Jump to content

Palma Jumeirah

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Palma Jumeirah
Palma Jumeirah, Palma Deira dhe Palma Jebel Ali

Palma Jumeirah është një arkipelag artificial, i krijuar nga njeriu në Dubai, në Emiratet e Bashkuara Arabe. Arkipelagu i Palmave është krijuar duke përdorur bonifikimin e tokës në bregun e Gjirit Persik. Ai është pjesë e një serie më të madhe zhvillimesh të quajtura Ishujt Palma, duke përfshirë Palmën Jebel Ali dhe Palmën Deira, të cilat, kur të përfundojnë, së bashku do të rrisin Bregdetin e Dubait me një total prej 520 kilometres (320 mi) / duke përfshirë këtu edhe Ishujt Bota (The World). [1] Sipas vlerësimeve të vitit 2006, gjithë arkipelagu kishte një popullsi të vlerësuar prej 10,500 banorësh. Palma ndodhet në zonën bregdetare Jumeirah të emiratit të Dubait, në Emiratet e Bashkuara Arabe.

Ndërtimi i ishullit Palma Jumeirah filloi në qershor 2001 dhe ndërtuesit njoftuan dorëzimin e njësive të para të banimit në 2006. [2] Në këtë kohë, 75% e pronave ishin gati për t'u dorëzuar, me 500 familje që tashmë banonin në ishull. [3]

Ndërtimi i Palmës Jumeira u bë si një ndërmarrje e përbashkët nga dy kompani të specializuara Hollandeze , Van Oord dhe Boskalis . Të njëjtat kompani krijuan gjithashtu Arkipelagun Bota . Destinacionet e hapura së fundmi The Pointe, Club Vista Mare dhe Nakheel Mall janë ndërtimet më të fundit në Palma Jumeirah. [4] Deri në fund të vitit 2009, u ndërtuan edhe 28 hotele në pjesën e Gjysmëhënës. [3]

Monoraili në Palma Jumeirah

Palma Jumeirah Monorail është e gjatë 5.4 kilometres (3.4 mi)* një shinë që lidh hotelin Atlantis me Kullat Gateway në këmbët e ishullit. [5] [6] Monoraili lidh Palm Jumeirah me tokën kontinentale, me një shtrirje të mëtejshme të planifikuar në Vijën e Kuqe të Metrosë së Dubait. [7] Linja filloi të funksionojë në 30 Prill 2009. [8] Ai ënshtë monoraili i parë në Lindjen e Mesme. [9]

Në stinët e verës, kandilat e detit frekuentojnë plazhet përreth Palmës. [10] Në fillim të vitit 2020, për shkak të zvogëlimit të aktivitetit njerëzor gjatë pandemisë COVID-19, u vu re një rritje në jetën e egër, të tilla si delfinët, rreth Palm Jumeirah. [11]

Vila në një sipërfaqe të Palmës
Gjethet e Palma Jumeirah
Pamje ajrore e Palma Jumeirah më 5 janar 2013

Në vitin 2009, The New York Times raportoi se satelitët me lartësi me lazer të NASA-s kishin matur Palmën duke u fundosur me shpejtësinë 5 millimetres (0.20 in) në vit. [12] Në përgjigje të zhvilluesit, Nakheel Properties tha se ata nuk kishin marrë asnjë raport të problemeve strukturore të një lloji që do të pritej nëse do të kishte ndonjë rrëzim, dhe vuri në dukje se satelitët lazer kishin një rezolucion të matjes prej vetëm 50 millimetres (2.0 in) . [13]

Pas nisjes së projektit, u zbulua se ndërtuesi rriti numrin e njësive të banimit në ishull (me një reduktim shoqërues të sasisë së hapësirës fizike midis pronave individuale) nga 4,500 të njoftuara fillimisht (që përmbajnë 2,000 vila të blera herët në pritje të ndarjes më të madhe. [14] ). Kjo rritje i atribuohej zhvilluesit duke llogaritur keq koston aktuale të ndërtimit dhe duke kërkuar mbledhjen e kapitalit shtesë, megjithëse ata kurrë nuk kishin komentuar publikisht për këtë çështje.  New York Times raportoi në 2009 se shumë njerëz kishin blerë shtëpi para se të ndërtoheshin dhe janë të zemëruar me hapësirën e disponueshme tani dhe mënyrën se si duket se po jetojnë. [12]

Lidhje të jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]
 1. ^ "Top 8 Engineering and Architectural Wonders of Dubai". 14 dhjetor 2016. Arkivuar nga origjinali më 31 maj 2019. Marrë më 18 korrik 2021. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 2. ^ "The Palm Jumeirah". thepalm.ae. 2006. Arkivuar nga origjinali më 17 shkurt 2007. Marrë më 11 shkurt 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Dubai's Palm and World Islands – progress update". AMEInfo. 4 tetor 2007. Arkivuar nga origjinali më 11 tetor 2007. Marrë më 28 tetor 2007. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 4. ^ "Nakheel Mall on Dubai's Palm Jumeirah to open on 28 November 2019". www.nakheel.com. Arkivuar nga origjinali më 18 korrik 2021. Marrë më 2020-03-31. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 5. ^ "Nice and Easy, but Fares Not So Fair". Arkivuar nga origjinali më 18 shtator 2012. Marrë më 1 prill 2022. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 6. ^ https://www.palmmonorail.com/
 7. ^ "Middle East's first monorail to start services in Palm Jumeirah by April". Gulf News. 7 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali më 16 korrik 2009. Marrë më 11 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 8. ^ "Palm monorail tried and tested – The Knowledge News". TimeOutDubai.com. Marrë më 27 gusht 2010. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 9. ^ "ME's 1st monorail to begin services in April". MENAFN.com. 8 gusht 2008. Arkivuar nga origjinali më 11 qershor 2011. Marrë më 11 gusht 2008. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 10. ^ "Jellyfish along UAE coastline". Ecocoast (në anglishte britanike). Marrë më 2021-04-25.
 11. ^ https://edition.cnn.com/travel/article/marine-conservation-uae-spc-intl/index.html
 12. ^ a b Laid-Off Foreigners Flee as Dubai Spirals Down, New York Times, 11 February 2009
 13. ^ "Nakheel: Palm Jumeirah is 'not sinking' - Real Estate". ArabianBusiness.com. Marrë më 2016-01-15. {{cite web}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 14. ^ Moye, Catherine (20 gusht 2005). "Palm before a storm?". The Daily Telegraph. London. Arkivuar nga origjinali më 20 tetor 2007. Marrë më 21 maj 2010. {{cite news}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)