Panthera shawi

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Panthera shawi
Vargu kohor: Plioceni i vonë
Klasifikimi shkencor Edit this classification
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Carnivora
Nënrendi: Feliformia
Familja: Felidae
Nënfamilja: Pantherinae
Gjinia: Panthera
Speciet: P. shawidagger
Emri binomial
Panthera shawidagger
Broom 1948

Panthera shawi është një mace parahistorike e zhdukur. Fosili i parë u gjet në vendin e Laetolit në Tanzani dhe mendohet të jetë rreth 3.5 milion vjet e vjetër.[1] Besohet të jetë specia më e vjetëre njohur e luanit.[2]

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

P. shawi ishte i vogël në krahasim me luanët modernë me një peshë tipike prej 120 kilogram (260 lb) për meshkuj dhe 91 kilogram (201 lb) për femrat.[1][2][3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ a b "Panthera shawi, the prehistoric lion". Prehistoric fauna.
  2. ^ a b Sabol, M. (2011). "Masters of the lost world: a hypothetical look at the temporal and spatial distribution of lion-like felids" (PDF). Quaternaire. 4: 229–236.
  3. ^ "Panthera shawi description". Roman Uchytel.

Cat silhouette.svg Ky artikull në lidhje me felinët është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.