Pirro Dhima

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Pirro Dhima
Pirro Dhima
Medalje Olimpike
Pesh Ngritje 82.5 kile Në total 370,0 kile
Lojëra Olimpike 1992
Barcelona
Kampionë olimpik
Medalje ari
Pesh Ngritje 83 kile Në total 392,5 kile
Lojëra Olimpike 1996
Atlanta
Kampionë olimpik
Medalje ari
Pesh Ngritje 85 kile Në total 390,0 kile
Lojëra Olimpike 2000
Sydney
Kampionë olimpik
Medalje ari
Pesh Ngritje 85 kile Në total 377,5 kile
Lojëra Olimpike 2004
Athinë
Kampionë olimpik
Medalje bronzi

Pirro Dhima emri i greqizuar Πύρρος Δήμας u lind më 13 tetor 1971, atlet olimpik i peshëngritjes dhe deputet me PASOK në zgjedhjet e 2012 me origjinë shqiptare. Ka fituar tre herë medalje ari ( Barcelonë 1992, Atlantë 1996 dhe Sydney 2000 ) edhe një herë madalje bronzi Lojëra OlimpikeAthines2004. Atleti me i suksesshëm ne historinë e sportit grek, është i vetmi deri më sot me tre medalje ari dhe një bronzi në olimpiada. Piro Dhima është oficer rezervë i ushtrisë greke, dhe i diplomuar nga seksioni Pedagogjik në arsimin fillor nga universiteti i Athinës . Është i martuar dhe baba i katër fëmijëve.

Rruga e suksesit[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Lindi në Himarë, Shqipëri, dhe filloi të merret me peshëngritjen rreth vitit 1978 në moshën shtatë vjec. 'Ka fituar tri herë medaljen e artë olimpike, në Barcelonë 1992 në kategorinë 82,5 kile, Atlanta 1996 në kategorinë 83 kile dhe në Sydney 2000 në kategorinë 85 kile, ndërsa në Lojëratë Olimpike në Athinë në vitin 2004 ai fitoi medaljen e bronzit. Ka fituar dhe tre tituj botērorē (1993, 1995 edhe 1998).

Do mbetet në histori për dy rekorde botërore që do të jetojnë përgjithmonë, sepse i ka arritur në kategorinë e 83 kg., e cila nuk ekziston më, në Lojërat Olimpike në Atlanta. Ngriti atëherë 180k. në rrokje dhe 392,5 ms në total. Ai mban rekordin botëror në rrokje në kategorinë e 85 kg, ngriti 180 kg me të cilat fitoi titullin kampion bote në Athinë më 1999. Në vitin 1992 ai fitoi vendin e tretë në Kampionatin Europian dhe mori biletën për të marrë pjesë në Lojërat Olimpike në Barcelonë. Në 1993,në Kampionatin Evropian mori vendin e tretë në 83 kile dhe në të njëjtën kohë, në Kampionatin Botëror në Melburn fitoi vëndin e parë në të njëjtën kategori.

Në kampionatin Evropian të peshëngritjes në Varshavë, maj ​​1995, fitoi tre medalje të arta në 83 kile, akoma atje ariti tre rekorde botërorë në rrokje,në hov dhe totale, ndërsa në vitin 1998 në Finlandë renditet i dyty me 377,5 kg në total. Në Lojërat Olimpike në Atlanta dhe Athinë ishte mbajtës i flamurit olimpik grek.

Për dallimet e tijë është nominuar pesë herë si atleti më i mirë i Greqisë nga gazetarëtë sportiv grek ( ΠΣΑΤ ) në vitet 1992, 1993, 1995, 1996 dhe 2000. Në mars 2005, në Stamboll, mori nga ana e Federatës Ndërkombëtare të Peshëngritjes titullin "atleti më i madhë i shekullit".

Në maj 2012, së bashku me atletin kineze të gjimnastikës Li Niig ndezi altarin në fushën Panathenaiko gjatë ceremonisë së dorëzimit të flakës olimpike në qytetin nikoqir të Londrës.

Për kontributin e tij në sportin grek ai është nderuar me "Kryqin e Artë" nga Republika Greke.

Pozicione administrative[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Fituesi i katër medaljeve Olympike, nga tetori 2008 është president i EOAV (Federata e Peshëngritjes greke),ndërsa në maj 2005 zgjidhet nga Federata Ndërkombëtare e Peshngritjes si Kryetari i atletëve.

Agjencia Anti-Doping Botërore (WADA), në nëntor 2011 e quajti ambasadorë për të luftuar dopingun në sport.

Më 2 dhjetor, 2009 në Katerini, Pieria ka themeluar klubin e parë sportiv që mban emrin "Athletic Club Dimas Pirros" i cili tashmë fillon të prodhojë kampionët në sportin e peshëngritjes.

Karriera politike[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Zgjedhjet më 6 maj, 2012 Piro Dhima zgjidhet deputet me PASOK (ΠΑΣΟΚ),[1].

Evangelos Venizellos, në fjalimin e tij deklaroi se: "Pirro me katër medalje olimpike, simbolizon Greqin që përpiqet, lufton dhe arrin. Simbolizon Greqin që duhet të ngrihet edhe të qëndroj në këmbë".[2]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ Ποιοι εκλέγονται βουλευτές Επικρατείας Arkivuar 9 maj 2012 tek Wayback Machine Πρώτο Θέμα, 7 Μαΐου 2012
  2. ^ Ο Πύρρος Δήμας επικεφαλής του Επικρατείας του ΠΑΣΟΚ Τα Νέα, 24 Απριλίου 2012

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]