Panthera tigris acutidens

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Panthera tigris acutidens
Klasifikimi shkencor
Mbretëria:
Filumi:
Klasa:
Rendi:
Familja:
Nënfamilja:
Gjinia:
Lloji:
Nënlloji:
P. t. acutidens
Emri trinomial
Panthera tigris acutidens
Hooijer, 1947
Sinonimet

Panthera tigris acutidens është një nënlloj i zhdukur tigri që jetoi në Azi. Ata u nxitën të zhdukeshin në ishujt e Indonezisë nga një tjetër nëngrup i tigrave, tigri Trinil (P. t. trinilensis) dhe në Azi nga një tjetër nëngrup, tigri i Kinës Jugore (P. t. amoyensis).

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Ai ishte një ndër nënllojet më të hershme që u përhap në një shumicë të madhe të Azisë. Ai ishte më i madh se tigri mesatar Siberian, duke u rritur në një madhësi prej 2.3 metra në gjatësi, 120 centimetra në lartësi dhe 200 në 350 kg në peshë.[1][2][3]

Shiko edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Uchytel, Roman. "Panthera tigris acutidens". Marrë më 11 mars 2014. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Zdansky, Otto, 1928. Die Siaugetiere der Quartairfauna von Chou-K'ou-Tien. Palaeont. Sinica, ser. C, vol. 5, pt. 4, pp. 1–146, figs. 1-16, pls. 1-16.
  3. ^ Hooijer, Dirk Albert.; 1947. Pleistocene remains of Panthera tigris (Linnaeus) subspecies from Wanhsien, Szechwan, China, compared with fossil and Recent tigers from other localities. American Museum Novitates; no. 1346.


Cat silhouette.svg Ky artikull në lidhje me felinët është i cunguar. Ju mund të ndihmoni duke e përmirësuar këtë artikull.