Jump to content

Përplasësi i Madh i Hadroneve

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Komponentet pershpejtues dhe detektoret

Perplasesi i Madh i Hadroneve (Anglisht: Large Hadron Collider) (LHC) eshte përshpejtuesi bërthamor më i madh dhe kompleks në botë, i cili ka si qëllim përplasjen e dy rrezëve protonesh me energji 7 TeV të cilat janë diametralisht te kundërta me njëra tjetrën. Qëllimi kryesor është eksplorimi i saktësisë dhe limitit të Modelit Standart, i cili tani për tani përfaqëson pikturën teorike themelore të fizikës bërthamore. LHC u ndërtua nga Organizata Evropiane per Kerkime Berthamore (CERN), dhe shtrihet afër kufirit Franko-Zvicerian pranë Gjenevës, Svicer.

LHC do të fillojë nga puna këtë vitë duke filluar me operim të plotë në fillim të 2009. Ndezja e parë nisi të Merkurën më 10 shtator 2008.[1]

Shikoni gjithashtu[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "First beam in the LHC - accelerating science". CERN Press Release. 9 shtator 2008. Arkivuar nga origjinali më 6 janar 2009. Marrë më 11 shtator 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje te jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Artikuj[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]