Plocku

Nga Wikipedia, enciklopedia e lirë
Jump to navigation Jump to search
Płock
Qytet
noform
Stema_figura
Vendndodhja
Płock is located in Polonia
Płock
Płock

Koordinatat: 52°33′V 19°42′L / 52.550°V 19.700°L / 52.550; 19.700

Administrimi
Shteti Flamuri Polonia
Kryetari i Bashkisë Andrzej Nowakowski
Sipërfaqja dhe popullsia
Sipërfaqja 88,06 km2
Lartësia 60 m (m.n.d.)
Popullsia 126,675 banorë
Dendësia 1,400 banorë/km2
Të dhëna të tjera
Themelimi Shekullin e 9-të
Zona Kohore CET (UTC+1)
Verore CEST (UTC+2)
Kodi Postal 09-400 deri 09-411, 09-419 deri 09-421
Prefiksi (+48) 024
Targa WP
Faqja Zyrtare www.plock.eu

Płock është qytet në lumin Visla në qendër të Polonisë, 90 kilometra në veriperëndim të Varshavës. Qyteti ka pasur 126,675 banorë më 2009.

Binjakëzimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

Referimet[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]

  1. ^ "Städtepartnerschaften und Internationales". Büro für Städtepartnerschaften und internationale Beziehungen (në gjermanisht). Arkivuar nga origjinali origjinali më 23 korrik 2013. Marrë më 2013-07-26.

Lidhje të jashtme[Redakto | Redakto nëpërmjet kodit]