Paul Newman

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Paul Newman
U lind në26 janar 1925
Vdiq26 shtator 2008
KombësiaAmerikan
TitulliNewman në filmin Exodus

Paul Newman (26 janar 1925 - 26 shtator 2008) ishte aktor amerikan, regjisor, producent, ndërmarrës, humanitarist e amator në gara auto. Në karrierën e tij ka fituar çmime të numërta, përfshirë dhe një si aktori më i mirë me performancën e 1986 në filmin e Martin Scorsese, Oskar, Globi i artë, Shoqata e aktorëve të filmit, Emi, dhe shumë çmime dhe nderime të tjera. Është themelues i kompanisë Newman's Own, prej të cilës janë dhënë shumë donacione për qëllime humanitare.

Jeta private[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Automobilizmi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Aktor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Filmi Roli Shënime
1954 The Silver Chalice Basil
1956 Somebody Up There Likes Me Rocky Graziano
The Rack Capt. Edward W. Hall Jr.
1957 The Helen Morgan Story Larry Maddux
Until They Sail Capt. Jack Harding
1958 The Long, Hot Summer Ben Quick
The Left Handed Gun Billy the Kid
Cat on a Hot Tin Roof Brick Pollitt I nominuar për - Academy Award for Best Actor
I nominuar për - BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
Rally 'Round the Flag, Boys! Harry Bannerman
1959 The Young Philadelphians Anthony Judson Lawrence
1960 From the Terrace David Alfred Eaton
Exodus Ari Ben Canaan
1961 The Hustler Eddie Felson BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
I nominuar për - Academy Award for Best Actor
I nominuar për - Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama
Paris Blues Ram Bowen
1962 Sweet Bird of Youth Chance Wayne I nominuar për - Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama
Hemingway's Adventures of a Young Man Ad Francis, 'The Battler' I nominuar për - Golden Globe Award for Best Supporting Actor - Motion Picture
1963 Hud Hud Bannon I nominuar për - Academy Award for Best Actor
I nominuar për - BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
I nominuar për - Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama
A New Kind of Love Steve Sherman
The Prize Andrew Craig
1964 What a Way to Go! Larry Flint
The Outrage Juan Carrasco
1965 Lady L Armand Denis
1966 Harper Lew Harper
Torn Curtain Prof. Michael Armstrong
1967 Hombre John Russell
Cool Hand Luke Luke Jackson I nominuar për - Academy Award for Best Actor
I nominuar për - Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama
1968 The Secret War of Harry Frigg Pvt. Harry Frigg
1969 Winning Frank Capua
Butch Cassidy and the Sundance Kid Butch Cassidy I nominuar për - BAFTA Award for Best Actor in a Leading Role
1970 WUSA Rheinhardt
1971 Sometimes a Great Notion Hank Stamper
Once Upon a Wheel (1971 TV program) Himself Fitues i: World Television Festival Award,

Fitues: Best International Sports Documentary

1972 Pocket Money Jim Kane
The Life and Times of Judge Roy Bean Judge Roy Bean
1973 The Mackintosh Man Joseph Rearden
The Sting Henry Gondorff
1974 The Towering Inferno Doug Roberts
1975 The Drowning Pool Lew Harper
1976 Buffalo Bill and the Indians William F. "Buffalo Bill" Cody
1977 Slap Shot Reggie "Reg" Dunlop
1979 Quintet Essex
1980 When Time Ran Out... Hank Anderson
1981 Fort Apache, The Bronx Murphy
Absence of Malice Michael Colin Gallagher I nominuar për - Academy Award for Best Actor
1982 Come Along with Me TV
The Verdict Frank Galvin I nominuar për - Academy Award for Best Actor
I nominuar për - Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama
1984 Harry & Son Harry Keach
1986 The Color of Money Fast Eddie Felson Academy Award for Best Actor
I nominuar për - Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama
1989 Fat Man and Little Boy Gen. Leslie R. Groves
Blaze Gov. Earl K. Long
1990 Mr. and Mrs. Bridge Walter Bridge
1993 La Classe américaine Dave in redubbed archive footage only
1994 The Hudsucker Proxy Sidney J. Mussburger
Nobody's Fool Donald J. "Sully" Sullivan I nominuar për - Academy Award for Best Actor
I nominuar për - Golden Globe Award for Best Actor - Motion Picture Drama
1998 Twilight Harry Ross
1999 Message in a Bottle Dodge Blake
2000 Where the Money Is Henry Manning
2002 Road to Perdition John Rooney I nominuar për - Academy Award for Best Supporting Actor
I nominuar për - BAFTA Award for Best Actor in a Supporting Role
NI nominuar për - Golden Globe Award for Best Supporting Actor - Motion Picture
2003 Our Town Stage Manager I nominuar për - Emmy Award
2005 Empire Falls Max Roby Emmy Award; Golden Globe
Magnificent Desolation: Walking on the Moon 3D Dave Scott
2006 Cars Doc Hudson
2007 Dale Narrator

Regjisor[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lidhjet e jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]