Peshkaqeni i bardhë

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Peshkaqeni i bardhë
Vargu kohor: 16-0 Mioceni — tani
White shark.jpg
Great white shark size comparison.svg
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor e
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Chondrichthyes
Mbirendi: Selachimorpha
Gjinia: Carcharodon
A. Smith, 1838
Lloji:
C. carcharias
Emri binomial
Carcharodon carcharias
(Linnaeus, 1758)
Cypron-Range Carcharodon carcharias.svg
Global range as of 2010 highlighted in blue
Sinonimet
 • Squalus carcharias Linnaeus, 1758
 • (Carharodon carcharias Linnaeus, 1758)
 • Squalus caninus Osbeck, 1765
 • Carcharias lamia Rafinesque, 1810
 • Carcharias verus Cloquet, 1817
 • Squalus vulgaris Richardson, 1836
 • (Carcharias vulgaris Richardson, 1836)
 • Carcharodon smithii Agassiz, 1838
 • Carcharodon smithi Bonaparte, 1838
 • Carcharodon rondeletii Müller & Henle, 1839
 • Carcharodon capensis Smith, 1839
 • Carcharias atwoodi Storer, 1848
 • Carcharias maso Morris, 1898
 • Carcharodon albimors Whitley, 1939

Peshkaqeni i madh i bardhë (Carcharodon carcharias) është e vetmja specie e gjallë e gjinisë Carcharodon, i familjes Lamnidae. Emri i tij rrjedh nga ngjyra e bardhë që ka barku i tij. Ky peshkaqen është i njohur si një grabitqar shumë i rrezikshëm që mund të sulmojë edhe njerëz. Ai mund të arrijë një gjatësi deri në 6 m dhe një peshë deri në 2240 kg.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]