Panthera leo melanochaita

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Panthera leo melanochaita
South Africa (8).jpg
Meshkuj në Afrikën Jugore
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamija: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Lloji:
Nënlloji:
P. l. melanochaita
Emri trinomial
Panthera leo melanochaita
(Ch. H. Smith, 1842)

Panthera leo melanochaita është një nënlloj i luanit që ndodhet në Afrikën Lindore dhe Jugore.[1] Ai përfshin popullatat e mëposhtme:

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b c Kitchener, A. C.; Breitenmoser-Würsten, C.; Eizirik, E.; Gentry, A.; Werdelin, L.; Wilting, A.; Yamaguchi, N.; Abramov, A. V.; Christiansen, P.; Driscoll, C.; Duckworth, J. W.; Johnson, W.; Luo, S.-J.; Meijaard, E.; O’Donoghue, P.; Sanderson, J.; Seymour, K.; Bruford, M.; Groves, C.; Hoffmann, M.; Nowell, K.; Timmons, Z.; Tobe, S. (2017). "A revised taxonomy of the Felidae: The final report of the Cat Classification Task Force of the IUCN Cat Specialist Group" (PDF). Cat News (në anglisht). Special Issue 11: 71–73.
  2. ^ Mazak, V. (1975). "Notes on the Black-maned Lion of the Cape, Panthera leo melanochaita (Ch. H. Smith, 1842) and a Revised List of the Preserved Specimens". Verhandelingen Koninklijke Nederlandse Akademie van Wetenschappen (në anglisht) (64): 1–44.