Pierre de Castelnau

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë

 

Pierre de Castelnau (? - vdiq më 15 janar 1208), kishtar francez, u bë legati papal në 1199 për të adresuar herezinë katare, ai u vra më pas në 1208. Pas vdekjes së tij , Papa Inoçenti III e lumturoi atë me urdhër papnor, e shkishëroi Kontin Rajmondin e VI të Tuluzës dhe shpalli kryqëzatën Albigensiane.

Jeta[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Pierre lindi në dioqezën e Montpeljerit . Ai u bë kryedhjak i Maguelonne, [1] dhe në 1199 u emërua nga Papa Inoçenti III si një nga legatët papalë për shtypjen e herezisë katare në Languedoc . [2] Në 1202, ai bëri profesionin si murg cistercian në abacinë e Fontfroide, [2] Narbone, dhe nga 1203 u konfirmua si legat papal dhe kryeinkuizitor, fillimisht në Languedoc, [3] dhe më pas në Viviers dhe Montpellier.

Në 1207, Pierre u emërua në luginën e Rhone dhe në Provencë, ku u përfshi në grindjet midis kontit të Baux dhe Rajmondit të VI, Kontit të Tuluzës . Castelnau u vra më 15 janar 1208, [4] ndoshta nga një agjent i Rajmondit, [2] por kjo nuk u vërtetua kurrë. [5] Megjithatë, Papa Inoçenti i III e bëri Raymondin përgjegjës dhe vrasja e Pierre ishte shkaku i menjëhershëm i shkishërimit të Rajmondit dhe fillimit të Kryqëzatës Albigensiane . [2] [3]

Pierre u lumturua, me urdhër papnor, në 1208 nga Papa Inoçenti III . [6] Reliket e Pierre de Castelnau janë varrosur në kishën e Abacisë së lashtë të St-Gilles . [2]

  1. ^ Oldenbourg 2015.
  2. ^ a b c d e Sumption 1978.
  3. ^ a b Graham-Leigh 2005.
  4. ^ Madaule 1967.
  5. ^ Taylor 2011.
  6. ^ Ryan 2004.