sotëm.

Klima[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

name gjatë epokës osmane
Bregdeti i Detit të Zi
Bregdeti i Ordus dhe kodra Boztepe

Ordu ka një klimë subtropikale të lagësht (klasifikimi i klimës Köppen: Cfa), si shumica e bregdetit lindor të Detit të Zi të Turqisë, me verë të ngrohtë dhe të lagësht dhe dimra të freskët dhe të lagësht. Ordu ka një reshje të lartë dhe të shpërndarë në mënyrë të barabartë gjatë gjithë vitit. Reshjet janë më të rënda në vjeshtë dhe pranverë.

Reshjet e borës janë mjaft të zakonshme midis muajve dhjetor dhe mars, duke rënë borë për një ose dy javë, dhe mund të jenë të mëdha pasi të bie borë.

Temperatura e ujit, si në pjesën tjetër të bregdetit të Detit të Zi të Turqisë, është gjithmonë e ftohtë dhe luhatet ndërmjet 8 dhe 20 °C gjatë gjithë vitit.

Ekonomia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ordu është i famshëm për lajthitë, duke prodhuar rreth 25 përqind të të korrave në mbarë botën. Krahina mbështetet në të korrat për deri në 80% të aktivitetit të saj ekonomik. Turqia në tërësi prodhon rreth 75 përqind të lajthive në botë.[2] Që nga viti 1920, Ordu ishte një nga prodhuesit e paktë të mashurkave të bardha, të cilat u eksportuan në Evropë.[3] Sot, qyteti është industrializuar pjesërisht dhe është anëtar i Tigrave Anadolliane me 7 kompanitë e tij.

Ordu sot[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ndërtesa e komunës së Ordus
image_skyline nga qyteti natën.

Dyqani i fabrikës Sağra, që shet shumë lloje të lajthive të mbuluara me çokollatë, është një nga atraksionet e qytetit.

Tramvaji ajror Boztepe është një tjetër tërheqje popullore e cila është vendosur të bëhet një simbol modern për qytetin.

Muzika lokale është tipike për rajonin e Detit të Zi, përfshirë kemençe. Kuzhina bazohet kryesisht në perime lokale dhe përfshin si pjata tipike turke - të tilla si pide dhe Qebap - dhe tarifa më interesante të tilla si 'akulloret e djegura' të thjeshta ose karamel.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Yıllara Göre Ordu Nüfusu
  2. ^ Schwartzstein, Peter (22 gusht 2015). "This small Turkish town grows a quarter of the world's hazelnuts". Quartz (në anglisht). Marrë më 7 mars 2020.
  3. ^ Prothero, W.G. (1920). Armenia and Kurdistan (në anglisht). London: H.M. Stationery Office. fq. 62.
  4. ^ "Batumi – Twin Towns & Sister Cities". Batumi City Hall (në anglisht). Arkivuar nga origjinali më 4 maj 2012. Marrë më 10 gusht 2013.
  5. ^ "Twin-cities of Azerbaijan". Azerbaijans.com (në anglisht). Marrë më 9 gusht 2013.