Pearl Doles Bell

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pearl Doles Bell
Pearl Doles Bell - Dec 1919 EH.jpg
Lindi më 2 prill, 1883
Vendlindja St. Joseph, Missouri
Vdiq më Mars 11, 1968 (84 vjeç)
Vendvdekja New York, New York
Emër tjetër Pearl E. Doles
Profesioni noveliste, skenariste e filmave pa zë, skenariste e radios, redaktore
Vitet aktiv 1914–1928
Bashkëshorti

George Humphrey Bell (m. 1910 – ?)

Gilbert E. Rubens (m. 1927 – 1960)

Pearl Doles Bell (2 prill 1883 - 11 mars 1968) ishte një noveliste amerikan, skenariste e filmit, skenariste e radios dhe redaktore. Gjatë karrierës së saj, ajo botoi tetë romane dhe kishte tregime të shumta të përshtatura në filma pa zë. Ajo ishte e njohur veçanërisht për shkrimin e tregimeve për filmat e yllit të filmave pa zë Shirley Mason .

Jeta e hershme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pearl E. Doles lindi nga George W. Doles dhe Lettie Doles në Shën Jozef, Misuri , më 2 prill 1883. [1] Në moshën 12-vjeçare, Doles "shkoi në skenë si një filmiste", sipas The Exhibitors Herald , duke vizituar shtetin. [2] Ajo e filloi karrierën e saj me shkrim në moshën 12 ose 13 vjeçare [3] , duke botuar poezi në një gazetë të St. Joseph. Poezitë e saj u ribotuan së shpejti në gazeta në të gjithë vendin.

Doles u martuar me George Humphrey Bell, një ish-biznesmen nga Çikago, më 9 mars, 1910 në Çikago, [4] dhe shtoi mbiemrin e tij në emrin e saj. Familja Bells jetonte në Bruklin, ku Pearl zbukuroi apartamentin e tyre me afreske të pikturuara me dorë, mobilje të modës, perdet e qëndisura me dorë dhe një kopsht. Çifti udhëtoi një herë në vit në Florida në një jaht me emrin "The Bells", ku Pearl ndezi aftësitë e saj si "një notare eksperte, qitëse me pushkë, eksperte e kajakut, dhe një ngjitëse e maleve e guximshëm". [2] Të hënën, më 24 nëntor 1913, ajo u botua në faqen e parë të New York Times për "guximin" e saj të zhytjes me peshkaqenë në Key West . [5]

Karriera e shkrimit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Bell përfshiu njohuritë e saj për anijet dhe vela në romanin e saj të parë, Gloria Grey, Love Pirate , botuar në 1914. Ajo gjithashtu dha një ilustrim për ballinën. [6]

Bell shërbeu si redaktore e Dress Fashionable , një revistë e modës, rreth viteve 1919-1922. [7]

Për të hulumtuar romanin e saj të tretë, Her Elephant Man: A Story of the Sawdust Ring, Bell udhëtoi për gjashtë javë me cirkusin e Ringling Brothers Circus. Ajo shiti të drejtat e filmit në romanin e filmit Fox Film Corporation. [8] Në dhjetor të vitit 1919, Exhibitors Herald njoftoi se filmi do të luhej me yllin e ri të Fox, Shirley Mason . [2]

Her Elephant Man u lëshua në vitin 1920, i ndjekur në të njëjtin vit nga Love's Harvest, përshtatur nga romani i Bell-it 1915, His Harvest , dhe gjithashtu me rol kryesor Shirley Mason. [9] Në dhjetor të vitit 1920, Moving Picture World njoftoi se Mason po fillonte prodhimin në përshtatjen e saj të tretë Bell, Wing Toy . Filmi u bazua në tregimin e pabotuar të Bell, "The Little Pagan", të cilin ajo e shkroi posaçërisht për Mason. Burimet gjithashtu raportuan se Bell ishte duke punuar në një skenar origjinal ose seri të tregimeve të ekranit me Mason në krye. [10] [11] Bell udhëtoi për në Los Anxhelos së bashku me breshkën e saj Mike, në vitin 1920, për të takuar Masonin dhe për të diskutuar këto tregime origjinale. [11]

Sidoqoftë, Mason nuk luajti në dy filma të ardhshëm të Bell-it, For Another Woman dhe Sandra , që të dyja u lëshuan në vitin 1924 .

Pearl Doles Bell, fotografuar nga David Berns, rreth vitit 1924

Motion Picture News raportoi në vitin 1925 se Bell kishte shitur të drejtat për romanin e saj të katërt, The Autocrat . [12] Filmi ishte vendosur të bëhej nga Pinellas Films në Shën Petersburg, FL, [13] me prodhimin e Raoul Everrias. [14]

Romani i gjashtë i Bell-it, The Love Link, në lidhje me një zog që shpëton martesën shkëmbore të prindërve të saj me sjelljen e saj të çuditshme, u listua si një "copyright i popullarizuar" nga American Journal News Trade në vitin 1926. [15] First National Pictures kishte shpallur në një reklamë të korrikut 1925 në The Pictureing Picture World se ata do të përshtatnin romanin, si dhe një histori Bell të titulluar "The Man She Bought", me në krye yllin Constance Talmadge . [16] Filmi i fundit ishte vendosur për të shkuar në prodhim më 13 shkurt 1925 [17] , drejtuar nga Sidney Franklin , [18] dhe do të lëshohej më 29 nëntor, 1925. [19]

Varietetet raportoi se Bell kishte udhëzuar avokatët e saj për të paditur Players Famous-Lasky në tetor të 1925, duke pohuar se filmi i tyre The Pony Express e përdori historinë e saj pa të drejtë. [20]

Bell bashkëpunoi me balerinin Billie Shaw për të shkruar skenarin e "Little Lady, Inc."; të dy shitën të drejtat për tregimin tek David Hartford Productions për 5000 dollarë. [21] Sipas Exhibitors Herald , "Little Lady, Inc." u adaptua për ekranin nga Sylvia Frances Seid nën titullin Rose of the Bowery. [22] David Hartford Productions filloi regjistrimin e filmit në vitin 1926, me drejtimin e Bertram Bracken [23] ; megjithatë, në kohën kur filmi u lëshua në vitin 1927, emrat e Bell, Shaw dhe Seid mungonin nga kreditë. [24]

Jeta e vonshme dhe vdekja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pearl Doles Bell u martua me distiluesin e Havanë dhe koleksionistin e artit Gilbert E. Rubens më 12 tetor 1927, në Brooklyn, NY. [3] Rubens vdiq në vitin 1960, duke lënë Bell një vejush për vitet e fundit të jetës së saj. [25]

Bell vdiq të hënën, më 11 mars 1968, në Spitalin e Shën Lukës. [26]

Novelat[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Gloria Gray, Love Pirate (Roberts & Company, 1914)[6]
 • His Harvest (John Lane Company, 1915)[9]
 • Her Elephant Man: A Story of the Sawdust Ring (Robert M. McBride & Company, 1919)[8]
 • The Autocrat (W.J. Watt & Company, 1922)[12]
 • Sandra (W. J. Watt & Company, 1924)[27]
 • The Love Link (W.J. Watt & Company, 1925)[15]
 • Slaves of Destiny (W.J. Watt & Company, 1926)[28]
 • Woman on Margin (1928)[26]
 • The First Lady (1932)[7]

Filmografia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 • Her Elephant Man, 1920 (adaptuar nga novela)[8]
 • Love's Harvest, 1920 (adaptuar nga novela His Harvest)[9]
 • Wing Toy, 1921 (nga tregimi i pabotuar "The Little Pagan")[8]
 • For Another Woman, 1924 (nga tregimi "Just Mary")[29]
 • Sandra (adaptuar nga novela)[27]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ " Regjistrimi i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, 1900 ," baza e të dhënave me imazhe, FamilySearch (5 gusht 2014), Misuri> Buchanan> ED 49 Uashington Township St. Joseph city Ward 2> image 8 of 19; duke cituar botimin e mikro-filmit NARA T623 (Washington, DC: Arkivi Kombëtar dhe Administrata e Dokumenteve, nd).
 2. ^ a b c Exhibitors Herald Co. (1 dhjetor 1919). Exhibitors Herald. Media History Digital Library. Chicago. f. 146. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 3. ^ a b "Perl Doles Bell Weds; Screen Writer and Novelist Bride of G. E. Rubens, Havana Distiller". The New York Times (në anglisht). 13 tetor 1927. ISSN 0362-4331. Marrë më 2019-02-27.
 4. ^ Burim bosh (Ndihmë!)
 5. ^ Times, Special to The New York (24 nëntor 1913). "Dives Among Sharks; Mrs. Pearl Doles Bell Performs Daring Feat at Key West". The New York Times (në anglisht). ISSN 0362-4331. Marrë më 2019-02-27.
 6. ^ a b Bell, Pearl Doles (1914). Gloria Gray, Love Pirate (në anglisht). Roberts.
 7. ^ a b Who's Who in America: Vol. 23 1944-45 (në anglisht). 1944. f. 140.
 8. ^ a b c d Twentieth Century-Fox Film Corporation (1931). Catalogue of the stories and plays owned by Fox Film Corporation. MBRS Library of Congress. Times-Mirror Press. f. 71. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!) Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":4" defined multiple times with different content Gabim referencash: Invalid <ref> tag; name ":4" defined multiple times with different content
 9. ^ a b c Motion Picture News. MBRS Library of Congress. Motion Picture News, inc. 15 maj 1920. f. 4110. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 10. ^ The Moving Picture World. New York: The World Photographic Publishing Company. 4 dhjetor 1920. f. 585. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 11. ^ a b Exhibitors Herald Co. (14 gusht 1920). Exhibitors Herald. Media History Digital Library. Chicago: Exhibitors Herald. f. 93. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 12. ^ a b Motion Picture News. The Museum of Modern Art Library. New York: Motion Picture News, Inc. 7 nëntor 1925. f. 2149. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 13. ^ Exhibitors Herald. The Museum of Modern Art Library. 25 dhjetor 1925. f. 147. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 14. ^ Motion Picture News. The Museum of Modern Art Library. New York, Motion Picture News. 8 maj 1926. f. 2183. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 15. ^ a b The American News Trade Journal (në anglisht). American News Company, Incorporated. 1926.
 16. ^ The Moving picture world. California State Library. New York: The World Photographic Publishing Company. 11 korrik 1925. ff. 124, 129. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 17. ^ Exhibitor's Trade Review. MBRS Library of Congress. New York: Exhibitor's trade review, inc. 14 shkurt 1925. f. 21. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 18. ^ Exhibitors Herald. The Museum of Modern Art Library. New York. 13 dhjetor 1924. f. 114. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 19. ^ Motion Picture News. The Museum of Modern Art Library. New York: Motion Picture News, Inc. 16 maj 1925. f. 2231. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 20. ^ Variety. Media History Digital Library. New York, NY: Variety Publishing Company. 14 tetor 1925. f. 41. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 21. ^ Variety. Media History Digital Library Media History Digital Library. New York, NY: Variety Publishing Company. 14 korrik 1926. f. 11. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 22. ^ Exhibitors Herald. The Museum of Modern Art Library. New York. 31 korrik 1926. f. 69. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 23. ^ Exhibitors Herald. The Museum of Modern Art Library. New York. 18 qershor 1927. f. 45. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)Mirëmbajtja CS1: Është përdorur gabimisht parametri i të tjerëve (link)
 24. ^ "AFI|Catalog". catalog.afi.com. Marrë më 2019-04-04. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 25. ^ "Gilbert E. Rubens, Retired Distiller". The New York Times (në anglisht). 8 janar 1960. ISSN 0362-4331. Marrë më 2019-04-03.
 26. ^ a b "Pearl Doles Bell, 83, Dead; A Novelist During Twenties". The New York Times (në anglisht). 13 mars 1968. f. 53. ISSN 0362-4331. Marrë më 2019-02-26.
 27. ^ a b "AFI|Catalog - Sandra". catalog.afi.com. Marrë më 2019-04-06. Burimi ka parametra të panjohur: |deadurl= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
 28. ^ "RAPACIOUS MANHATTAN!; SLAVES OF DESTINY. By Pearl Doles Bell. 304 pp. New York: W.J. Watt & Co. $2". The New York Times (në anglisht). 20 qershor 1926. ISSN 0362-4331. Marrë më 2019-02-27.
 29. ^ "AFI|Catalog - For Another Woman". catalog.afi.com. Marrë më 2019-02-26. Burimi ka parametra të panjohur: |deadurl= (Ndihmë!); Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]