Jump to content

Philippe Seguin

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

Philippe Séguin (21 prill 1943 – 7 janar 2010) ishte një figurë politike franceze që ishte President i Asamblesë Kombëtare nga 1993 deri në 1997 dhe President i Cour des Comptes të Francës nga 2004 deri në 2010.

Ai hyri në Gjykatën e Audituesve Financiar në vitin 1970, por filloi një karrierë politike në partinë Neo-Gaulliste RPR . Në vitin 1978, ai u zgjodh në Asamblenë Kombëtare si deputet i departamentit të Vosges . Ai ishte kryetar i Bashkisë së Epinalit midis 1983 dhe 1997.

Duke përfaqësuar traditën sociale të Gaullizmit, ai ishte Ministër i Çështjeve Sociale në kabinetin e Zhak Shirak, nga viti 1986 deri në 1988. Pas humbjes së Shirakut në zgjedhjet presidenciale të vitit 1988, ai u bashkua me Charles Pasqua dhe kritikoi braktisjen e doktrinës goliste nga ekzekutivi i RPR. Ai akuzoi Alain Juppé dhe Édouard Balladur se donin një rreshtim në politikat liberale dhe pro-evropiane.

Në vitin 1992, ai luajti një rol udhëheqës në fushatën Jo kundër Traktatit të Mastrihtit . Në prag të votimit ai kundërshtoi presidentin François Mitterrand në një debat televiziv.

Si president i Asamblesë Kombëtare nga viti 1993 deri në 1997, ai mbështeti kandidaturën fituese të Zhak Shirak në zgjedhjet presidenciale të vitit 1995 . Ai frymëzoi temën e fushatës së Shirakut, e cila u quajt "thyerja sociale".

Marrëdhëniet e tyre u përkeqësuan kur ai mori drejtimin e RPR, pas humbjes së krahut të djathtë në zgjedhjet legjislative të vitit 1997 . Ai nuk arriti të ndryshojë emrin e partisë në "The Rally". Ai kritikoi epërsinë e Presidentit Shirak brenda partisë, duke refuzuar të jetë lider i një "fan-klubi të Shirakut". Ai dha dorëheqjen në vitin 1999 pak para zgjedhjeve evropiane, duke lënë në krye zëvendësin e tij Nicolas Sarkozy .

Si kandidat zyrtar i RPR-së, ai humbi zgjedhjet për kryetar bashkie në Paris në 2001. Duke refuzuar bashkimin e partisë Neo-Gaulliste me forcat klasike të krahut të djathtë në Unionin për Lëvizjen Popullore, ai u largua nga politika në 2002.

Ai vdiq në moshën 66 vjeçare më 7 janar 2010 nga një atak në zemër . [1]

  1. ^ "Philippe Séguin est mort", Le Monde, 7 January 2010 (in French).

Lidhjet e jashtme

[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]