Pierce the Veil

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Pierce the Veil
Background information
OrigjinaShtetet e Bashkuara të Amerikës San Diego, Kalifornia
ZhanretPost Hardcore, Rock Progressiv
Vitet aktik2007 - sot
LabeliEqual Vision, Fearless
Antar/ëtVic Fuentes
Jaime Preciado
Tony Perry
Anëtarët e kaluarMike Fuentes
Websitepiercetheveil.net

Pierce the Veil është një bandë post-hardocreSan Diego, Kaliforni, Shtetet e Bashkuara të Amerikës në 2007. Grupi përbëhet nga Vic Fuentes (Këngëtar, Kitara), Jaime Preciado (Këngëtar, E-bas) Tony Perry (Këngëtar, Kitara) dhe Mike Fuentes (Këngëtar, Drums).

Pierce the Veil solli deri tani lëshuar tri albume në studio: A Flair for the Dramatic (2007, Equal Vision Records), Selfish Machines (2010, Fearless Records) dhe Collide with the Sky (2012, Fearless Records). Të dy albume të fundit kanë një pozicion në album charts SHBA (Billboard 200).[1] Collide with the Sky shitur mbi 100.000 kopje në mbarë botën.[2] Muzikantët janë duke punuar në albumin e katërt që gjatë vitit 2014, lëshuar në mbarë botën.[3] Më 13 maj 2016, albumi i katërt studio nga grupi duket se Misadventures është rreth Fearless Records.[4]

Pierce the Veil tashmë një turne në Amerika Veriore, Amerika Jugore, Japonia, Australia dhe Evropa. Në turne e tyre të koncerteve, banda luajtur me A Day to Remember[5], All Time Low[6], Bring Me the Horizon[7], Sleeping with Sirens[8], The Devil Wears Prada, Mayday Parade[6], Dream On, Dreamer[9] dhe Emarosa[10].

Discography[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Viti Hollësitë e albumit Labeli Pozita nëpër Top-Lista[11] Shitjet
US DE UK
2007 A Flair for the Dramatic Equal Vision Records n.A.
2010 Selfish Machines 106 n.A.
2012 Collide with the Sky Fearless Records 12 USA: 500.000+ Gold[12]
2013 This Is a Wasteland (DVD) 62 30.000+
2016 Misadventures 4 98 17 USA: 105.000+
"—" denotes that the record didn't chart.

Awards[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Çmimi muzikore[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Website[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

 1. ^ Billboard: US albums chart official Arkivuar 30 dhjetor 2013 tek Wayback Machine
 2. ^ Kevin Rutherford: Billboard: Pierce the Veil Give Inside Look at 'Bulls in the Bronx': Exclusive Video
 3. ^ Matt Crane: Alternative Press: Pierce The Veil to release new album in 2014
 4. ^ Tyler Sharp: Alternative Press: Pierce The Veil announce new album, ‘Misadventures’ Arkivuar 27 maj 2016 tek Wayback Machine
 5. ^ TJ Horansky: Alternative Press: A Day To Remember announce 2013 Canada tour with Pierce The Veil, The Ghost Inside
 6. ^ a b Cassie Whitt: Alternative Press: Pierce The Veil and All Time Low announce co-headlining tour dates; YMAS, Mayday Parade to support
 7. ^ Marco Götz: Metal Hammer: Metal Hammer präsentiert: Bring Me The Horizon + Support Live 2013
 8. ^ SMN News: COLLIDE WITH THE SKY TOUR FEAT. PIERCE THE VEIL, SLEEPING WITH SIRENS Arkivuar 17 shkurt 2013 tek Wayback Machine
 9. ^ Sean Reid: Alter the Press: Pierce The Veil Australia and Japan Dates
 10. ^ Equal Vision Records: Pierce The Veil's Delicious Tour with Breathe Carolina Arkivuar 7 mars 2014 tek Wayback Machine
 11. ^ Charts: US Arkivuar 30 dhjetor 2013 tek Wayback Machine
 12. ^ Maggie Dickman: Alternative Press: Pierce The Veil’s ‘Collide With The Sky’ certified Gold, RIAA: Gold & Platinum Database
 13. ^ PETA: Pierce the Veil loves Animals
 14. ^ Rhian Jones: Musicweek: Kerrang! Awards 2013 - all the winners
 15. ^ Rock Sound: Pierce The Veil - Band Of The Year 2013 According To You! Arkivuar 17 qershor 2016 tek Wayback Machine
 16. ^ Zach Shaw: Metal Insider: And the winners of the 2014 Revolver Golden Gods Awards are…
 17. ^ Alternative Press Music Awards: 20142015 Arkivuar 23 prill 2017 tek Wayback Machine
 18. ^ Tyler Sharp: Alternative Press: Pierce The Veil’s “King For A Day” certified Gold Arkivuar 13 nëntor 2014 tek Wayback Machine