Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet
Shkurtesa PDIU
Leader Shpëtim Idrizi
President nderi Tahir Muhedini
Themeluar 1 mars 2011
Selia Tiranë
Gazeta Përlindja e Shqipërisë
Ideologjia Qendrës së djatht
Nacionalizmi etnik
Çështja çame
Kuvendi
0 / 140
Bashkitë
0 / 61
Prania ne rrjet
www.pdiu.al
Klubi i Patriotëve të Rinj
Shqipëria Shqipëria

Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet ose shkurt PDIU është një parti politikeShqipëri të cilit është qëllim primar promovimin e çështjeve kombëtare të shqiptarëve, duke përfshirë edhe Kosovë, Shqiptarët në Republikën e Maqedonisë, Mali i Zi, Preshevës dhe sidomos çame.[1][2]

Formimi dhe udhëheqja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fillimisht u themelua Partia Drejtësi dhe Integrim e drejtuar nga Tahir Muhedini. Më vonë më 17 shkurt 2011 Partia Drejtësi dhe Integrim dhe Partia Drejtësi e Unitet u shkrinë së bashku dhe themeluan Partia për Drejtësi, Integrim dhe Unitet. Kryetar i saj është Shpëtim Idrizi ndërsa Tahir Muhedini ish-kryetari i PDI, tani është president nderi. [3]

Deputete në Kuvend[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. Shpëtim Idrizi
  2. Dashamir Tahiri
  3. Omer Mamo
  4. Aqif Rakipi
  5. Tahir Muhedini

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "PDIU - Partia Drejtësi, Integrim dhe Unitet". Arkivuar nga origjinali më 13 qershor 2011. Marrë më 18 qershor 2011. |archiveurl= dhe |archive-url= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |archivedate= dhe |archive-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!); |accessdate= dhe |access-date= është specifikuar më shumë se një herë (Ndihmë!)
  2. ^ TV Klan
  3. ^ Bashkohet PDU me PDI Top Channel 2011-02-17