Pipistrel i Savi-it

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search

== Pipistrel i Savi-it ==
Hypsugo-savi-VE-Trtar.jpg
Hypsugo savii
Statusi i ruajtjes
Klasifikimi shkencor
Mbretëria: Animalia
Filumi: Chordata
Klasa: Mammalia
Rendi: Chiroptera
Familja: Vespertilionidae
Gjinia: Hypsugo
Speciet: H. savii
Emri binomial
Hypsugo savii
Bonaparte, 1837

Savi e pipistrelle (Hypsugo savii ndonjëherë klasifikuar si Pipistrellus savii) është një specie të vesper bat gjenden në të gjithë Veriun e Afrikës Perëndimore, rajoni i Mesdheut dhe Lindjen e Mesme. Ajo ushqen gjatë natës në insektet fluturuese. Në verë roosts nën leh, në vrima në pemë, në ndërtesat e vjetra dhe në shkëmb të çara, por në dimër ajo preferon roosts ku temperatura është më shumë edhe si shpella, nëntokësore kasafortat dhe të thellë shkëmb të çara.

Përshkrimi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Savi e pipistrelle është një e vogël të llojeve të godiste me një kokë dhe trup gjatësi ndërmjet 1.75 and 2 inches (44 and 51 mm) dhe një parakrah (bërryl për dore) gjatësia në mes 1.25 and 1.5 inches (32 and 38 mm). Ajo peshon në mes të 0.26 and 0.35 ounce (7.4 and 9.9 g). Ajo ka të gjërë, të të rrumbullakosura veshët secili me një të shkurtër tragus që është më të gjerë në mes dhe ngushton në drejtim të harmonishëm të qenieve njerëzore. Fytyrë, veshë, dhe krahut të membranat janë të zeza. Të shkurtër lesh në upperside e kokës dhe trupit është ngjyrë kafe të errët dhe që mbi underside është i zbehtë, me mjekër, fyt dhe gjoks të kundërta të dukshëm me kafshës mbrapa. Bishti është rrumbullakuar dhe është në vend më shumë sesa që është rasti me të tjera, të lidhura ngushtë llojeve.[2]

Shpërndarja[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Savi e pipistrelle është vendas në rajonin e Mesdheut të Evropës jugore, në Veri të Afrikës Perëndimore, Lindjen e Mesme, në Azinë qendrore, Mongolia veriore dhe Japoni. Ajo gjithashtu ndodh edhe në Ishujt Kanarie, Zvicër, Austri dhe është regjistruar nga Sllovakia.[3] Kjo ndodh kryesisht në rajonet malore, ku ajo është gjetur në lartësi deri në 2,500 metra (8,200 ft). Ajo favorizon shtëllungë shpatet me clumps e pemëve, scrubland, shkëmbinjtë, humnerat dhe rrënojat. Në verë ajo fsheh nga dita në ditë nën lëvoren e pemëve, në shkëmb clefts, në hijen e drurëve, në vrima në mure, në ndërtesat nën mahi dhe tjegullave. Në dimër ajo kërkon më shumë vende për të mbrojtur hu të tilla si pranë hyrjet e shpellave, në underground kasafortat dhe thellë në shkëmb të çara, ku normalisht fsheh vetëm.

Biologji[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Savi e pipistrelle ushqen në fluturues insektet e cila nuk kap për krahu duke përdorur echolocation për të gjetur e saj pre. Ajo është gjetur se ajo synchronises e emittance të tejzanor tingujt që përdoren për këtë qëllim me i saj në krahun e rreh, në mënyrë që të maksimizuar zbulimin distanca.[4] Ajo pije, duke e bërë të përsëritura të ulët fluturimet mbi ujë, duke ngritur krahët e saj dhe scooping deri ujit me gjuhën e saj. Ajo mund të foragjere mbi pastureland, në fshatra dhe në raundin streetlights. Savi e pipistrelle ushqen në verë, dhe deri në 70 femra shkop mund të hu së bashku në "lindjes" dhe të komuniteteve.

Statusi[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Savi e pipistrelle është e shënuar si "më së Paku Shqetësuese" në Listën e Kuqe të IUCN të Kërcënuara. Kjo është për shkak se popullsia e saj është që besohet të jetë e qëndrueshme dhe nuk ka të veçantë kërcënimet që prekin atë. Shumë kombe të mbrojtur të gjithë e tyre shkop, dhe Savi e pipistrelle është edhe e mbrojtur nëpërmjet Konventa e Bonit (Eurobats) në vendet që e kanë ratifikuar se traktatit. Kjo është edhe i mbrojtur në Evropë me përfshirjen e saj në Shtojcën IV e BE-së Habitateve dhe Llojeve të Direktivës.

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Stampa:IUCN2012.2
  2. ^ Konig, Claus (1973). Mammals. Collins & Co. ff. 65–66. ISBN 0-00-212080-1. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  3. ^ Lehotská, Blanka (2006). "First record of Hypsugo savii (Chiroptera) in Slovakia". Biologia. 61 (2): 192. doi:10.2478/s11756-006-0042-8. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)
  4. ^ Holderied, M. W. (2003). "Echolocation range and wingbeat period match in aerial-hawking bats". Proceedings of the Royal Society B. 270 (1530): 2293–2299. doi:10.1098/rspb.2003.2487. Mungon ose është bosh parametri |language= (Ndihmë!)