Petrovaci

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Petrovaci - 2009

Petrovaci i njohur gjithashtu si Petrovac na Moru - Petrovaci në Det) është një qytet bregdetar në Mal të Zi, në komunën e Budvës.[1]

Petrovaci ndodhet në bregun midis Budvës dhe Barit, ku rruga e vjetër malore nga Podgorica arrin në bregdet. Ka një plazh me rërë 600 m të gjatë dhe është një destinacion popullor turistik. Petrovaci shihet si një vendpushim disi "më i qetë", në kontrast me qytetet e afërta të gjalla dhe të zhvilluara të Budvës dhe Sutomores.[2]

Popullsia[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Regjistrimi i vitit 2011 zbuloi se popullsia e qytetit ishte 1,398. Etnia ishte atëherë:

Malazez - 615 (43,99%)
Serb - 545 (38,98%)
Kroatë - 12 (0,86%)
Të tjerë - 226

Shih edhe[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referime[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Rellie, Annalisa (2008). Montenegro. Chalfont St Peter: Bradt Travel Guides. fq. 159. ISBN 1-84162-225-7. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  2. ^ Williams, Heather (2002). Parachutes, patriots and partisans: the Special Operations Executive and Yugoslavia, 1941 - 1945. C Hurst & Co Publishers Ltd. fq. 65–69. ISBN 1-85065-592-8. {{cite book}}: Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)