Jump to content

Pete Wilson

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pete Wilson
Wilson në 1993
36 Guvernator i Kalifornisë
Në detyrë
7 Janar 1991 – 4 Janar 1999
Toger
Paraprirë ngaGeorge Deukmejian
Pasuar ngaGray Davis
Në detyrë
3 Janar 1983 – 7 Janar 1991
Paraprirë ngaS. I. Hayakawa
Pasuar ngaJohn Seymour
29th Kryebashkiak i San Diegos
Në detyrë
6 Dhjetor 1971 – 3 Janar 1983
Paraprirë ngaFrancis Earl Curran
Pasuar ngaRoger Hedgecock
Të dhëna vetjake
U lind më
Peter Barton Wilson

(1933-08-23) 23 gusht 1933 (90 vjeç)
Lake Forest, Illinois, SHBA
Partia politikePartia Republikane
Bashkëshortja/et
  • Betty Robertson
    (m. 1968; div. 1981)
  • (m. 1983)
ArsimimiUniversiteti Yale (BA)
University of California, Berkeley (JD)
NënshkrimiSkeda:Pete Wilson Signature.png
Shërbimi ushtarak
Dega/shërbimiTrupat e Marinës së Shteteve të Bashkuara të Amerikës
Vite shërbimi1955–1958
GradaFirst lieutenant
Njësia1st Marine Division

Peter Barton Wilson (lindur më 23 gusht 1933) është një avokat dhe politikan amerikan që shërbeu si senator i Shteteve të Bashkuara nga Kalifornia nga 1983 deri në 1991 dhe si guvernatori i 36-të i Kalifornisë nga 1991 deri në 1999. Një anëtar i Partisë Republikane, ai gjithashtu shërbeu si kryebashkiaku i 29-të i San Diegos nga 1971 deri në 1983.

I lindur në Lake Forest, Illinois, Wilson u diplomua në Shkollën Juridike të UC Berkeley pasi shërbeu në Trupat Detare të Shteteve të Bashkuara . Ai krijoi një praktikë ligjore në San Diego dhe bëri fushatë për republikanët Richard Nixon dhe Barry Goldwater . Wilson fitoi zgjedhjet për Asamblenë e Shtetit të Kalifornisë në 1966 dhe u bë Kryetar i Bashkisë së San Diegos në 1971. Ai e mbajti atë detyrë deri në vitin 1983, kur u bë anëtar i Senatit të Shteteve të Bashkuara. Në vitin 1982, ai mundi guvernatorin e atëhershëm në detyrë Jerry Brown për t'u bërë Senator i Shteteve të Bashkuara nga Kalifornia. Në Senat, Wilson mbështeti Nismën Strategjike të Mbrojtjes dhe Aktin e Lirive Civile të vitit 1988, ndërsa kundërshtoi Aktin e Pajtimit të Buxhetit Omnibus të vitit 1990 .

Wilson dha dorëheqjen nga Senati pasi fitoi zgjedhjet guvernatoriale të Kalifornisë në vitin 1990 . Si guvernator, Wilson nënshkroi një ligj me tre goditje dhe mbështeti derregullimin e energjisë dhe kufizimet e mandateve . Ai ishte gjithashtu një mbështetës i Propozimin të Kalifornisë 187, i cili krijoi një sistem kontrolli të shtetësisë së dhënë nga shteti (jo qeveria federale) me synimin për të parandaluar emigrantët e paligjshëm nga përdorimi i shërbimeve shoqërore. Wilson fitoi rizgjedhjen në zgjedhjet e guvernatorit të vitit 1994 . Ai kërkoi emërimin republikan në zgjedhjet presidenciale të Shteteve të Bashkuara të vitit 1996, por u largua nga gara përpara se të fillonin zgjedhjet paraprake .

Wilson u tërhoq nga posti publik pasi shërbeu dy mandate si guvernator. Që pas largimit nga detyra, ai ka punuar për disa biznese dhe ka qenë i lidhur me disa organizata të tjera. Ai është një mik i shquar vizitor në Institutin konservator Hoover . Deri më sot, rizgjedhja e Wilson në 1988 është hera e fundit që republikanët fituan zgjedhjet e Senatit në Kaliforni.