Patrokli

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Akili duke u kujdesur për Patroklin i plagosur nga një shigjetë. Vazo me figura të kuqe, rreth 500 p.e.s. Nga Vulci.

Patrokli (greqisht të lashtë: Πάτροκλος, Pátroklos, "lavdia e babait") ishte një luftëtar akeIliadën e Homerit. Biri i Menetit dhe Stenelës, nipi i Aktorit, mbreti i Opusit, ai ishte shoku më i mirë i Akilit. Ai mbante krahët e shokut të tij, kur Akili, i ofenduar nga mbreti i Mikenes Agamemnonit, i cili kishte vjedhur skllavëinn e tij (simbol i vlerës së provuar), refuzoi të vazhdonte luftën kundër Trojanëve: paraqitur në betejë në vendin e Akilit për t'i dhënë guxim Akejve, Patrokli shkaktoi konfuzion në radhët e armikut, të cilin ai e kundërshtoi fitimtar, por u dobësua nga Apoloni, i plagosur nga Euforbi dhe më në fund i vrarë nga Hektori. Dëshira për t'u hakmarrë ndaj mikut të tij e shkaktoi Akilit që të rifillojë luftën dhe ta vrasë vetë Hektorin.

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]


Bibliografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  • Evslin, Bernard (2006). Gods, Demigods and Demons. London, ENG: I. Tauris. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Michelakis, Pantelis (2007). Achilles in Greek Tragedy. Cambridge, ENG: Cambridge University Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Kerenyi, Karl (1959). The Heroes of the Greeks. London, ENG: Thames and Hudson. fq. 57–61, et passim. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Sergent, Bernard (1986). Homosexuality in Greek Myth. Boston, MA: Beacon Press. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  • Miller, Madeline (2011). The Song of Achilles. London, ENG: Bloomsbury. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)