Përmbytjet e vitit 2023 në Emilia-Romanja

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Përmbytjet e vitit 2023 Emilia-Romagna janë një seri përmbytjesh brenda dhe përreth qyteteve të Bolonjës, Çezenës, Forlìt, Ravenës dhe Riminit, në rajonin Emilia-RomanjaItalisë . [1] Përmbytjet e para ndodhën midis datave 2 dhe 3 maj 2023, duke vrarë dy persona. [2] Përmbytjet e rënda dytësore nisën më 16 maj 2023, duke vrarë të paktën 13 njerëz dhe duke zhvendosur 20,000 të tjerë. [3] [4] [5] E njëjta sasi shiu që bie zakonisht në shtatë muaj ra në dy javë, duke shkaktuar vërshimin e 23 lumenjve në të gjithë rajonin. [6] [7]

Historia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pas muajve të tërë thatësire të rëndë, [8] shira të dendur goditën rajonin midis 2 dhe 3 majit 2023, veçanërisht brenda provincave të Bolonjës dhe Ravenës. Disa lumenj vërshuan në Romanja, duke shkaktuar dëme të mëdha në fushë dhe duke vrarë dy persona. [9] Më 12 maj, provinca e Bolonjës u godit nga një shpërthim resh, i cili shkaktoi përmbytje të vogla. [10] [11]

Në ditët në vijim, efektet e gjata të thatësirës dhe moti i keq i vazhdueshëm penguan tharjen e tokës dhe më 16 maj, një stuhi tjetër – e njohur si Stuhia Minerva – goditi rajonin me shi të dendur të pandërprerë për gati dy ditë. Njëzet e tre lumenj në të gjithë rajonin shpërthyen brigjet e tyre dhe shtatë njerëz vdiqën midis Çezenës dhe Forlìt, ndërsa pesë njerëz vdiqën në Raveva dhe një tjetër në Bolonja. [12] [13] Disa dëme ndodhën gjithashtu në zonat Apenine, me 280 rrëshqitje dheu të numëruara në të katër provincat. [14] Më shumë se 20,000 njerëz u zhvendosën. [15]

Më 17 maj, presidenti i Emilia-Romanjës, Stefano Bonaccini, deklaroi se "në 24 orët e fundit, kanë rënë më shumë se 300 milimetra shi" dhe i përshkroi përmbytjet si një "ngjarje katastrofike, e paparë më parë". [16] Kryetari i Ravenës, Michele De Pascale, e cilësoi natën midis 16 dhe 17 majit si "më të keqen në historinë e Romanjës". [17]

Stuhia përfundoi në pasditen e 17 majit; [18] megjithatë, përmbytje të tjera ndodhën ditën tjetër. Veçanërisht, qyteti i Lugos, afër Ravenës, u përmbyt plotësisht në mëngjesin e 18 majit. [19]

Efektet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Stuhia Minerva mbi Italinë më 16 maj

Shumë ngjarje në rajon u anuluan ose u vonuan për shkak të përmbytjeve. Për shembull, në të gjithë zonën metropolitane të Bolonjës, krahas shumë mbylljeve të rrugëve, [20] të gjitha shkollat dhe aktivitetet kulturore u anuluan si dhe njerëzit inkurajoheshin të punonin nga shtëpia. [21] Ecja vjetore argëtuese e qytetit "StraBologna" u shty gjithashtu. [22]

Reagimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Mbrëmjen e 16 majit, Matteo Salvini, zëvendëskryeministri i Italisë dhe ministri i Infrastrukturës dhe Transportit, postoi një status në Twitter duke lidhur pasojat tragjike të përmbytjeve me humbjen e Milanit (skuadra që ai ishte mbështetës) kundër Interit në gjysmëfinalet e UEFA Champions League 2023 . Ai shkroi: “Zemër dhe përkushtim kushtuar qytetarëve të Emilia-Romanjas që po luftojnë kundër ujit dhe baltës. Një AC Milan pa zemër, guxim dhe ide nuk meriton as një mendim." [23] [24] [25] Salvini, i cili ishte vendosur të përfshihej drejtpërdrejt në menaxhimin e emergjencës për shkak të detyrave të tij politike, [24] më vonë e fshiu postimin në Twitter, megjithatë u kritikua ashpër për mungesën e dukshme të ndjeshmërisë ndaj viktimave. [23] [24] [25]

Për më tepër, anëtarët e partisë udhëheqëse të vendit në atë kohë, Vëllezërit e Italisë (FdI), si dhe gazetat e krahut të djathtë si Libero dhe La Verità, akuzuan qeverinë rajonale të udhëhequr nga Partia Demokratike se ishte drejtpërdrejt përgjegjëse për përmbytjet, me gjasë për shkak të mirëmbajtjes së dobët të brigjeve të lumenjve. [26]

Galeri[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referencat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Povoledo, Elisabetta (17 maj 2023). "'Catastrophic' Floods in Italy Leave 8 Dead and Thousands Homeless". The New York Times. Marrë më 17 maj 2023. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 2. ^ "Severe flooding in Italy kills 2; drought persists". Associated Press. 4 maj 2023. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 3. ^ "Alluvione Emilia-Romagna: altre 5 vittime e un disperso nel Ravennate. Lugo e Cervia allagate. In Regione 34mila case senza luce". Il Fatto Quotidiano (në Italian). 18 maj 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 4. ^ "Maltempo in Emilia-Romagna, 8 morti. Una vittima è stata trascinata dalla piena per 20 km". ANSA (në Italian). 17 maj 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 5. ^ Robinson, James (17 maj 2023). "Italy flooding: Three dead and thousands evacuated from their homes as rivers burst their banks". Sky News. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 6. ^ Alluvione in Emilia Romagna, il meteorologo: "Mai così in un secolo, è l'evento più grave: questa è la crisi del clima. la Repubblica
 7. ^ Maltempo in Emilia Romagna, bilancio drammatico: otto morti. Una delle vittime trascinata per 20 chilometri. Diecimila evacuati. 21 fiumi esondati, 250 frane. la Repubblica
 8. ^ L'alluvione in Emilia-Romagna innescata da mesi di siccità. ANSA
 9. ^ "Alluvione in Emilia Romagna, 2 morti: il Cdm delibera lo stato di emergenza. Le notizie di oggi in diretta". Il Resto del Carlino (në Italian). 17 maj 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjuhë e panjohur (lidhja)
 10. ^ Acquazzone e grandinata, Porrettana allagata. BolognaToday
 11. ^ Bomba d’acqua su Bologna, e via Saffi si riallaga un’altra volta. Agenzia Dire
 12. ^ "I morti per il maltempo in Emilia-Romagna salgono a 9. I titolari di un'impresa agricola, un anziano, una donna tedesca: chi erano le vittime" (në italisht). Corriere della Sera. 17 maj 2023. Marrë më 17 maj 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 13. ^ Cade nel pozzo e muore annegato, tragedia a San Lazzaro (Bologna). Il Resto del Carlino
 14. ^ Alluvione in Emilia-Romagna, l'Appennino si sgretola: 280 frane, paesi isolati. I sindaci: "Diverse case minacciate dagli smottamenti". la Repubblica
 15. ^ Emilia Romagna inondata, 9 morti. È ancora allerta rossa, oltre 20mila gli sfollati. Rai News
 16. ^ Alluvione Emilia Romagna, Bonaccini: “Siamo di fronte a eventi catastrofici, mai registrati prima”. Fanpage
 17. ^ At least eight killed by heavy flooding in Italy, as river levels continue to rise. CNN
 18. ^ La situazione maltempo in Emilia Romagna di mercoledì 17 maggio 2023. Fanpage
 19. ^ Alluvione a Lugo, in provincia di Ravenna. La città è inondata, c'è chi prova a lasciare le case. Rai News
 20. ^ "Maltempo, allerta rossa 16 e 17 maggio". www.comune.bologna.it (në italisht). Marrë më 2023-05-17.
 21. ^ D-sign.it. "Emergenza maltempo, confermata allerta rossa anche per domani. Scuole chiuse e smart working – Comune di Bologna – Ufficio Stampa". comunicatistampa.comune.bologna.it (në italisht). Marrë më 2023-05-17.
 22. ^ "StraBologna 2023 rinviata per maltempo, la Uisp alza bandiera bianca. Si farà il 29 ottobre". Il Resto del Carlino (në italisht). Marrë më 2023-05-17.
 23. ^ a b "Alluvione e sconfitta del Milan, il tweet cancellato da Salvini" (në italisht). ANSA. 17 maj 2023. Marrë më 17 maj 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 24. ^ a b c "Il tweet cancellato di Salvini in cui accostava gli allagamenti in Emilia-Romagna al Milan". Il Post (në italisht). 17 maj 2023. Marrë më 18 maj 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)
 25. ^ a b "Salvini shock: "Il mio cuore con chi lotta con il fango. Un Milan senza grinta non merita neanche un pensiero". Poi cancella il tweet". La Repubblica (në italisht). 17 maj 2023. Marrë më 17 maj 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja) Mirëmbajtja CS1: Gjendja e adresës (lidhja)
 26. ^ "Esondazioni, Salzano (FdI): "Scarsa manutenzione degli argini, Regione ammetta le responsabilità"". RavennaToday (në italisht). 17 maj 2023. Marrë më 18 maj 2023.{{cite web}}: Mirëmbajtja CS1: Datë e përkthyer automatikisht (lidhja)